captcha

Jūsų klausimas priimtas

Seimo nariai: Lietuvai būtina tarptautinė parama kovoje su Astravo AE

Seimo priimtiems sprendimams dėl Astravo atominės elektrinės (AE) įgyvendinti būtinas ir regioninis palaikymas, teigia grupė Seimo narių. Parlamentarai ketvirtadienį pristatė Seime įregistruotą rezoliuciją, kviečiančią Estijos, Latvijos ir Lenkijos parlamentarus užkirsti kelią nesaugių atominių jėgainių elektros patekimui į tų šalių elektros sistemas. Seimas rezoliuciją turėtų svarstyti ketvirtadienį.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Parlamentaras Žygimantas Pavilionis teigia, kad vien Lietuvos pastangų užkirsti kelią Astravo atominės jėgainės veiklai gali neužtekti.

„Mes, kaip parlamentas, turime padaryti viską, kad tie, kurie formuoja politinę valią mūsų kaimyninėse valstybėse, priimtų panašias nuostatas mūsų kaimyninėse šalyse. Paruošėme rezoliuciją, kurią tikimės, kad Seimas priims. Siūlome priimti panašias nuostatas savo šalyse ir taip pat kartu kreiptis ir raginti Briuselį šias nuostatas perimti Briuselio lygiu“, – ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje Seime sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime narys Ž. Pavilionis.

Parlamentaro teigimu, užsitikrinti tarptautinę paramą gali būti sunku, tačiau neišvengiama, nes Astravo projektas yra grėsmė NATO.

„Tai, galima sakyti, Sizifo darbas. Mano žiniomis, tiek Kremliaus, tiek Baltarusijos didžiulės diplomatinės pajėgos veikia šiuo metu tam, kad Briuselis galvotų taip, kaip Maskva nori. Turime paraginti savo draugus ir JAV, kitose NATO valstybėse, nes nėra nė vienos NATO sostinės, kuri yra taip arti prie tokių pavojingų reaktorių“, – kalbėjo Seimo narys, turėdamas omenyje vos 50 kilometrų atstumą tarp Astravo ir Lietuvos sostinės Vilniaus. Ž. Pavilionis ragino šiuo klausimu susitelkti ne tik politikus, bet ir visą visuomenę, išnaudojant visus įmanomus išteklius ir ryšius.

Seimo Energetikos komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys tikisi, kad vyriausybė artimiausiu metu parengs planą, kaip užkirsti kelią elektros patekimui į Lietuvos rinką iš nesaugių elektrinių.

„Laukiame, kad Vyriausybė parengtų konkretų planą, kaip užkardysime tos elektros patekimą iš nesaugių elektrinių jėgainių. Rezoliuciją parengėme, nes viena šalis, kaip tokia, negali užkardyti elektros patekimo į rinką. Reikalingos regioninės užkardymo priemonės. Be tarptautinių ir nacionalinio saugumo reikalų, yra ir grynai techniniai bei energetiniai reikalai. „AntiAstravo“ projektas yra tam tikra prasme ir sinchronizacijos su Europa dalis“, – sakė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijai priklausantis V. Poderys.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas teigė, kad energetiniam saugumui šalyje toliau bus skiriamas didelis dėmesys.

„Mūsų užduotis yra užsitikrinti valstybės energetinę nepriklausomybę, kad galėtume rinktis. Astravo elektrinė rodo, kad tame kelyje, kurį užsibrėžėme, bus visada kliūčių, turime būti budrūs. Kelias į energetinę nepriklausomybę nėra toks jau paprastas. Tiek šią, tiek kitą kadenciją šitam energetinio saugumo klausimui valstybė ir NSGK skirsime labai daug dėmesio“, – sakė LVŽS frakcijos narys V. Bakas.

TS-LKD atstovas Seime Laurynas Kasčiūnas teigia, kad Lietuva ragina kaimynines šalis neįsileisti Astravo AE elektros, tikėdamasi padaryti elektrinės projektą nekonkurencingą.

„Akivaizdu, kad pagrindinis šito mūsų veiksmo tikslas – užkelti kaštus šiam projektui, padaryti, kad jis būtų komerciškai nepatrauklus. Nes vienas akivaizdžių faktų: šita elektrinė turės būti orientuota į eksportą, ir kai eksporto rinkos aiškiai pasako, kad nepriims elektros, tai yra labai geras signalas ir stiprus derybinis svertas spaudžiant Baltarusiją ir Rusiją dėl šio projekto“, – sakė L. Kasčiūnas.

Pasak parlamentaro, dalis šalių jau palaiko Lietuvos poziciją, bet kai kurias dar reikia paskatinti apsispręsti, šiuo atveju tai yra Latvija.

„Kalbant apie šalis, į kurias kreipėmės, Estija jau anksčiau davė suprasti, kad ji nepriima Astravo koncepcijos, tai yra šalis, kuri yra mūsų pusėje. Lenkija yra orientuota į savų pajėgumų stiprinimą, elektros energijos importas tiesiog nėra Lenkijos vizijoje. Bet tai gera paskata Latvijai, kuri truputėlį galbūt kartais bandydavo ieškoti vidurio kelio“, – aiškino parlamentaras.

Kaip ketvirtadienį teigė energetikos viceministras Simonas Šatūnas, Vyriausybės planas, kokių priemonių bus imtasi, siekiant riboti elektros energijos iš nesaugių trečiųjų šalių atominių elektrinių patekimą į mūsų rinką, turėtų būti parengtas iki rugsėjo vidurio.

Kaip ELTA jau skelbė, balandžio 20 d. Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė Būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, įstatymą. Vėliau, birželio 15 d., Seimas įstatymu pripažino Baltarusijoje statomą Astravo AE keliančia grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...