captcha

Jūsų klausimas priimtas

PSO: nelegalaus alkoholio Lietuvoje – perpus mažiau, nei buvo nurodoma anksčiau

Per vienerius metus nelegalaus alkoholio suvartojimas Lietuvoje nukrito perpus. Atrodo – neįtikėtina, tačiau būtent tokius duomenis apie mūsų šalį yra sukaupusi Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Kaip trečiadienį 15min sakė PSO atstovė Lietuvoje Ingrida Zurlytė, pagal 2015-2016 metais vykdytos apklausos duomenis, neapskaitytas alkoholis Lietuvoje sudarė 7,8 proc. I. Zurlytė pabrėžė, kad tai – naujausi, dar PSO nepaskelbti duomenys. Tuo tarpu 2013-2014 metais darytos apklausos duomenimis, neapskaitytas alkoholis Lietuvoje sudarė net 16 proc. 
Ingrida Zurlytė, BNS nuotr.
Ingrida Zurlytė, BNS nuotr.

PSO statistikos skaičiavimo metodikomis imta domėtis po to, kai PSO atstovas paskalbė, jog lietuviai alkoholio išgeria daugiausiai pasaulyje – pernai vienam Lietuvos gyventojui nuo 15 metų teko vidutiniškai net 18,2 litro absoliutaus alkoholio. Vėliau PSO teigė, kad naujausiais duomenimis, šis skaičius kiek mažesnis – 16,3 litro.

Šie skaičiai skyrėsi nuo paskelbtų Lietuvos statistikos departamento, anot jo, 2016-aisiais alkoholio kiekis sudarė kiek daugiau kaip 13 litrų vienam asmeniui.

18,2 litrai žmogui tebuvo prognozė

Trečiadienį Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos posėdyje dalyvavusi I. Zurlytė 15min paaiškino, kad 18,2 litrų absoliutaus alkoholio per metus žmogui buvo tik prognozė. Šis skaičius sudarytas turint galvoje, kad neapskaitomas alkoholis 16 proc., tuo metu šiek tiek mažesnis skaičius – 16,3 litro, sudarytas atsižvelgiant į 7,8 proc. numanomą nelegalaus alkoholio kiekį.

Neapskaitomo alkoholio kategorijai priskiriamas namuose gaminamas, nelegaliai platinamas alkoholis, alkoholis, neskirtas vartojimui gėrimuose ar nelegaliai gabenamas per sienas.

Jį PSO nustato apklausdama savo pasirinktus tų šalių ekspertus bei remdamasis kitais duomenimis.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga 15min yra prasitaręs, kad jis pildė klausimyną ir teikė duomenis PSO. Tačiau pati organizacija atsisakė nurodyti, kiek ekspertų apklausta ir kas jie, nes pagal taisykles, ekspertams garantuojamas anonimiškumas.

Kokį jis nurodė nelegalaus alkoholio kiekį, neatskleidžiama.

Tačiau anksčiau PSO 15min yra nurodžiusi, kad visi ekspertai vertinimuose buvo vieningi ir jų pateiktas skaičius buvo 16 proc.

„Visi Lietuvos ekspertai buvo labai nuoseklūs/vieningi savo vertinimuose, ir įvairiais metais vykdytose apklausose įvertinę, kad neapskaitomas alkoholis sudaro maždaug 16 proc. be didesnių skirtumų tarp ekspertų“, – anksčiau 15min atsiųstuose atsakymuose teigė PSO.

PSO 15min pateiktais duomenimis, buvo apklausta iki 5 ekspertų, tačiau kas jie – neatskleidžiama, nes jiems garantuojamas anonimiškumas.

Lietuva siūlys nebeapklausti ekspertų

Parlamentinės komisijos posėdyje trečiadienį dalyvavusi Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovė Lina Jurgelaitienė sakė, jog dabar departamentas laukia PSO atsiunčiamų duomenų jų įvertinimui.

„Mes tikimės, kad spėsime padaryti neapskaityto alkoholio vertinimo tyrimą ir tuomet pateiksime tyrimo rezultatus PSO. Tikimės, kad nereikės jau tada pasitelkti ekspertų, o PSO užskaitys šiuos duomenis kaip patikimus, metodologiją patvirtins ir ja remsis teikdami galutinius rezultatus“, – sakė ji.

Parlamentinė komisija trečiadienį domėjosi PSO statistikos skaičiavimo metodikomis.

SAM Visuomenės sveikatos priežiūros departamento direktoriaus pavaduotoja Audronė Astrauskienė posėdyje pasakojo, kad Narkotikų, tabako ir alkoholio kontroles departamento specialistai pildo specialų klausimyną, kurį jiems pateikia PSO. Tai – kitas klausimynas, nei pateikiamas ekspertams.

A. Astrauskienė sakė, kad į klausimus atsakinėjama remiantis Statistikos departamento bei atliktų tyrimų duomenimis.

„Jeigu reikia klausimyne užpildyti grafas apie vartojimą, apie paplitimą, yra daromi reprezentatyvūs tyrimai ir iš jų informacija yra teikiama“, – paaiškino ji.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...