captcha

Jūsų klausimas priimtas

E. Jovaišos komitetas palaidojo pirminį universitetų jungimo variantą

Seimo Švietimo ir mokslo komitetas trečiadienį pritarė „valstiečių“ vadovų pateiktam aukštojo mokslo reformos variantui, pagal kurį nėra konkrečiai įvardijama, kurios aukštosios mokyklos jungiasi – tik nurodomas aukštųjų mokyklų skaičius.
E. Jovaiša, BNS nuotr.
E. Jovaiša, BNS nuotr.

Nubalsavęs už „valstiečių“ lyderių palaikomą pasiūlymą komitetas sprendžia dėl konkrečių jo punktų.

Komiteto narys Gintaras Steponavičius posėdyje pareiškė, kad vyriausybė pati yra atsisakiusi ambicingo plano su konkrečiais aukštųjų mokyklų paminėjimais. „Tai matome iš S. Skvvernelio parašo kartu su kitais Seimo nariais parašo prie pasiūlymo“, – sakė jis.

Todėl, anot G. Steponavičiaus, šį aukštųjų mokyklų pertvarkos plano variantą reikėtų laikyti pagrindiniu.

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša aiškino, kad naujas pasiūlymas parengtas dėl to, kad Teisės departamentas atkreipė dėmesį į aukštųjų mokyklų autonomiją, esą joms nurodinėti negalima.

Konservatorius Mantas Adomėnas komiteto posėdyje vienintelis kritikavo naują planą, pagal kurį, parlamentaro žodžiais, niekas tampa nebeaišku.

Jis vienintelis nepalaikė „valstiečių“ lyderių parengto plano.

Jis sakė, kad jei iš vyriausybės atėjusiame plane bent jau buvo aišku, ką norima padaryti, tuo tarpu „valdančiųjų“ plane jokių gairių kaip tai įgyvendinti nelieka.

„Sakoma, kad taip atveriamos durys autonomiškoms iniciatyvoms, bet dėl neapibrėžtumo visi paliekami konflikte“, – sakė jis.

M. Adomėno teigimu, pritarus jam, dingtų aiški kryptis, kas bus daroma.

„Tai sprendimo nukėlimas į ateitį, kai Seimas neprisiima jokios politinės valios“, – pabrėžė jis.

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė posėdyje gynė „valstiečių“ vadovų parengtą planą. M. Adomėno klausiama, kuo šis, jo žodžiais, išplaukęs planas yra geriau, nei ankstesnis, kuriame konkrečiai išvardinta, kas su kuo jungiasi, ministrė teigė, kad šiame sprendime neįvardijami sprendimai dėl Kauno aukštųjų mokyklų.

„Nes ten sutarimo nėra. Bet fiksuojame dalykus, dėl kurių sutarimas yra“, – pabrėžė ministrė.

„Valstiečių“ pasiūlyme konkretybių nebeliko

Premjeras Saulius Skvernelis, partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, E. Jovaiša ir šio komiteto narys Arūnas Gumuliauskas nutarė Seimui teikiamame projekte išvis atsisakyti turinčių jungtis universitetų pavadinimų įvardijimo ir apsistoti ties abstrakčiu planu, nurodant tik aukštųjų mokyklų skaičių.

Pagal premjero palaikomą siūlymą, numatoma, kad Vilniuje ir Kaune būtų sutelkta po vieną klasikinį, plačios aprėpties tyrimų universitetą. Vilniuje ir Kaune taip pat gali veikti profiliniai technologijos, sveikatos mokslų universitetai.

Tiesa, šiame siūlyme dar atsižvelgiama į Teisės departamento pastabas ir nurodoma, kad iki 2018 m. birželio 1 d. plano įgyvendinimo priemones turi ir su tuo susijusius teisės aktus turi parengti ne universitetai, o vyriausybė.

Be to, numatyta, kad Klaipėdoje ir Šiauliuose būtų išlaikomi regionų poreikius atitinkantys ir savo išskirtinumą vystantys universitetiniai mokslo centrai, kurie privalomai turi būti kitų universitetų padaliniais.

Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis posėdyje aiškino, kad „valstiečių“ pasiūlymas išjudins reformą. „Didelis pavojus, kad darant taip, kaip buvo pradžioje suplanuota, užstrigtų“, – teigė rektorius, kuris bene labiausiai ieškojo paramos Seime tam, kad VDU netektų jungtis į Kaune planuotą naują universitetą, kuris buvo numatomas pradiniame aukštojo mokslo reformos plane.

Konservatoriai siūlė pertvarką vykdyti dviem etapais

M. Adomėnas su konservatorių pirmininku Gabrieliumi Landsbergiu yra pasiūlę reformą vykdyti dviem etapais.

Pirmiausia, pagal konservatorių planą, turėtų įvykti Vilniaus Universiteto sustiprinimas ir dviejų stipriausių Kauno universitetų – Kauno Technologijos universiteto ir Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto – susijungimas.

Antruoju etapu siūloma užbaigti valstybinių universitetų tinklo optimizavimą, sukuriant Vilniuje dviejų valstybinių universitetų – Vilniaus universiteto ir Vilniaus Gedimino Technikos universiteto – sistemą ir prijungiant kitus Kauno apskrityje esančius universitetus prie Kauno Technologijos universiteto ir Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto universitetų junginio, naujam jungtiniam universitetui suteikiant Vytauto Didžiojo Universiteto vardą.

J. Petrauskienė sakė, kad jei reforma būtų vykdoma taip, aukštosios mokyklos susilpnėtų.

Daugiau apie švietimo reformą – reportaže.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close