Lietuvoje

2017.06.20 15:25

STT ėmėsi tyrimo dėl piktnaudžiavimo vykdant Lietuvos kariuomenės pirkimus

BNS, LRT.lt2017.06.20 15:25

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) antradienį pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl Lietuvos kariuomenės logistų, galbūt piktnaudžiavusių įsigyjant ekipuotę iš bendrovės „Nota bene“, žinomos dėl pasitikėjimą kariuomene pernai smukdžiusios „auksinių šaukštų“ istorijos.

Anot STT, 2015 metais vykdant įvairių ekipuotės prekių pirkimą, buvo parengtos techninės specifikacijos gertuvėms ir nurodyti tam tikri konkretūs reikalavimai, dėl kurių buvo atmestas gerokai pigesnis kito tiekėjo pasiūlymas.

„Dėl to galimai buvo padaryta didelė žala Lietuvos kariuomenei“, – teigiama pranešime.

Atliekant tyrimą bus siekiama išsiaiškinti, kodėl rengiant reikalavimus viešajam pirkimui, buvo nurodyta labai tiksli neesminės gertuvės priedo detalės specifikacija.

STT remiasi Lietuvos kariuomenės audito išvada, kad funkciniu požiūriu toks konkrečių techninių specifikacijų reikalavimas nėra būtinas.

Kariuomenės vado atstovas spaudai majoras Mindaugas Neimontas BNS sakė, kad į teisėsaugą dėl minėto pirkimo kreipėsi Karo policija. Pasak jo, gertuvių pirkimą laimėjo bendrovė „Nota bene“.

„Po ažiotažą sukėlusių pirkimų iš „Nota bene“ kariuomenės vado prašymu Krašto apsaugos ministerijos auditoriai patikrino visus 2015–2016 metais Lietuvos kariuomenėje vykusius pirkimus, susijusius su „Nota bene“, – teigė karininkas.

„Auditorių išvadose buvo siūlymas papildomai įvertinti būtent gertuvių viešąjį pirkimą. Po patikrinimo Karo policija kreipėsi į prokuratūrą, nuo ko ir prasidėjo šitas ikiteisminis tyrimas“, – pridūrė jis.

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis teigė, kad „tai gera galimybė pabaigti išsikuopti tai, kas buvo ir kas buvo daryta ne visai gerai“.

„Problema dėl anksčiau naudotos praktikos dėl specifikacijų yra žinoma. Pirmą mano buvimo poste mėnesį mačiau atitinkamas audito išvadas, taip pat šnekėjau su Viešųjų pirkimų tarnyba ir iš tikrųjų buvo labai aiškūs signalai, kad reikia keisti tą praktiką, kas šiuo metu tikrai pakeista, išskyrus tuos atvejus, kai detali specifikacija tikrai yra būtina, ir tai veikia“, – antradienį žurnalistams Rukloje sakė R. Karoblis.

STT atstovė spaudai Renata Endružytė BNS nurodė, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas praėjusią savaitę. Įtarimai dar niekam nepateikti.

„Nota Bene“ pasiruošusi bendradarbiauti

Bendrovė „Nota Bene“ pasirengusi bendradarbiauti su tyrimą vykdančiomis institucijomis ir suteikti visakeriopą pagalbą, teigiama įmonės išplatintame pranešime spaudai. Bendrovės vadovų teigimu, „Nota Bene“ buvo, yra ir visuomet išliks atvira visoms valstybinėms institucijoms ir yra pasiruošusi suteikti visapusišką pagalbą bei informaciją šiuo metu tyrimą atliekantiems pareigūnams“.

„Mes patys esame suinteresuoti kaip galima greičiau padėti išspręsti susiklosčiusią situaciją ir pasiruošę bendradarbiauti su visomis atsakingomis institucijomis. Suteiksime visą informaciją, reikalingą ar galimai naudingą tyrimui. Esame įsitikinę, kad bendrovė tikrai nepadarė jokių pažeidimų, o laimėti skelbtą konkursą bendrovei pavyko pasiūlius produkciją, geriausiai atitikusią perkančiosios organizacijos savarankiškai iškeltus techninius bei kitus pirkimo dokumentuose numatytus reikalavimus, ką galėjo padaryti ir kiti rinkos dalyviai. Tad bendrovė tikrai teigiamai vertina bet kokių šalies institucijų įsitraukimą į viešųjų pirkimų skaidrinimą bei buvo, yra ir visuomet liks pasiruošusi joms visapusiškai padėti“, – įmonės poziciją  Andrius Jazgevičius, „Nota Bene“ vadovas.

Pernai didelės kritikos buvo sulaukęs 2014 metų kariuomenės pirkimas, kai iš bendrovės „Nota Bene“ lauko virtuvės įrankiai buvo įsigyti kelis kartus didesne nei rinkos kaina. Kilus ažiotažui dėl „auksinių šaukštų“ istorijos buvo smukęs gyventojų pasitikėjimas kariuomene.