captcha

Jūsų klausimas priimtas

Iki dramblio išsipūtusioje „tvarkiečių“ byloje finišo dar nematyti

Prieš 2,5 metų trankiai pradėtoje didžiulėje prekybos poveikiu ir pinigų plovimo byloje, kurioje įtarimai pareikšti partijai „Tvarka ir teisingumas“, pabaigos dar nematyti. Prokurorai nesitiki, kad šiemet byla galėtų pasiekti teismą.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

„Pranešame, kad šiuo metu analizuojami ir vertinami bylos duomenys jų pakankamumo aspektu. Taip pat dar atliekami papildomi procesiniai veiksmai. Juos atlikus bus apsispręsta dėl įtariamųjų rato, įtarimų apimties, kitų galutinių procesinių sprendimų priėmimo. Po procesinių veiksmų atlikimo vyks proceso dalyvių supažindinimas su bylos medžiaga, kurio trukmę šiuo metu taip pat sunku prognozuoti. Antrajame šių metų pusmetyje planuojame baigti duomenų analizę ir atlikti trūkstamus procesinius veiksmus“, – 15min nurodė Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Rita Stundienė.

Prokuratūros duomenimis, šiuo metu yra 12 įtariamųjų fizinių asmenų ir vienas juridinis asmuo.

Kas konkrečiai yra šie įtariamieji, prokuratūra negali įvardinti.

Šios partijos pirmininką Remigijų Žemaitaitį piktina, kad bylos tyrimas trunka taip ilgai.

„Daug laiko prabėgo, ilgai nagrinėjama byla. Jei yra įtariamųjų, tai jie jau turėjo būti perduoti teismui ir seniai byla turėjo būti išnagrinėta. Didžiausia bėda ta, kad Lietuvoje politinio pobūdžio bylos nagrinėjamos iš tikrųjų pernelyg ilgai ir kartais jos niekuo nesibaigia. Tai klausimas, kam iš to nauda?“ – klausė R. Žemaitaitis.

R. A. Ručys prarado įtaką partijoje

Pernai prokuratūra 15min buvo nurodžiusi, kad byloje yra vienuolika įtariamųjų fizinių asmenų ir vienas juridinis asmuo – partija „Tvarka ir teisingumas“.

Pastarąjį kartą viešai apie bylos eigą skelbta, kai pernai rugsėjį dėl jos buvo apklaustas Seimo narys Petras Gražulis. Tačiau jis tikino tyrėjams reikalingos informacijos neturintis.

P. Gražulis, BNS nuotr.

Greičiausiai dabar vienu įtariamuoju daugiau nurodoma dėl to, kad įtarimų iš naujo sulaukė į Seimą po spalį įvykusių rinkimų nebeišrinktas buvęs parlamentaras Rimas Antanas Ručys.

Kurį laiką jis byloje figūravo specialiojo liudytojo statusu, nes Konstitucinis Teismas buvo išaiškinęs, jog parlamentas negalėjo panaikinti teisinės Seimo nario neliečiamybės jam nedalyvaujant.

Neliečiamybės atėmimo procedūroje R. A. Ručys nedalyvavo, nes jam tuomet sušlubavo sveikata. Vėliau jis reikalavo visus kaltinimus jam panaikinti ir abejojo, ar Seimui neteisėtai atėmus neliečiamybę pareigūnų įrodymai yra surinkti teisėtai. Tačiau dabar R. A. Ručys – vėl įtariamasis.

Tyrėjai mano, kad R. A. Ručys galėjo vaidinti esminį vaidmenį „Pirk dramblį“ byloje, mat, įtariama, būtent jis darė spaudimą tuo metu „tvarkiečio“ Dailio Alfonso Barakausko vadovaujamos Vidaus reikalų ministerijos tarnautojams, kad ministerijos konkursus laimėtų ne bet kas.

Be to, atsakingojo „Tvarkos ir teisingumo“ partijos sekretoriaus pareigas ėjusį ir partijos finansais besirūpinusį R. A. Ručį teisėsauga įtarė apgaulingu buhalterijos tvarkymu.

Šiuo metu, pasikeitus „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininkui, R. A. Ručys nebėra aktyvus politikoje, jis neteko pareigų „tvarkiečių“ valdymo struktūrose, svarstė galimybę išvis iš jos pasitraukti.

Dar vienas įtariamasis „Tvarkos ir teisingumo“ partijos byloje, buvęs vidaus reikalų viceministras Algimantas Juocevičius 2015 m. sausį mirė.

Šios bylos įtariamasis buvęs vidaus reikalų ministro patarėjas, buvęs ministerijos Turto valdymo ir ūkio departamento direktoriaus pavaduotojas Ervinas Raistenskis šiuo metu valstybės tarnyboje nebedirba. Oficialiai skelbiami duomenys rodo, kad jis vadovauja įmonei „Polimaster Instruments“.

Įtariamuoju „tvarkiečių“ byloje yra tapęs ir prodiuseris Rolandas Skaisgirys bei keli jo įmonių darbuotojai.

Bylą pradėjo trankiai

Jau pusantrų metų trunkančią bylą 2014 m. spalį pareigūnai pradėjo labai trankiai. Vienu metu jie su kratos orderiais pasibeldė į „Tvarkos ir teisingumo“ partijos Vilniaus skyriaus ir pagrindinės būstinės duris bei iškrėtė keletą gyvenamų ir darbo patalpų.

Tą pačią dieną A. Juocevičius, E. Raistenskis ir R. Skaisgirys buvo sulaikyti ir naktį praleido areštinėje. Kiti du sulaikytieji – įmonės „Pradas media“ direktorius Justinas Garliauskas ir bendrovės „NT Service“ vadovas Peisachas Kačerginskis po apklausų paleisti namo.

Kratų ir sulaikymų dieną prokurorai šykščiai prasitarė, kad byla susijusi su Vidaus reikalų ministerijos viešaisiais pirkimais ir prekyba poveikiu stambiu mastu, tačiau į detales nesileido.

Tik kitą dieną paaiškėjo, kad kaip specialusis liudytojas apklaustas Seimo narys R. A. Ručys ir tai, kad būtent jis laikomas svarbiausiu bylos žaidėju.

R. A. Ručys, BNS nuotr.

Tuometis vidaus reikalų ministras D. A. Barakauskas apklaustas tik kaip specialusis liudytojas.

Paaiškėjo, kiek kainavo dramblys

Tačiau bylos detalės į viešumą pradėjo lįsti tik tuomet, kai prokurorai dėl R. A. Ručio neliečiamybės panaikinimo nutarė kreiptis į Seimą.

Tuomet paaiškėjo, jog Generalinė prokuratūra įtaria, kad tuometis partijos „Tvarka ir teisingumas“ atsakingasis sekretorius, dabartinis Seimo narys R. A. Ručys 2013 m. veikdamas grupėje su E. Raistenskiu, A. Juocevičiumi ir prodiuseriu R. Skaisgiriu sukūrė korupcinę schemą, kaip per renginį „Pirk dramblį“ išreklamuoti partiją „Tvarka ir teisingumas“ ir jos pirmininką Rolandą Paksą, o už reklamą atsilyginti per Vidaus reikalų ministerijos organizuojamus viešuosius pirkimus.

R. Skaisgirys susitarė su R. A. Ručiu, kad jo proteguojamoms įmonėms laimėjus konkursus, dalis iš užsakymų gauto pelno – ne mažiau nei 100 tūkst. litų – bus skirta akcijai „Pirk dramblį“ surengti.

„Pirk dramblį“ renginys įvyko 2013 m. rudenį.

Nepaisant daryto poveikio Vidaus reikalų ministerijos tarnautojams ir net ministrui A. D. Barakauskui, R. Skaisgirio atstovaujamos įmonės nė vieno žadėto Vidaus reikalų ministerijos konkurso nelaimėjo.

Tada R. A. Ručys su bendrininkais sukūrė apgaulingą schemą, kaip su R. Skaisgiriu atsiskaitys per įmonę „NT Service“, kuri pernai laimėjo ne vieną Vidaus reikalų ministerijos konkursą, ir kurios vadovas Peisachas Kačerginskis buvo artimas R. A. Ručio šeimos draugas.

„NT Service“ į R. Skaisgirio įmonės „Pradas R“ sąskaitą per kelis kartus pervedė 142 tūkst. litų, kaip išankstinį apmokėjimą už reklamą, nors jokių paslaugų „Pradas R“ Kaune įsikūrusiai įmonei „NT Service“ nesuteikė.

R. Skaisgirys, BNS nuotr.

2015 m. pradžioje STT tyrimą išplėtė ir įvykdė pakartotines kratas „Tvarka ir teisingumas“ būstinėje, Vidaus reikalų ministerijoje bei jai pavaldžiose įstaigose, įmonėse. Išvis krėsta 40 buveinių. Po kratų įtarimai tyrime pareikšti dar penkiems asmenims – Vidaus reikalų ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų valdininkams ir verslininkams.

Byloje buvo apklaustas „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininkas Rolandas Paksas.

Netrukus R. A. Ručiui pateikiami įtarimai ne tik dėl prekybos poveikiu, bet ir dėl apgaulingos buhalterijos vedimo.

Įtariamoji – partija

Beveik pusmetį apie „Tvarkos ir teisingumo“ bylą tvyrojo tyla. Paaiškėjo, kad tai tebuvo ramybė prieš audrą.

2015 m. gruodžio pabaigoje STT pareiškė įtarimus prekyba poveikiu ir pinigų plovimu visai „Tvarkos ir teisingumo“ partijai, kaip juridiniam asmeniui.

Pareigūnų teigimu, nors tyrimas buvo pradėtas tik dėl „Pirk dramblį“ ir Vidaus reikalų ministerijos, pradėjus šių nusikalstamų veikų tyrimą, buvo surinkta duomenų ir apie kitas galimai padarytas sunkesnes ir didesnio masto nusikalstamas veikas: susitarimą ir galimai neteisėtą įtaką Vidaus reikalų ministerijai 2013–2014 m. organizuojant daugiau kaip 27 mln. litų (daugiau nei 7,8 mln. eurų) vertės viešojo pirkimo konkursą, 9 mln. litų (daugiau kaip 2,6 mln. eurų) vertės viešuosius pirkimus valstybinėje įstaigoje „Regitra“ ir pirkimą Aplinkos ministerijoje. Atliekant tyrimą patikrintos ir įtarimų sukėlusios valstybės įmonės „Infostruktūra“ organizuotų ir vykdytų viešųjų pirkimų aplinkybės.

„Atliekant tyrimą surinkta pakankamai duomenų, leidžiančių įtarti, kad nusikalstamos veikos buvo vykdomos siekiant neteisėtos naudos partijai“, – tuomet pranešė STT.

„Įtariama, kad iš viso už pažadus ir susitarimus dėl poveikio, vykdant skirtingus viešuosius pirkimus, partijos „Tvarka ir teisingumas“ naudai priimta didesnė nei 377 tūkst. eurų kyšių suma“, – skelbė teisėsauga.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...