Lietuvoje

2017.06.15 21:13

Po žlugusio bandymo įteisinti partnerystę – nusivylusių porų istorijos

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.06.15 21:13

Seime žlugus bandymui įteisinti vyro ir moters bei homoseksualų partnerystę, ne santuokoje gyvenančios poros pasakoja, su kokiais sunkumais susiduria dabar, kai teisiškai kartu gyvenantys asmenys laikomi vienas kitam svetimi.

Julija ir Gintarė Šimkės prieš pusmetį susituokė Danijoje, tačiau Lietuvoje tai nieko nereiškia. Nors pora jau trejus metus kartu ir dabar laukiasi kūdikio, poros teigimu, teisiškai negalėdamos įteisinti savo partnerystės, susiduria su daugybe praktinių sunkumų.

„Su gydytojais, su ligoninėm... Tiesiog gali neįleisti į palatą, neleisti priimti sprendimų. Elementariai, jeigu vaikas serga, tai aš galiu pasiimt nedarbingumą ir prižiūrėt. Bet Gintarė negali“, – aiškina J. Šimkė.

Trejus metus su drauge Juste gyvenantis Antanas Tamošaitis pasakoja su antrąja puse kartu net įgijęs bendro turto, tačiau baisiausia, pasak pašnekovo, ne tai, kas gali nutikti su juo.

„Jeigu mano draugei kažkas nutiktų, tai šiuo atveju aš negalėčiau su ja tinkamai susisiekti, nes mes esame nesusituokę. O man sužinoti jos duomenis ligoninėj, būtų pakankamai sunku. Tektų skambint jos tėvams, klausti, gal jie galėtų sukontaktuot su ligonine“, – dabar galiojančios tvarkos trūkumus įvardija pašnekovas.

Tuo tarpu Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Povilas Urbšys įsitikinęs, kad jei pora pasirenka gyventi nesudarant santuokos, tuomet ir nereikia jos sprausti į Civilinio kodekso šeimos santykių apibrėžimą.

Pataisas rengusios Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas kritiškai vertina tokį kolegų požiūrį ir Seimo sprendimą.

„Jūs esate baudžiaunininkai ir mes jums neleisime savo meilę paversti partneryste, įregistruoti, išspręsti savo civilinius turtinius santykius. Mes jum neleisime. Dvarponis turi savo griežtą poziciją“, – ironizavo politikas.

Išsamiau apie situaciją ir teisininko vertinimas – Irmos Janauskaitės reportaže.