Lietuvoje

2017.06.15 09:32

„Panama Papers“: N. Numavičiaus namo pirkėjas turi „slaptą piniginę“ Mergelių salose

Šarūnas Černiauskas, 15min.lt2017.06.15 09:32

Laurų kvartalas turi naujoką. Turtingiausio Lietuvos žmogaus Nerijaus Numavičiaus namą nusipirko Panevėžio verslininkas Eugenijus Gvalda, galintis drąsiai save vadinti čiužinių milijonieriumi. Bet čiužinyje pinigų jis tikriausiai nelaiko. Jo „pinigine“ Karibų jūroje gali susidomėti ir mokesčių inspektoriai.

Laurų kvartalo naujakurys – „Panama Papers“ tyrimo išgarsintos Panamos kontoros „Mossack Fonseca“ klientas. 15min turimi duomenys rodo, kad E. Gvalda slapta turi dar vieną verslą egzotiškoje jurisdikcijoje. Nutekėję „Mossack Fonseca“ dokumentai rodo, kad šios įmonės veikla sutampa su E. Gvaldos Lietuvoje vystomais verslais. Anot mokesčių ekspertės Rūtos Bilkštytės, tokie dariniai gali būti naudojami dirbtiniam mokesčių sumažinimui.

Savo ruožtu, E. Gvalda tikina valstybės nemulkinantis ir nesąs susijęs „nei su politikais, nei su chrienitikais“. O paslaptingų investuotojų, padėjusių jam per keletą metų sukurti didelę baldų ir čiužinių verslo imperiją ir besislepiančių už Šveicarijoje registruoto darinio, jis išduoti nenori. N

audojosi „Mossack Fonseca“ paslaugomis

E. Gvalda nėra vienas tų verslininkų, kurie mirga žurnalų viršeliuose. Tačiau pasigirti jis tikrai turi kuo – ir tikrai ne tik neseniai įsigytu N.Numavičiaus namu Laurų kvartale.

E. Gvaldos vadovaujama „Dominari“ įmonių grupė pastaraisiais metais linksniuojama kaip sėkmės pavyzdys. Štai 2013 m. „Verslo žinios“ bendrovę „Dominari“ įvardijo kaip antrą sparčiausiai augusią Lietuvos įmonę pagal pardavimus. Pernai skelbta apie „Dominari“ grupės projektą Kupiškyje, o grupės planuose atsidūręs fabrikas Panevėžyje aprašytas tikrai įspūdingai – kompleksas savo plotu prilygsta „Akropoliui“.

Tiesa, kokie pinigai plaukia į „Dominari“, oficialiai valdomą per Šveicariją, lieka paslaptimi. O nutekėję „Mossack Fonseca“ duomenys, kuriuos tarptautinėms žurnalistų pajėgoms parūpino Vokietijos leidinys „Süddeutsche Zeitung“ ir tiriamosios žurnalistikos centras „International Consortium of Investigative Journalists“ (ICIJ), atskleidžia šešėlinę E. Gvaldos verslo pusę.

Pats sau konsultantas?

„Mossack Fonseca“ susirašinėjimas, susijęs su E. Gvalda, prasideda 2012 m. liepą. Tada buvo rezervuotas Didžios Britanijos Mergelių salose registruotos įmonės „EG Licet Consulting Limited“ pavadinimas. Netrukus vardo rezervacija pavirto realiu juridiniu asmeniu, o prie egzotiškoje jurisdikcijoje užgimusio verslo vairo stojo lietuvis. Pirmuoju „EG Licet Consulting“ direktoriumi paskirtas E. Gvalda. Tai padaryta remiantis jo paties pasirašytu sutikimu. Kartu E. Gvalda „Mossack Fonseca“ dokumentuose nurodytas ir kaip vienintelis „EG Licet Consulting“ akcininkas.

Atlikus beveik visus įmonės steigimo formalumus, liko tik vienas. „Mossack Fonseca“ teiravosi E. Gvaldai atstovaujančių tarpininkų, kokia bus naujosios įmonės oficiali veikla. Atsakymas „konsultavimas“ pasirodė nepakankamas. „Mossack Fonseca“ paprašyti patikslinti, kokiomis būtent konsultacijomis versis Mergelių salų bendrovė, E. Gvaldos atstovai išsireiškė kur kas aiškiau: „Bendrovių, perkančių žaliavas Azijoje ir Europoje prekiaujančių baldais ir čiužiniais, konsultavimas.“

Lyg tyčia, būtent tokia veikla užsiima E. Gvaldos verslo imperija.

Pelno mokesčio – vis mažiau

Viena pagrindinių E. Gvaldos verslo įmonių – Panevėžio bendrovė „Dominari“. 2010 m. Alytuje užgimusi įmonė netruko tapti baldų ir čiužinių pramonės milžine. Registrų centro duomenimis, bendrovę 2010 m. rudenį įsteigė pats E. Gvalda. Tiesa, „Dominari“ šeimininku jis buvo trumpai. Jau 2011 m. kovą įmonės kontrolę perėmė Šveicarijos investuotojas. Tiksliau, įmonė labai panašiu pavadinimu: „Dominari Holdings“, įsteigta 2010 m. gruodį – šiek tiek vėliau nei jos lietuviškas pirkinys.

Oficialiai tapusi šveicariško kapitalo įmone, „Dominari“ suklestėjo. 2011 m. įmonės apyvarta jau siekė daugiau nei 23 mln. litų. Tiesa, pelno dar nebuvo – bendrovė pirmais „šveicariškos“ veiklos metais buvo nuostolinga. 2012 m., kai E. Gvalda kūrė savo verslą Mergelių salose, „Dominari“ pajamos šovė kiaurai lubas. Pardavimams išaugus beveik penkissyk (iki 111,7 mln. litų arba 32,37 mln. eurų), bendrovė uždirbo daugiau nei milijoną eurų gryno pelno. Finansinės atskaitomybės dokumentuose apskaičiuota pelno mokesčio suma – daugiau nei 135 tūkst. eurų.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Dominari“ veiklos rodikliai ir toliau augo. 2013 m. bendrovės apyvarta siekė jau daugiau nei 41 mln. eurų, apskaičiuotas pelno mokestis – 152 tūkst. eurų. O jau kitais metais, „Dominari“ pasiekus rekordinę 53 mln. eurų apyvartą, pelningumas – kartu ir pelno mokestis – smarkiai krito. Tais metais apskaičiuota apie 55 tūkst. eurų pelno mokesčio. 2015 m., apyvartai smuktelėjus iki 50,7 mln. eurų, pelno mokesčio suma tesiekė maždaug 30 tūkst. eurų. Žinoma, apyvartos augimas ne visada reiškia ir augantį pelną.

O „Dominari“ pelningumas kaip tik ir krito. Jei 2013 m. įmonės pelnas prieš apmokestinimą siekė beveik 934 tūkst. eurų, užpernai šis rodiklis krito iki kuklios 133,31 tūkst. eurų sumos. Tiek 2014 m., tiek 2015 m. metiniuose pranešimuose „Dominari“ nurodo vieną ir tą patį pelningumo sumažėjimo motyvą: „Veiklos pelno sumažėjimą lėmė pardavimo sąnaudų augimas, kuris buvo būtinas įeinant į naujas Skandinavijos šalių rinkas“. Registrų centro 15min pateiktais duomenimis, E. Gvalda eina valdybos pirmininko pareigas trijose įmonėse: jau minėtoje „Dominari“, o taip pat – bendrovėse „Domimaks“ bei „Dominari grupė“.

„Dominari“ yra stambiausia iš šių įmonių. Kitos tos pačios grupės įmonės tokia apyvarta pasigirti negali. Gana įspūdingus rodiklius demonstruoja tik bendrovė „Dominari grupė“. 2014 m. ji pardavimų apskritai nevykdė, o 2015 m. jau turėjo beveik 16 mln. eurų apyvartą ir uždirbo daugiau nei 400 tūkst. eurų gryno pelno.

Dirbtinis konsultavimas – valstybės mulkinimo įrankis

Mokesčių ekspertė R. Bilkštytė 15min patvirtino, kad fiktyvūs sandoriai už konsultavimo paslaugas – vienas daugelio mechanizmų, naudojamų mokesčių nusukinėjimui. Anot jos, VMI tokiais atvejais gali nusitaikyti iškart į du subjektus. Pirmiausiai – į įmonę, kurios pinigai iškeliauja į menamo konsultanto sąskaitą. O po to – ir į asmenį, kuris galimai pelnosi iš konsultacijų per lengvatinio apmokestinimo zonoje registruotą darinį.

„Jei įmonė mokėjo nepagrįstai dideles sumas už konsultavimą, tai VMI gali „išimti“ iš sąnaudų, t.y. [priskaičuoti] 15 proc. pelno mokesčio”, – aiškino R. Bilkštytė. Pasak jos, fiziniam asmeniui, per ofšorinę įmonę galimai gaunančiam neapmokestinamas pajamas iš savo verslo Lietuvoje, taip pat gali grėsti analogiška procedūra – tokiu būdu gautų pajamų apmokestinimas 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifu.

Komentuodama konkrečiai E. Gvaldos atvejį, mokesčių ekspertė pabrėžia, kad Mergelių salose įmonę įsteigęs verslininkas turi susimokėti pajamų mokestį nuo šio verslo generuojamų savo pajamų. Ir nesvarbu, ar Mergelių salų įmonė pinigus gauna iš Lietuvos, ar iš Australijos. „Jei ta įmonė yra įkurta Mergelių salose ir tos įmonės naudos gavėjas yra Lietuvos mokesčių rezidentas, tai asmuo turėjo deklaruoti visas tas pajamas kaip pozityvias pajamas ir mokėti 15 proc. GPM, nesvarbu kam konsultacines paslaugas ta Mergelių salų įmonė teikė – Lietuvos įmonei ar kitai kokiai nors įmonei“, – aiškino R. Bilkštytė.

Pasak jos, tokias paslaugas perkanti įmonė taip pat turėtų pagrįsti, kad gavo realias, o ne „popierines“ konsultacijas. „Lietuvos įmonė, mokėdama už konsultavimo paslaugas ofšorinei įmonei, turi pateikti įrodymus dėl realių paslaugų, jei norėtų tokiomis išlaidomis sumažinti įmonės pelną“, – teigė pašnekovė. „Nei su politikais, nei su chrienitikais...“

Reuters/Scanpix nuotr.

15min pavyko susisiekti su E. Gvalda. Išgirdęs, kad skambina žurnalistas, iškart padėjo ragelį. Tačiau antrasis skambutis buvo sėkmingesnis. Jo metu pašnekovas patvirtino esąs „Mossack Fonseca“ klientas, bet tvirtino, esą čiužinių gamintojų konsultavimui įsteigta Mergelių salų įmonė neturi nieko bendra nei su „Dominari“ grupe, nei su Lietuva. Kokia kapitalo, kurio dėka „Dominari“ per keletą metų išaugo į pramonės milžiną, kilmė, jis kategoriškai atsisako atskleisti. Pateikiame visą interviu su E.  Gvalda:

– Sveiki, čia Šarūnas Černiauskas, žurnalistas iš 15min – dar kartą. Išsijungė turbūt. Nespėjau pasakyti, apie ką norėjau pasikalbėti su jumis.

– Taip, taip, sakykit.

– Tikrai ne apie Numavičiaus namą norėjau paklausti – iš karto sakau. Suprantu, kad dėl šito atsidūrėte dėmesio centre. Mane ne tai domina.

– Klausau.

– Norėjau pasiklausti dėl pačios „Dominari“ kaip reiškinio. Tiesiog pasianalizavau truputėlį struktūrą. Kaip matau, praktiškai nuo įkūrimo buvo perkelta kontrolė į Šveicariją. Tai norėjau pasiteirauti, ar ten yra jūsų įmonė Šveicarijoje, ar tai yra kažkokie tai investuotojai.

– Žinot, ką aš jums pasakysiu, ponai mieli žurnalistai? Tai yra privataus kapitalo įmonė. Ir nieko aš jums neaiškinsiu. Atsibodot jūs jau iki gyvo kaulo. Jūs jau neįsižeiskit.

– Ne, aš tikrai neįsižeisiu.

– Bet jau... be piktos valios. Jau, žinokit, biškį per daug yra. Tai yra privatūs dalykai. Niekuo nesusiję absoliučiai nei su politikais, nei su chrienitikais, nei su dar kažkuo. Ir prašom apie mus nerašinėt. Nes tai nėra tikrai kažkoks tai viešas daiktas.

–Matot, dar vienas dalykas yra...

– Mums jokių reklamų nėra poreikio. Ir jūsų tai nelabai liečia. Taip, klausau.

– Aš jums reklamos ir nesiūlau. Aš norėjau pasiklausti dėl jūsų statuso kaip „Mossack Fonseca“ kliento. Kiek žinau, jūs įsikūrėte įmonę Mergelių salose. „EG Licet Consulting Limited“.

– Ir tai jūsų neliečia. Tai yra privatus reikalas.

– Norėjau pasiteirauti, ar ta įmonė, kurios veikla yra aprašoma kaip konsultavimas būtent čiužinių ir baldų gamintojų, ar jinai buvo sukurta siekiant sumažinti apmokestinamąjį pelną.

– Tikrai ne. Jinai absoliutiškai nesusijusi su Lietuva. Absoliutiškai. Ir jinai absoliutiškai nesusijusi su „Dominari“. Absoliutiškai.

– O kam jinai tada įsteigta buvo?

– Tai čia jau mano reikalai, kam jinai įsteigta yra.

– O santykių piniginių su „Dominari“ ar kitomis susijusiomis įmonėmis turėjo šita įmonė?

– Jokiom absoliučiai. Absoliutiškai ne. Čia yra gi viskas deklaruota. Ką jūs čia dirbate? Ne. Tai nesusiję nei su „Dominari“, nei su dar kažkuo. O visas rašliavas, kurias jūs čia dar galvojat daryt – aš jums pasakysiu labai paprastai. Prašom manęs nekaišiot niekur. Aš esu privatus asmuo ir mano reikalai yra privatūs. Ir ką jūs čia dabar darinėjat – aš nelabai suvokiu.

– Na, matot, Mergelių salos – ne tokia ir dažna jurisdikcija.

– Taigi ne... čia jau... kad ir kas dažnai... aš esu privatus asmuo.

– O „Dominari“ grupė pastaruoju metu santykių su VMI turėjo?

– Turėjo, be abejo. Visada. „Dominari“ grupė yra tikrinama pastoviai įmonė.

– Čia pasiekė tokios žinios, kad pastaruoju metu ir nepriemoka buvo apskaičiuota. Bet lyg tai geranoriškai susimokėta.

– Tikrai negaliu komentuoti. Kiek žinau, ne.

– Supratau, tai tikrai daugiau klausimų neturėsiu. Ir sėkmės įsikuriant Laurų kvartale.

– Tai... Ačiū didelis.

– Dėkui jums.

Tikėtina, kad E. Gvalda ir su juo susiję verslai sudomins VMI. Prieš kiek daugiau nei metus, visame pasaulyje pradėjus viešinti Panama Papers tyrimus, VMI ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) sukūrė jungtinį darinį Lietuvoje viešinamų „Mossack Fonseca“ dokumentų analizei. Pagal nustatytą tvarką, jungtinės VMI ir FNTT pajėgos imasi nagrinėti kiekvieną naują Panama Papers medžiagą ir joje minimas įmones bei asmenis. Po 15min publikacijų patikrinimai pradėti keliolikos fizinių ir juridinių asmenų atžvilgiu.