captcha

Jūsų klausimas priimtas

Bus minimos sovietų okupacijos pirmosios aukos – pasieniečio A. Barausko – žūties metinės

Ketvirtadienį bus minimos 1940-ųjų sovietinės invazijos į Lietuvą pirmosios aukos, anuometinės Pasienio policijos pareigūno Aleksandro Barausko, 77-osios žūties metinės. Alytaus baro VI rajono Ūtos sargybos viršininko A. Barausko gyvybę užpuolikai nutraukė 1940 m. birželio 15 dieną.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Kaip ir kasmet, Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) organizuoja šiai datai paminėti skirtus renginius. Varėnos šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje už A. Barauską bus aukojamos šv. Mišios. A. Barausko atminimas iškilmingos ceremonijos metu bus pagerbtas prie paminklinio ženklo jo žūties vietoje Varėnos rajono Ūtos kaime.

Minėjimo metu bus prisimintas A. Barausko likimas, tapęs tragiško visos Lietuvos istorijos etapo pradžia. Prie paminklinio ženklo A. Barauskui bus dedamos gėlės nuo šalies vadovų, bus paskatinti tarnyboje pasižymėję pasieniečiai, skambės Varėnos rajono Kaniavos folkloro ansamblio atliekami kūriniai.

Prieš pat minėjimą Ūtoje finišuos tradicinio bėgimo nuo sienos su Baltarusija dalyviai.

Po minėjimo Ūtoje Vidaus reikalų ministerijos reprezentacinis pučiamųjų orkestras surengs koncertą, o Varėnos pasieniečiai svečius vaišins koše.

A. Barauskas po mirties apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Didžiuoju kryžiumi. Jo vardu pavadinta viena iš sieną su Baltarusija saugančių VSAT užkardų.

2010 m., minint A. Barausko žūties 70-ąsias metines, pasienietis po mirties apdovanotas VSAT atminimo ženklu „Valstybės sienos apsaugai – 90“, o vienai iš Pasieniečių mokyklos Medininkuose auditorijų suteiktas A. Barausko vardas.

2013 m. VSAT iniciatyva buvo pagamintas atminimo medalis „Aleksandras Barauskas 1899-1940“. Pirmas toks medalis buvo įteiktas A. Barausko dukrai Onai Brasiūnienei. Nuo tol juo apdovanojami asmenys ir įstaigos, prisidedančios prie pasieniečio atminties puoselėjimo.

A. Barauskas gimė Panevėžio apskrities Krekenavos valsčiaus Butrimonių kaime, neturtingų ūkininkų šeimoje.

1920-1923 m. jis tarnavo Lietuvos kariuomenėje, nuo 1929-ųjų liepos – Alytaus baro pasienio policijoje eiliniu policininku, sargybos viršininku. Vėliau A. Barauskas tarnavo Perlojoje, Varėnoje ir Ūtoje.

1940 m. birželio 15-osios naktį pasienietis A. Barauskas, prieš tai patikrinęs pasienio sargybos postus, su šeima ilsėjosi savo bute, kuris kartu buvo ir pasienio sargybos būstinė. Vos už 100 metrų nuo namo buvo Baltarusijos teritorija.

Sovietų kariams įsibrovus į Ūtos sargybos postą, užpuolikai išsitempė vienmarškinį sargybos viršininką į kiemą. Po egzekucijos sovietų kariai pasitraukė į savo pozicijas. A. Barauskas, vežamas į ligoninę, mirė.

Pasienietis palaidotas Perlojos bažnyčios šventoriuje.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...