Lietuvoje

2017.06.15 15:04

Aukštojo mokslo reformos priešininkai ir šalininkai susidūrė prie vyriausybės

15min.lt2017.06.15 15:04

Ketvirtadienį Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimas (LAMPSS) surengė mitingą – eitynes, skirtas pasipriešinti aukštojo mokslo reformai – vyriausybės parengtam universitetų optimizavimo planui. Protesto akcijoje dalyvauja apie 100 žmonių. Prie Vyriausybės protestuotojus pasitiko reformos šalininkai.

Mitingo metu protestuojama prieš vykdomą aukštojo mokslo skurdinimą, neoliberalią socialinę politiką, antidemokratišką aukštojo mokslo reformą.

„Mes už pertvarką, bet pertvarka turi būti demokratiška, pertvarka turi būti atsakinga“, – žurnalistams prie Seimo prasidėjusiose akcijoje sakė Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo (LAMPSS) pirmininkė Asta Lapinskienė.

BNS paklausta, kas dabar planuojamoje pertvarkoje yra nedemokratiško, ji kritikavo tai, kad pradinį reformos planą rengė darbo grupė be akademinės bendruomenės atstovų. Premjero Sauliaus Skvernelio sudarytoje darbo grupėje, kuriai vadovavo švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, buvo viceministras Giedrius Viliūnas, Studentų sąjungos prezidentas Paulius Baltokas, pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis, premjero patarėja Unė Kaunaitė, bendrovės „Lietuvos energija“ vadovas Dalius Misiūnas, bendrovės „Visionary Analytics“ direktorė Agnė Paliokaitė, Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro laikinasis vadovas Ramojus Reimeris, Investuotojų forumo valdybos pirmininkas Rolandas Valiūnas ir kiti.

„Jeigu skaitai apie darbo grupę, joje nėra nė vieno akademinio darbuotojo, kuris supranta, ką tai reiškia daryti mokslą (...). Kada aš 30 ir daugiau metų dirbu universitete ir sako, kad aš nekompetentinga, arba mano kolegos, kurie dirba daugiau aš mažiau metų, nekompetentingi pasakyti, kaip reikia daryti pertvarką, tai yra įžūlus melas“, – sakė A. Lapinskienė.

Darbo grupė, be kita ko, nagrinėjo ir aukštųjų mokyklų pateiktus siūlymus, kaip turėtų atrodyti pertvarka.

Anot A. Lapinskienės, jau studentui aišku, kad rengiant reformą svarbu konkrečiai įvardyti, kokie bus jos padariniai, pavyzdžiui, kiek žmonių bus atleista ir kur jie eis, kaip bus matuojama kokybė, kurios siekiama.

Protesto akcijos dalyviai atsinešė plakatus, kurie skelbė: „Rinkimų programa apie ratus, darbai – apie batus“, „Regionai be universitetų – regionai be ateities“, „Mokslas ir verslas – tai ne tas pats!!“ ir kt.

Su protestuotojais atėjęs sutikti Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis žadėjo, kad akademinės bendruomenės bus išklausyta. Anot jo, dviejų valdančiųjų frakcijų atstovai kitą savaitę susitiks su visų universitetų atstovais.

„Nuo pat pradžių aš tą kalbėjau, kad bendruomenių sprendimai turi būti matomi ir girdimi, o ne iš viršaus nuleidžiam kokį nors planą“, – protestuotojams teigė Seimo pirmininkas.

Pasak eitynių organizatorių, planuojamais pokyčiais aukštajame moksle universitetai bus sujungti prievarta, taps „akademinio verslo“ įmonėmis. „Gali būti, kad po gražiais pažadais apie būsimą proveržį ir pribloškiančią aukštojo mokslo reformos naudą visuomenei slypi visai kiti tikslai siauroms egoistinėms interesų grupėms ir konkretiems akademinio elito atstovams“, – teigia LAMPSS pirmininkė Asta Lapinskienė.

Ankstesniame reformų plane buvo nurodyta, kaip universitetai turėtų jungtis. Pagal šį planą, sostinėje turėjo veikti Vilniaus universitetas ir Vilniaus Gedimino technikos universitetas, o Kaune – Kauno universitetas, sujungiant šiame mieste esančius Aleksandro Stulginskio, Kauno technologijos, Lietuvos sporto ir Vytauto Didžiojo universitetus, prie jo turėtų būti prijungtas ir Vilniuje veikiantis Lietuvos edukologijos universitetas. Taip pat Kaune turėjo likti Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. Tačiau Seime pasipylė daug kitokių siūlymų.

Protestas prasidėjo prie Seimo, o vėliau Gedimino prospektu protestuotojai pasiekė Vyriausybės rūmus, kur jų jau laukė aukštojo mokslo reformos šalininkai, raginę nesustoti pusiaukelėje ir konsoliduoti aukštąsias mokyklas.

Reformos šalininkus išreikšti savo poziciją neoficialiai pakvietė Švietimo ir mokslo ministerija, paraginusi prisijungti visus, kurie palaiko planuojamus pokyčius aukštajame moksle, ir mano, kad eitynių organizatoriai neteisingai interpretuoja reformos iššūkius ir tikslus. Universitetų senatų atstovai ir studentai pakviesti rinktis prie vyriausybės ir palaikymą išreikšti plakatais bei pasisakymais. Tiesa, ministerija patikslino, kad tai nėra oficiali jos pozicija.