captcha

Jūsų klausimas priimtas

Mažėjantis „lapteviečių“ būrys vienybės jausmo nepraranda

Prasideda Gedulo ir vilties dienai skirti renginiai. Liaudies buities muziejuje Rumšiškėse 75-ąsias tremties į Arktį metines minėjo Laptevų jūros tremtinių brolija „Lapteviečiai“.

1941 metų birželio 14 dieną, kai kurie iš Lietuvos į Altajaus kraštą ištremti žmonės, po metų buvo pervežti prie Laptevų jūros. Nuo tada, kai pirmieji lietuviai tremtiniai atsidūrė Ledjūrio regione, praėjo 75-eri metai.

„Ten aštuoniose ar devyniose salose viso buvo apie 200, 300 lietuvių. Žmonės bandė įsikurti ir bandyti išgyventi – jie glaudėsi jurtose, o žvejyba buvo pagrindinis išgyvenimo šaltinis“, – pasakojo „laptevietis“ Algirdas Marcinekvičius.

Liaudies buities muziejuje tremtinių žeminukė – jurta – pastatyta prieš 25-erius metus. Stačiusieji ją pasakoja, kad tokiose pačiose Arktyje gyveno tremtiniai.

1942-aisiai, pirmaisiais tremties į Arktį metais, jurtose gyvendavo po 40 žmonių. Jurtos tremtinius gelbėdavo nuo žiemos šalčių ir vėjų, bet net ir be paliovos kūrenant temperatūra nepakildavo aukščiau negu -2 laipsniai šalčio.

Tradiciniame susitikime „lapteviečiai“ prisiminė ir tremtinę, politinę kalinę, atsiminimų „Lietuviai prie Laptevų jūros“ autorę Dalią Grinkevičiūtę. Jai šiemet būtų sukakę 90-imt.

„Žmonės, kurie galėjo atvažiuoti, kurie dar sveikatos turėjo – atvažiavo. Kunigas priėjęs man sako, kad jūsų kaskart būrelis vis mažėja, bet čia turbūt natūralūs procesai“, – sakė Laptevų jūros tremtinių brolijos „Lapteviečiai“ pirmininkas Jonas Markauskas.

Tremčių metines minėjo ir gyvų liudininkų pasakojimų klausėsi Lietuvos ir užsienio moksleiviai. 

„Trečius metus iš eilės šioje vietoje, šiuo laiku, pasibaigus mokslo metams, JAV mokinių ir mokytojų delegacijos atvyksta į gyvą istorijos pamoką susitikt su lapteviečiais“, – teigė LSMU gimnazijos direktorius Arūnas Bučnys.

1941 m. birželio 14-ąją sovietų okupantų pradėti masiniai trėmimai truko iki birželio 22-osios. Tomis dienomis iš Lietuvos išvežta apie 17500 žmonių. Tai – iš anksto suplanuota ir parengta akcija. Labiausiai nukentėjo inteligentija. Buvo ištremti politiniai veikėjai, karininkai, gydytojai, mokytojai, ūkininkai ir jų šeimos.  

Iš viso 1941–1952 metais iš Lietuvos ištremta apie 135 tūkst. žmonių, maždaug 28 tūkst. iš jų žuvo.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...