Lietuvoje

2017.06.09 19:01

Medikas: gyvename ne tik globalizacijos, bet ir diabeto amžiuje

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, Lietuva“, LRT.lt2017.06.09 19:01

Dėl pasikeitusio gyvenimo, kupino sėdėjimo prie kompiuterių, streso ir greitojo maisto, vis jaunesniems žmonėms diagnozuojamas diabetas. Tačiau, kaip pastebi VU Santaros klinikų Endokrinologijos centro vadovas prof. Vaidotas Urbanavičius, jei netinkamas maistas gali sukelti diabetą, tinkamas gali padėti jį pažaboti. 

„Sveiki atvykę ne tik į globalizacijos, klimato kaitos, bet ir į diabeto bei metabolinio sindromo dažnėjimo pasaulį. Ši problema yra globali. Net Jungtinių Tautų organizacija prieš keletą metų priėmė rezoliuciją, kurioje buvo paminėtos šios problemos, jų aktualumas visuotiniu mastu“, – pasakoja V. Urbanavičius.

Tai reiškia, kad sparčiai auga šių ligų, ir jos veikia mūsų gyvenimą, jo kokybę.

Kaip pabrėžia medikas, diabetas yra dviejų tipų. Didžiąją dalį susirgimų diabetu sudaro vadinamasis antrojo tipo diabetas, kuris įgyjamas, o ne paveldimas. Šio tipo diabetas būdingas vyresnio amžiaus žmonėms, bet pastaruoju metu tendencija kinta.

„Pastebėtas šios ligos jaunėjimas – tai reiškia, kad nėra apsaugoti ir jauni žmonės. Ši liga susijusi su mūsų gyvenimo būdo kaita: tenka daugiau sėdėti, patiriame daugiau streso, ne paskutinėje vietoje – ir mityba – svarbu, kuo mes maitinamės, ką geriame“, – vardija VU Santaros klinikų Endokrinologijos centro vadovas.

Tačiau kaip atitinkamas maistas gali sukelti antrojo tipo diabetą, taip, remiantis naujausiais mokslininkų pastebėjimais, jis gali ir palengvinti šią ligą.

Plačiau apie tai – pokalbio įraše.