Lietuvoje

2017.06.08 16:08

D. Grybauskaitė: valstybės valdymo sumaištis ir reformų neapibrėžtumas kelia nerimą

LRT.lt2017.06.08 16:08

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seime perskaitė aštuntąjį metinį pranešimą, kuriame apžvelgė padėtį Lietuvoje, šalies vidaus ir užsienio politiką. Prezidentė savo kalboje pertvarkų bandymus pavadino reformų imitacijomis ir kritikavo valdžios neryžtingumą bei negebėjimą dirbti išvien.

Tarp svarbiausių darbų D. Grybauskaitė minėjo socialinės atskirties mažinimą, skaidrumo ir teisingumo užtikrinimą, siekį kurti inovatyvią ir konkurencingą valstybę. Gynybos stiprinimas bei aktyvi užsienio politika taip pat išskiriami kaip svarbūs šalies vadovės darbai.

Prezidentė savo kalbą pradėjo paminėdama artėjančią šventę – valstybės atkūrimo 100-metį, –­ kuris įpareigoja peržiūrėti ir įvertinti šalies pažangą. „Vasario 16-osios karta išplėšė mūsų valstybę iš nebūties ir ėmė kurti naują, modernią Lietuvą. Minėdama 20-metį šalis buvo pažengusi stebėtinai toli. Jeigu nebūtų anuomet brutaliai sustabdyta ir naikinta, šiandien gyventume valstybėje, kuriai nereikėtų vytis prarasto laiko“, – sakė D. Grybauskaitė.

Pernai metais įvykusios permainos, šalies vadovės teigimu, leido atsirasti vilčiai, kad įsivyraus didesnis teisingumas, ekonominė gerovė ir permainos.

Pertvarką pavadino reformos imitacija

Prezidentė savo aštuntajame metiniame pranešime sukritikavo valdžios daromas reformas ir perspėjo, kad „užsitęsusi valstybės valdymo sumaištis ir kai kurių reformų neapibrėžtumas jau kelia nerimą“.

Stringanti urėdijų pertvarka, įtartini Seimo ir savivaldybių vidaus sandoriai, bandymas reformuoti aukštąjį mokslą taip pat kelia prezidentei nerimą. „Politinė atsakomybė – tai ne atskiri sektoriniai perstumdymai, o koordinuotas darbas ir solidarus apsisprendimas už šalies gyventojams būtinų strateginių sprendimų visumą. Jiems priimti reikalingos politinės valios nepridės nei Trišalė taryba, nei buldozerinė pseudodemokratija. Rimtoms permainoms ir generaliniam apsivalymui reikia ne tik jėgos ar drąsos, bet ir proto“, – savo kalboje pabrėžė D. Grybauskaitė.

Nekokybiško švietimo problemą, kurią vadina nacionalinio saugumo klausimu, šalies vadovė sieja su emigracija, socialine atskirtimi ir korupcija. Išrinktų į Seimą partijų rinkimų programose ir vyriausybės veiksmų plane švietimo sistemos pertvarka įvardyta kaip prioritetas, bet prezidentė pertvarkos bandymus vadina reformos imitacijomis. „Turime skubiai keisti mokytojų rengimo sistemą, peržiūrėti vaikų ugdymo ir besidubliuojančias studijų programas, finansavimo modelius. Švietimo įstaigų tinklą sutvarkyti taip, kad kokybiškas išsilavinimas būtų prieinamas visiems. Kad baigtųsi vaikų segregacija ir šešėlinės pamokos, profesinis mokslas atitiktų šalies ekonominius poreikius, o universiteto diplomas atgautų vertę“, – metiniame pranešime darbus vardijo D. Grybauskaitė.

„Neapibrėžtumas ir chaosas pasmerkia reformą jai net neprasidėjus. Politinės valios stoka dėl gyvybiškai svarbių sprendimų ir murkdymasis smulkmenose tampa rimta problema“, – kritikos negailėjo šalies vadovė.

BNS nuotr.

Metiniame pranešime aptarta ir viena svarbiausių šių dienų aktualijų alkoholio vartojimo ribojimas. Šalies vadovės teigimu, dabar vykstančios diskusijos skaldo visuomenę. „Kova su alkoholizmu taip pat yra mūsų garbės reikalas ir turi telkti, o ne skaldyti visuomenę. Nacionalinis žygis prieš girtuoklystę nėra tik nuostatos, kurios įsigalios po 2020-ųjų. Neleisti, uždrausti, atimti, aptverti, apmokestinti – primityvus ir paprastas kelias, tačiau jis veda į šešėlį ir pogrindį. Ugdyti, padėti, suteikti šansą, parodyti kitokį gyvenimą – štai mūsų atsakomybė. Jeigu jos kratysimės, problemos tik gilės“, perspėjo šalies vadovė.

Ragina didinti nepakantumą korupcijai

„Tarnavimas valstybei ir tuo pačiu metu koncernui irgi kai kam atrodė visiškai suderinami dalykai, kol atsirado valios nenumarinti tyrimo, nenutylėti tiesos“, – pernai metų skandalus, kai keli Seimo nariai buvo įtariami ėmę kyšius iš koncerno, priminė D. Grybauskaitė, ir pridūrė, kad „sąžiningai dirbantys ir gyvenantys žmonės turi jausti valstybės palaikymą“.

Visuotinį nepakantumą korupcijai šalies vadovė įvardijo geriausia dovana valstybės atkūrimo šimtmečio proga. „Kad niekas neduotų ir neimtų kyšių, kad viešieji pirkimai vyktų pagal skaidrias taisykles, o ne pagal vienintelio tiekėjo pageidavimus, kad specialistai būtų įdarbinami ne pagal pažintis, o pagal gebėjimus, kad mokesčių mokėtojų pinigai būtų naudojami svarbiems valstybės tikslams, o ne „auksiniams“ šaukštams įsigyti“, – visuomenę piktinusį Krašto apsaugos ministerijos viešųjų pirkimų skandalą savo kalboje priminė šalies vadovė.

BNS nuotr.

Sukritikavo neryžtingumą

„Mokesčių perstumdymas, iš vienų atimant ir dovanojant kitiems, socialinio teisingumo nepridės“, – sakė prezidentė, turėdama mintyje PVM lengvatos šildymui naikinimą. Prezidentė sukritikavo ir apskritai valdžios ryžtingumą, kai „mažareikšmiai sprendimai vietoj solidžių ir efektingų pertvarkų demotyvuoja ir augina žmonių nusivylimą bei nepasitenkinimą“.

„Stabiliai demokratinei valstybei reikia skaidrios, brandžios ir stiprios partinės sistemos. Išplauta partinė atsakomybė ir atskaitomybė leidžia suvešėti įvairioms populizmo atmainoms. Tradicinių partijų uždarumas, savanaudiškumas ar net kriminalizacijos atvejai atveria kelią vis mažiau pasiruošusiems politikos naujokams“ – kalbėjo prezidentė, ragindama į politiką ateiti naują profesionalų kartą. Kaip atsinaujinamo galimybę šalies vadovė minėjo partijų vadovybės atsinaujinimą, turėdama mintyje naujus konservatorių ir Socialdemokratų partijų pirmininkus.

Prezidentės įsitikinimu, stipri ir ryžtinga politinė valdžia leistų visuomenei jaustis saugiau ir nekeltų nerimo dėl ekonominių bei socialinių grėsmių, Rusijos invazijos, terorizmo ar Europos Sąjungos ateities. Strateginiams sprendimams, kaip pabrėžia šalies vadovė, reikia susivienyti, kaip tai padaryta stiprinant šalies gynybą. „Suprantame, kad saugumas kainuoja ir juo turime rūpintis pirmiausia mes patys. Tam jau trečius metus užtenka ir savanorių šauktinių, ir politinės valios, didėja investicijos į gynybinius pajėgumus, daugėja sąjungininkų. Žvelgiant iš šimtmečio perspektyvos, Lietuva dar niekada neturėjo tiek daug draugų. Šiemet sulaukėme istorinio palaikymo: dislokuotas Vokietijos vadovaujamas NATO sąjungininkų batalionas, kuriame net 7 valstybių kariai. Atvyko ir JAV sunkioji karinė technika. Visa tai kilstelėjo mūsų šalies gynybinį atgrasymą į aukštesnį kokybinį lygį“, – pasiekimus gynybos srityje vardijo D. Grybauskaitė.

Šalies vadovė metiniame pranešime minėjo ir užsienio politikos iššūkius. „Geopolitinė realybė verčia ne tik mus, bet ir visą Europą imtis didesnės atsakomybės už savo saugumą“, – padėtį apibūdino D. Grybauskaitė, pabrėždama, kad geopolitiniai iššūkiai atveria galimybių ir stipresnei Europos šalių integracijai.