Lietuvoje

2017.06.06 13:30

Alytuje – aplinkosauginė akcija „Pabėk nuo Kietosios dalelės"

LRT.lt2017.06.06 13:30

Gegužės 5 d. jau 45 kartą buvo minima Pasaulinė aplinkos apsaugos diena, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į aktualiausias aplinkos problemas ir paskatinti imtis tausojančių iniciatyvų. Aplinkos ministerija minėdama šią dieną savaitgalį Alytuje vykusioje sporto šventėje „Olimpinė diena‘ 2017“ surengė aplinkosaugos akciją „Pabėk nuo Kietosios dalelės“, kuria kvietė visus susimąstyti apie oro taršą ir prisidėti prie jos mažinimo, rašoma pranešime spaudai,

Olimpinės dienos bėgimuose dalyviai sutiko neįprastą bėgiką – Kietąją dalelę KD10, kuri visiems aiškino savo atsiradimo istoriją: „Esu – kietoji dalelė. Jei Jums kvėpuoti sunku žinokite, kad mūsų ore yra begalybė! Tik visos kitos dar nematomos.... O gadinate orą jūs patys – važinėdami automobiliais, degindami neleistinas šiukšles, nerūšiuodami atliekų, neišjungdami elektros prietaisų. Jūs gadinate orą, o mes smagiai dauginamės ir didėjame.“

Bėgdami už švarų orą ir pabėgdami nuo Kietosios dalelės, tūkstančiai dalyvių parodė, kad mums rūpi kuo kvėpuojame mes ir mūsų vaikai, rašoma pranešime spaudai.

Kietosiomis dalelėmis užterštas oras kenkia mūsų sveikatai – ilgai kvėpuojant tokiu oru širdis padidėja ir apsunksta. Visa tai daro įtaką sergamumui ir širdies ligų lemiamam mirtingumui. Pagal dr. Nay Aungo Europos širdies ir kraujagyslių tyrimų asociacijos konferencijoje pristatyto naujausio tyrimo duomenis, rasta įrodymų, kad net ir perpus nesiekianti Europos Sąjungos nustatytos ribinės normos oro tarša yra pavojinga sveikatai. 

„Prisidėti prie oro taršos mažinimo nėra sudėtinga. Vėdinkite patalpas. Uždarose patalpose praleidžiame iki 80 proc. paros laiko, o tai reiškia, kad tiek pat laiko kvėpuojame perdirbtu oru. Perdirbtame ore, ypač jeigu kalbame apie įprastą ventiliacijos sistemą, kaupiasi dulkės, pelėsis, bakterijos, virusai, cigarečių dūmai, įvairios cheminės medžiagos ir toksinai, kurių kiekis, pakartotinai naudojant tą patį orą, vis didėja. Nerūkykite šalia nerūkančių“, – rašoma pranešime. 

Vasaros metu labai mėgstama deginti laužus, bet prisiminkite, kad negalima deginti atliekų. Degant plastikui, gumai, impregnuotai medienai ar drabužiams išsiskiria pavojingi teršalai. Šlapios malkos taip pat išskiria daugiau nuodingųjų dalelių, todėl kūrenkite tik sausą kietąjį kurą, patariama pranešime.

Keliaudami rinkitės ekologišką transportą. Dviračiais bus daug smagiau ir sveikiau, tačiau maršrutą planuokite mažesnio intensyvumo gatvėmis ir keliais. Jei vaikštote pėsti taip pat stenkitės eiti kuo atokiau nuo važiuojančių automobilių. Taip įkvėpsite mažiau kietųjų dalelių ir saugosite save.