Lietuvoje

2017.06.06 10:01

Paskutinė R. Pakso viltis: gal iš užmaršties jį ištrauks naujas sąjūdis

Lauryna Vireliūnaitė, 15min.lt2017.06.06 10:01

Savaitgalį buvęs „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininkas Rolandas Paksas paskelbė kuriantis organizaciją – Naująjį Tautos Sąjūdį, kiek anksčiau apie visuomeninės organizacijos kūrimo planus prakalbo dar vienas užmirštas politikas – Viktoras Uspaskichas. Politologas Lauras Bielinis 15min teigė, kad abiem atvejais tai yra akivaizdus noras sugrįžti į aktyvų politinį gyvenimą Lietuvoje, tačiau tam – jau per vėlu.

Šeštadienį europarlamentaras R. Paksas savo tinklalapyje paskelbė ilgą tekstą, kuriame baisėjosi tuo, kas dabar vyksta Lietuvoje, valdžią pavadino susirūpinusia tarpusavio rietenomis ir pakvietė burtis į naują visuomeninį sąjūdį. R. Pakso žodžiais – tokią nacionalinę bendruomenę, kuri nepabūgtų stoti skersai kelio nevilties ir mirties kultūrai.

Tačiau konkrečiau apie būsimą organizaciją R. Paksas kalba nenoriai. Jis teigė, kad organizacija bus steigiama netrukus, tačiau ar tai bus partija, ar, pavyzdžiui, asociacija, europarlamentaras išduoti nenori.

„Gyvenimas padiktuos tas formas, kurios yra pačios geriausios. Bus matyti, kokia bus programa, kokie bus įstatai, kokią vietą planuotume visuomenėje užimti. Ar čia bus bendruomeniškumas, ar bus politiškumas, ar visuomeniškumas, čia yra detalės, siekiant bendro tikslo“, – aiškino jis.

R. Pakso teigimu, organizacijos tikslas – geresnė Lietuva. Ar tai reiškia, kad R. Paksas rengiasi rinkimams?

„Detalės čia, čia detalės. Pasaulis žino visokių atvejų“, – paklaustas apie tai sakė politikas.

R. Paksas tebėra jo paties įkurtos „Tvarkos ir teisingumo“ partijos narys. Jis labai nustebo paklaustas, ar dėl to, kad save sieja su nauja organizacija, neketina narystės atsisakyti. Jo teigimu, Naujasis Tautos Sąjūdis kvies prisijungti visus žmones, nepriklausomai nuo to, kokiai organizacijai jie priklauso.

„Ar tai būtų žvejų būrelis, ar kažkokia politinė partija. Nematau jokios sąsajos čia“, – aiškino jis.

R. Pakso planai gerokai nustebino dabar „Tvarkai ir teisingumui“ vadovaujantį parlamentarą Remigijų Žemaitaitį.

Jis 15min teigė, kad apie naują organizaciją sužinojo net ne savaitgalį, o pirmadienį iš žurnalistų.

„Neįsivaizduoju, koks čia jo užmojis ir koks čia tikslas, – teigė jis. – Ką tie judėjimai šiandien gali padaryti? Sunku įsivaizduoti, sunku.“

R. Žemaitaitis nemano, kad nauja R. Pakso organizacija galėtų išdraskyti „Tvarką ir teisingumą“, esą jei R. Paksas to būtų norėjęs, būtų išėjęs.

„Žmogaus nepririši, neišlaikysi. Ne tame, aš manau, čia esmė. Galėjo seniai tą dalyką daryti“, – teigė jis.

L. Bielinis: jo laikas jau praėjo

Tačiau tiek R. Pakso, tiek V. Uspaskicho planai politologui, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesoriui L. Bieliniui gana aiškūs: „Siekis „reanimuotis“ ir sustiprinti savo reitingus, žinomumą. Tai, ko gero, vienintelis juos jaudinantis dalykas.“

Anot politologo, Biblijoje parašyta, kad į senus vynmaišius jauno vyno neįpilsi, ir tai šiuo atveju labai tinka.

„Jo laikas jau praėjo. Ir žinomumas, autoritetas. Tie žmonės, kurie jį rėmė, dabar balsuoja už kitus, dabar jiems lyderiai yra Ramūnas Karbauskis, Dalia Grybauskaitė, jaunasis Landsbergis, Gintautas Paluckas. Todėl R. Paksas bando, tačiau pavėlavęs, ir nesėkminga jam tai bus“, – teigė politologas.

Pašnekovo teigimu, kad R. Paksas rengiasi rinkimams – akivaizdu, todėl jis nori sutelkti tuos, kurie vienaip ar kitaip dar reaguoja į jį kaip simbolį.

L. Bielinio teigimu, jei R. Paksas mėgins sugriauti „Tvarką ir teisingumą“ ir dalies jo narių pagrindu kurti naują organizaciją, jis praloš, nes sunaikins paskutinę savo paties politinę atramą: „Suardžius „Tvarką ir teisingumą“, neliks partijos, tačiau nauja politinė jėga nesusikurs – ji bus per silpna.“

Kalbėdamas apie Darbo partijos įkūrėją V. Uspaskichą, kuris, pažėręs daug kritikos naujai „darbiečių“ lyderei Živilei Pinskuvienei, paskelbė kuriantis asociaciją „Už vieningą ir sveiką Europą“, L. Bielinis teigė, kad jis galėtų pamėginti dalyvauti rinkimuose, bet jam nepasiseks taip efektingai juose dalyvauti kaip anksčiau.

„Šiandien V. Uspaskichas yra nematomas arba silpnai matomas. Atstatyti jo įvaizdį, jis tai puikiai supranta, kainuoja. Kainuoja ir finansine prasme, ir organizacine. Viso to jis jau neturi“, – tvirtino politologas.

Apie savo organizaciją yra kalbėjęs ir Antanas Guoga

Europarlamentaras Antanas Guoga, dar priklausydamas Liberalų sąjūdžiui, yra kalbėjęs, kad kurs organizaciją „Klestinti Lietuva“. Tiesa, iš pradžių jis kalbėjo, kad tai bus frakcija Liberalų sąjūdyje, prie kurios esą galėtų prisijungti ir nepartiniai.

Tačiau vėliau A. Guogai teko palikti Liberalų sąjūdį.

Nors A. Guogos kalbos apie organizaciją prieš Seimo rinkimus kūnu netapo, gali būti, kad planų ją įkurti europarlamentaras neatsisakė.

A. Guoga pastaruoju metu labai susidraugavo su kolega europarlamentaru Valentinu Mazuroniu, kuris nesėkmingai vedė Darbo partiją į Seimo rinkimus, o po katastrofiško dalyvavimo juose pasitraukė iš partijos. Jie kartu buvo atvykę į Lietuvą kalbėti su urėdais, besipriešinančiais urėdijų reformai.

A. Guoga ir V. Mazuronis pastaruoju metu abu pasirašo žiniasklaidai siunčiamus komentarus, A. Guoga savo akredituotu padėjėju įdarbino buvusį parlamentarą, V. Mazuronio sūnų Andrių Mazuronį, kuris nesėkmingai į Seimą kandidatavo su Liberalų sąjūdžiu.

2019 metais įvyks net treji rinkimai: vasarį – savivaldos, gegužę – prezidento, o birželį – Europos Parlamento.