Lietuvoje

2017.06.02 11:04

Tauragės rajonas pretenduoja tapti žaliausiu Baltijos regione

LRT.lt2017.06.02 11:04

Tauragėje įkurtas didžiausias vėjo jėgainių parkas, didžioji dalis energijos pagaminama iš atsinaujinančių šaltinių ir net 98,16 proc. šilumos energijos išgaunama iš biomasės. Miesto ambicija – tapti žaliausiu ir gyvybingiausiu rajonu ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos regione.

Gamtos ir technologijų sintezė

Pažangus mąstymas – Tauragės identiteto dalis. Miesto valdžios ir verslo atstovai įsitikinę, kad ateitis jau sukurta – liko tik ją įgyvendinti. Darna tarp gamtos, verslo ir žmonių atveria naujas perspektyvas investuotojams bei gyventojams. Turimi gamtos ištekliai Tauragei suteikia išskirtinę galimybę plėtoti žaliąjį sektorių.

„Jau dabar esame žaliausias Lietuvos rajonas, kuriame sėkmingai išnaudojama saulės, vėjo, vandens energija, įrengtas vėjo jėgainių parkas, dumblo perdirbimo įrenginiai, statomos saulės baterijos. Pavyzdžiui, ant ligoninės stogo įrengtos fotovoltinės, tenkinančios ligoninės elektros poreikius. Ateityje jas ketinama įrengti ant savivaldybės ir mokyklų stogų. Kartu su Pagėgių savivaldybe turime didžiausią vėjo jėgainių parką Baltijos šalyse. Vien Tauragės rajone vėjo jėgainių galia siekia 52,54 MW, o artimiausiu metu ketiname didinti vėjo jėgainių skaičių – miesto taryba jau patvirtino plėtros planą.

Galime pasidžiaugti, kad 98,16 proc. šilumos energijos Tauragėje pagaminama iš biomasės, todėl šildymo kaina pas mus viena mažiausių Lietuvoje“, – pažymi Tauragės rajono savivaldybės meras Sigitas Mičiulis.

42 tūkst. gyventojų turintis Tauragės rajonas yra iš esmės ekologiškas – čia nėra sunkiosios pramonės, tik gamyba, apdirbimas, ūkininkavimas. Kadangi 38 proc. teritorijos užima miškai, rajonas gali pasigirti itin švariu oru. Miesto strateginiuose planuose – pasitelkiant atsinaujinančius energijos šaltinius ir naujausias technologijas, išlaikyti saugią aplinką, išsaugoti gamtos įvairovę ir suteikti komfortišką gyvenimą miesto žmonėms.

Siekia tapti žaliausiu Europoje

Per artimiausius keletą metų viešos miesto erdvės bus pritaikytos patogiam ir šiuolaikiškam gyvenimui. Planuose – Tauragės Krašto muziejaus rekonstrukcija, šiuo metu statomo Bendruomenių ir laisvalaikio centro, kuriame veiks sporto klubas, jaunimo centras, stadionas, uždaras futbolo maniežas, šokių salė, kino salė, baseinas, kavinė, bus teikiamos apgyvendinimo paslaugos, užbaigimas.

Tauragė, BNS nuotr.

Remiantis darnaus judumo planu, numatančiu prioritetą teikti viešajam keleiviniam ir bevarikliam ar aplinką mažai teršiančiam transportui, 2018–2019 metais mieste bus įrengtos 5 elektromobilių įkrovimo stotelės, o miesto viešojo transporto parkas papildytas 2 elektroautobusais, kurie kuro suvartojimo ir eksploatacijos atžvilgiu miestui kainuos bent 4 kartus mažiau nei naudojantys dyzeliną. Ateityje numatytas ir miesto apšvietimo valdymo modernizavimas, miesto ženklų apšvietimas saulės ar vėjo energija, vaikų žaidimo aikštelė su mini elektromobiliais ir galimybe mokytis saugaus eismo bei daug kitų pažangių projektų.

Kitąmet, antrus metus iš eilės, Tauragė dalyvaus žaliausio Europos miesto konkurse „European Green Leaf“.

„Praėjusį rudenį įsigaliojęs Paryžiaus klimato kaitos susitarimas įrodo, kad tvarus gyvenimo būdas turi būti kiekvieno žmogaus kasdienybė, tad jau šiandien turime imtis aplinką tausojančių priemonių. Tauragė, nors ir labai mažas rajonas, tačiau suvokia globalias problemas ir gali prisidėti prie jų sprendimo“, –  teigia S. Mičiulis.

Anot jo, plėtojant Tauragės rajono, kaip draugiškiausio rajono gamtai viziją, atsivers galimybės vystyti ekologinę žemdirbystę, ekologinį – konferencinį ir sveikatinimo turizmą, tvarių investicijų pritraukimą ir darbo vietų kūrimą.

Ateitį kuria šiandien

Rytojų Tauragė pasitinka su nauja įvaizdžio koncepcija, logotipu ir šūkiu „Rytojų kuriame šiandien“, kuris perteikia miesto orientaciją į jaunimo ugdymą, inovacijas, tvarumą, atsinaujinančią energetiką, atsakingą vystymą ir verslumą.

„Tauragės siekis puoselėti inovacijas, tvarumą, žaliąją energetiką yra artimos toms vertybėms ir veiklos principams, kuriuos puoselėja Skandinavijos šalių investuotojai. Jau dabar regione veikia ne viena garsi Skandinavijos bendrovė, todėl užsibrėžti siekiai ir puoselėjamos vertybės galėtų būti vienas iš veiksnių, paskatinsiančių užsienio investuotojus atkreipti dėmesį į šį regioną“, – teigia tiesioginių užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ Investicijų plėtros departamento direktorius Gediminas Koryzna.

Be investicijų, vienas svarbiausių rajono prioritetų – jaunimo ugdymas. Kartu su Vytauto Didžiojo universiteto Verslo praktikų centru Tauragės rajono savivaldybė kuria Verslumo akademiją moksleiviams.

„Edukacinė verslumo programa, paremta aktyviais patyrimų metodais, padės ugdyti mokinių verslumo kompetencijas, kurios įgalina kurti nuosavą verslą ar sėkmingai įsidarbinti. Verslumo akademija – tai patirtis kurianti ateitį“, – mano VDU rektorius prof. Juozas Augutis.

Taip pat Tauragėje planuojama įrengti STEAM laboratoriją – gamtos, technologijų, inžinerijos, matematikos ir kūrybiškumo ugdymo centrą, kuris populiarins mokslą ir formuos inovacijų kultūrą. Tauragės apskrities STEAM centras specializuosis tvaraus vystymosi, žaliosios ir alternatyviosios energetikos srityse.  „Šis centras bus puiki dovana ne tik Tauragės rajono, tačiau ir viso regiono mokiniams, mokytojams, verslui ir visai bendruomenei. Tai bus puiki vieta ne tik susipažinti su naujausiomis technologijomis, atradimais, bet ir patiems atlikti mokslinius eksperimentus, tyrimus, laboratorinius, projektinius, kitus  darbus, naudojant tokią įrangą, kurios šiuo metu nėra rajono mokymo įstaigose.

Šis projektas yra stiprus iššūkis visam Tauragės regionui, tačiau keliame sau pačius aukščiausius tikslus, todėl jokie iššūkiai mūsų negąsdina, turime judėti kartu su naujausiomis technologijomis ir šiandieniniais įrankiais“, – sako Tauragės rajono meras S. Mičiulis.