Lietuvoje

2017.06.01 13:32

Seimas susitarė dėl Alkoholio kontrolės įstatymo

Ineta Bricaitė, LRT.lt2017.06.01 13:32

Seimas ketvirtadienį nusprendė dėl Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų. Pritarta, kad alkoholio parduotuvėse įsigyti galima bus nuo 10 iki 20 val., o sekmadieniais – iki 15 val. Taip pat Seimas sutiko, kad silpnu alkoholiu galima būtų prekiauti mokamuose ir nemokamuose renginiuose, atsisakant vadinamųjų alkoholio vartojimo „gardų“. 

Iš viso balsavo 121 Seimo narys, 101 – už, 10 buvo prieš, o 10 susilaikė. 

Pagrindiniai nutarimai:

  • Nuo 2018 m. sausio alkoholį galima bus parduoti tik vyresniems nei 20 metų asmenims. 
  • Nuo 2018 m. sausio alkoholio pardavimo laikas parduotuvėse ir kavinėse, kur svaigalų imama išsinešti, – nuo 10 iki 20 val., o sekmadienį – nuo 10 iki 15 val. 
  • Nuo 2018 m. sausio alkoholio reklama visiškai draudžiama.
  • Nuo 2018 m. sausio nemokamuose renginiuose galima vartoti silpną (iki 7,5 laipsnių) alkoholį. Nebus atskirų zonų, kuriose galima prekiauti alkoholiniais gėrimais.
  • Tarą su alkoholiniais gėrimais ir toliau gabenti galima bus taip, kad pakuotė būtų matoma viešai.  
  • Nuo 2020 sausio metų stacionarios kavinės, turinčios licenciją verstis alkoholio prekyba, aptarnauti lankytojus lauko sąlygomis galės ne didesniu nei 40 metrų atstumu nuo stacionarios kavinės.
  • Nuo 2020 sausio nestacionariose kavinėse, veikiančiose tik sezono metu, bei paplūdimiuose alkoholio prekyba išvis nebus galima.

12:49 val. LS frakcijos narė Aušrinė Armonaitė pabrėžė, kad tokiu įstatymu bus sumažinta pasiūla, bet paklausos pokyčiu visai nesirūpinama. 

12:45  val. „Alkoholio vartojimą riboti reikia [..], bet įstatymo projektas toks, kokį turime čia, yra akivaizdus lazdos perlenkimas“, – kalbėjo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Majauskas, kviesdamas nepriimti įstatymo projekto. Jis kaip didžiausią šio projekto spragą išskyrė amžių, nuo kurio galima parduoti alkoholį. Pasak jo, jaunimas nuo dabar bus laikomas nebrandžiu, bet tai galbūt paskatins jį ateiti į rinkimus ir balsuoti. 

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Robertas Šarknickas siūlė pažiūrėti į gyvenimą per vaiko, kurio tėvai vartoja alkoholį, akis. Jis ragino palaikyti įstatymo projektą. 

12:35 val. Seimas pritarė visiškam alkoholio reklamos ribojimui. 

12:27 val. Socialdemokratų frakcijos narys Artūras Skardžius, kalbėdamas apie alkoholio reklamos ribojimą pasiūlė, kad alkoholio pavadinimai ir logotipai galėtų būti naudojami renginiuose, sporto varžybose, ant komandų marškinėlių. Pasak jo, Europoje tai yra normali praktika.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga siūlė tam nepritarti, nes sąvokos nėra iki galo apibrėžtos ir po tokio sprendimo reklamos galimybės netgi būtų išplėstos. Tam nepritarė ir komitetas.

Seimas nusprendė balsuoti prieš tokį siūlymą. 

12:06 val. Seimas taip pat svarstė pataisą, kuria planuojama uždrausti alkoholiu prekiauti paplūdimiuose. LS frakcijos narys Simonas Gentvilas sakė nepritariantis šiai pataisai, nes dažniausai skęstantys asmenys į paplūdimį atsineša savo alkoholio. Seimas pataisai pritarė. 

11:53 val.  „Tvarkos ir Teisingumo“ frakcijos seniūnas Remigijus Žemaitaitis siūlė, kad reikėtų trumpinti rytinį alkoholio pardavimo laiką. Jis siūlė prekybą alkoholiu nuo 11 val. ryto iki 21 val. Komitetas šiai pataisai nėra pritaręs. 

M. Majauskas sakė, kad toks pasiūlymas yra racionalus. „Ši pataisa pavėlins galimybę įsigyti alkoholio ryte“, – pabrėžė parlamentaras. 

Seimas pasiūlymui nepritarė. Tai reiškia, kad alkoholio pardavimo laikas bus toks, kaip planuota anksčiau: šiokiadieniais ir šeštadienį įsigyti galima būtų nuo 10 iki 20 val., o sekmadienį – nuo 10 iki 15 val.

11:44 val. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LŽVS) frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio siūlymui atsisakyti nuostatos, kad alkoholis būtų gabenamas nepermatomoje pakuotėje, Seimo komitetas trečiadienį pritarė. Seimas taip pat pritarė tam, kad alkoholis galės būti gabendamas jo neslepiant.  Pataisą įregistravęs R. Karbauskis balsavo prieš savo pasiūlymą. 

BNS nuotr.

11:38 val. Seimas pritarė tam, kad silpno (iki 7,5 laipsnių) alkoholio vartojimas viešuosiuose renginiuose nebūtų ribojamas – nei mokamuose, nei nemokamuose. 

11:33 val. R. Karbauskis įregistravo pataisas dėl alkoholio pardavimo lauke prie stacionarių kavinių. Pataisomis numatoma, kad nuo 2020 metų stacionarios kavinės, turinčios licenciją verstis alkoholio prekyba, aptarnauti lankytojus lauko sąlygomis galėtų ne didesniu nei 40 metrų atstumu nuo stacionarios kavinės. Komitetas trečiadienį šiai pataisai pritarė.

S. Gentvilas pabrėžė, kad priėmus šias pataisas beveik visos kavinės pajūryje būtų uždarytos.

Seimas pritarė R. Karbauskio įregistruotoms pataisoms, parlamentarų, balsavusių „prieš“ nebuvo. 

11:27 val. A. Skardžius pristatė savo pataisas dėl nemokamuose renginiuose norimų įrengti alkoholio zonų, vadinamų „gardais“. Pasak jo, tokių zonų įrengimo nereikėtų. Sveikatos komitetas tokioms pataisoms nėra pritaręs.

M. Majauskas sako palaikantis tokią pataisą, nes „gardų“ idėjos įgyvendinimas būtų komplikuotas. A. Veryga pasisakė prieš ir priminė, kad atsisakę tokių zonų nesuteiktume galimybių žmonėms, kuriems sudėtinga vadytis. Jie esą negalėtų būti socialiai aktyvūs.

Pasiūlymui panaikinti vadinamuosius „gardus“ Seimas pritarė.

11:20 val. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė po balsavimo pabrėžė, kad Lietuvos jaunimas pats nori, kad alkoholis būtų leidžiamas vartoti nuo 20 m. Jos repliką kritikavo TS-LKD frakcijos narė Monika Navickienė, pabrėžusi, kad negalima kalbėti viso Lietuvos jaunimo vardu. 

BNS nuotr.

11.13 val. TS-LKD partijos lyderis Gabrielius Landsbergis iniciavo pataisas, kuriomis siūlo asmenims nuo 18 iki 20 metų leisti vartoti tik silpną (iki 15 laipsnio) alkoholį. Seimo sveikatos reikalų komitetas šiai pataisai yra nepritaręs.

Už tokį, kaip kompromisinį variantą, pasisakė LS frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas. LŽVS frakcijos narys Povilas Urbšys išsakė nuomonę prieš. Seimas pataisoms nepritarė.

11:08 val. LS frakcijos narė Aušrinė Armonaitė pristatė savo inicijuotas pataisas dėl to, kad alkoholis būtų parduodamas pilnamečiams nuo 18 m., o ne nuo 20, kaip plauojama dabartinėmis nustatyti dabar. Pasak jos, amžiaus ribojimas būtų didelė klaida, parodanti, kad nepasitikima pilnamečiais asmenimis. Seimo sveikatos reikalų komitete trečiadienį šiai pataisai nepritarta. Už A. Armonaitės pataisas pasisakė „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Remigijus Žemaitaitis. 

Nuomonę prieš išreiškė A. Veryga. Jis paskatino šių pataisų nesieti su nepasitikėjimu žmonėmis. 

Pataisoms, kad alkoholis būtų parduodamas asmenims nuo 18 metų, Seimas nepritarė

10:52 val. Po pertraukos Seimas pradėjo svarstyti Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas. 

10:15 val. P. Urbšys Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos vardu paprašė pusės valandos pertraukos. Jai Seimas pritarė ir ėmėsi kitų darbotvarkėje numatytų klausimų. 

BNS nuotr.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.