Lietuvoje

2017.05.31 15:40

Etikos sargai nusprendė dėl R. Karbauskio, A. Verygos ir A. Širinskienės

BNS2017.05.31 15:40

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis bei sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, atiduodami savo Seimo narių pažymėjimus, o Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė juos panaudodama registruojant kalbėti per plenarinį posėdį pažeidė Seimo statutą.

Tai trečiadienį konstatavo Seimo Etikos ir procedūrų komisija.

Etikos sargai taip pat įspėjo minėtus parlamentarus, kad Seimo nario pažymėjimas ir ženklelis negali būti perduodami kitiems asmenims.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos seniūnas Remigijus Žemaitaitis trečiadienį sakė, kad etikos sargams pripažinus pažeidimą, R. Karbauskiui, A.V erygai ir A. Širinskienei bus bandoma inicijuoti apkaltą.

Etikos ir procedūrų komisijos teigimu, R. Karbauskis, A. Veryga ir A. Širinskienė pažeidė Seimo statuto normą, kad „Seimo narys turi Seimo nario pažymėjimą ir Seimo nario ženklelį, kuriais jis naudojasi savo įgaliojimų laikotarpiu“. Taip pat pažeista Seimo valdybos patvirtinta Elektroninės balsų skaičiavimo sistemos naudojimo instrukcija bei Valstybės politikų etikos elgesio kodekso principus.

„Viešai visuomenei yra pasakoma, kad jeigu tu esi Seimo narys, tu atsakai už savo visus veiksmus ir savo įgaliojimų laikotarpiu negali patikėti funkcijų atlikti kitiems, tai ir registruotis, ir balsuoti. Naudoti savo įgaliojimus gali tik pats Seimo narys“, – sprendimą komentavo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė.

Trečiadienį Etikos ir procedūrų komisijos posėdyje dalyvavusi A. Širinskienė pripažino padariusi pažeidimą ir apgailestavo dėl neapgalvoto, neapdairaus savo poelgio. Ji pasakojo pati pasiūliusi R. Karbauskiui ir A. Verygai paimti jų Seimo narių elektroninius pažymėjimus ir prieš posėdį juos užrašyti diskusijai, nes šie buvo įsitraukę į pokalbį frakcijoje ir galėjo nespėti patys užsiregistruoti.

Parlamentarė tvirtino, kad šis įvykis jai bus gera pamoka, tačiau tuo pačiu ji siūlė Etikos komisijai apsvarstyti, ar nepažeidžiamas statutas, kai naudodami savo elektroninį pažymėjimą Seimo nariai į posėdžių salę įleidžia kitus parlamentarus.

Etikos ir procedūrų komisijos narys „valstietis“ Justas Džiugelis teigė, kad ir jis nuolat balansuoja ties apkaltos riba, nes dėl fizinės negalios pats negali nei registruotis, nei balsuoti, tai už jį atlieka kolegos.

„Mano atvejis parodo pačio statuto netobulumą“, – sakė jis.

Kiti etikos sargai teigė, kad tai nelyginami atvejai.

Per komisijos posėdį R. Tamašunienė priminė, kad 2009 metais tuometinis „tvarkietis“ Valentinas Mazuronis balsavo už du savo frakcijos narius – Vytautą Galvoną ir Petrą Gražulį.

„Tuomet Etikos komisija pritaikė labai švelnias priemones, tik pabarė, kad taip nederėjo daryti“, – sakė Etikos ir procedūrų komisijos vadovė.

Dėl to, kad leido savo kortele naudotis parlamentarui Aleksandrui Sacharukui, 2010-aisiais Seimo nario mandato neteko Linas Karalius, A. Sacharukas tuomet kelių balsų persvara mandatą išsaugojo. Nustatyta, kad A. Sacharukas 22 kartus panaudojo frakcijos kolegos Seimo nario pažymėjimą balsuodamas už įstatymų pakeitimus, kai pats L. Karalius buvo išvykęs į Aziją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt