captcha

Jūsų klausimas priimtas

Konservatoriai: vietoj aukštojo mokslo reformos matome vieno universiteto gelbėjimą

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis sako, kad šiuo metu valdantieji, užuot ėmęsi iš esmės reformuoti aukštojo mokslo sistemą, pradėjo kurti vieno silpno universiteto gelbėjimo planą.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

„Mes matome vieno Kauno universiteto gelbėjimo akciją. Kitaip aš to pavadinti negalėčiau. Nieko bendro su aukštojo mokslo kokybe tai neturi. Tai yra tik kelių silpniausių universitetų susikėlimas į vieną, gana prairusią ir skęstančią valtį“, – taip apie valdančiųjų veiksmus pasisakė partijos pirmininkas ir frakcijos Seime seniūnas G. Landsbergis.

G. Landsbergis sako, kad tokios mintys kilo po praėjusią savaitę įvykusio frakcijos susitikimo su Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu. Šiame susitikime Seimo pirmininkas ne tik parėmė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) planus jungtis su Lietuvos edukologijos, Sporto, Aleksandro Stulginskio universitetais, bet ir su Šiaulių universitetu.

Todėl konservatoriai jau antradienį planuoja pateikti Seimui savo parengtą alternatyvų aukštojo mokslo planą, pagal kurį branduoliu turėtų tapti Vilniaus universitetas.

Šis planas išdėstytas Seimo nutarime, pagal kurį siūloma iki 2024 m. sujungti universitetus į trijų nacionalinių universitetų tinklą su jiems pavaldžiomis akademijomis.

Siūloma sukurti du nacionalinius universitetus: Vilniaus universitetą (VU) ir Vilniaus Gedimino technikos universitetą Vilniuje, ir papildomą vieną jungtinį nacionalinį Vytauto Didžiojo universitetą Kaune.

Aukštųjų mokyklų tinklo optimizavimą siūloma vykdyti dviem etapais – iki 2019 m. priimti teisės aktus ir užtikrinti finansavimą, o iki 2024 m. atlikti jungimus.

Konservatoriai siūlo kad VU turėtų parengti atnaujintą VU statuto projektą ir jį pateikti Seimui. Universitetas kartu su vyriausybe tuomet parengtų aukštojo mokslo pažangos ir kokybės kėlimo programą ir priemonių planą, kuris leistų iki 2024 m. VU užimti vietą geriausių pasaulio universitetų 200-tuke bent 3 pasauliniuose reitinguose. Vyriausybė savo ruožtu turėtų užtikrinti finansavimą programos vykdymui.

Nutarime siūloma Lietuvos edukologijos universitetą iki 2019 m. rugsėjo 1 d. prijungti prie VU, užtikrinant, „kad pedagogai būtų rengiami stipriausiame nacionaliniame šalies universitete, aukščiausio lygio edukologijos programose“.

Seimo narys Mantas Adomėnas tikina, kad vien aukštųjų mokyklų sujungimas mokslo kokybės nepadidins, todėl nutarime siūloma įtvirtinti ir finansavimo planus.

„Labai svarbu, kad kokybės siekimas nevyktų vien sankcijų būdu“, – sako M. Adomėnas.

Pateiks vyriausybės projektą

Konservatoriai savo nutarimą ketina pateikti tą pačią dieną, kai Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė Seimui ketina pristatyti vyriausybės siūlomą valstybinių universitetų optimizavimo planą, kuriam konservatoriai sako iš esmės pritariantys.

Tačiau, G. Landsbergio teigimu, akivaizdu kad šis planas Seime nebus patvirtintas

Pagal jį, Lietuvoje turėtų likti penki valstybiniai universitetai vietoj dabar veikiančių keturiolikos.

Siūloma, kad sostinėje veiktų klasikinis Vilniaus universitetas (VU) ir profilinis Vilniaus Gedimino technikos universitetas. Prie VU turėtų būti prijungtas Mykolo Romerio universitetas, o Šiaulių universitetas taptų jo padaliniu – Šiaulių akademija.

Kaune siūloma įkurti Kauno universitetą, sujungiant šiame mieste esančius Aleksandro Stulginskio, Kauno technologijos, Lietuvos sporto ir Vytauto Didžiojo universitetus. Prie jo turėtų būti prijungtas ir Vilniuje veikiantis Lietuvos edukologijos, tačiau pedagogai būtų rengiami ir VU. Vyriausybė mano, kad Kaune gali likti ir vienas profilinis universitetas – Lietuvos sveikatos mokslų.

Klaipėdos universitetas raginamas peržiūrėti savo vykdomas mokslo bei studijų kryptis, numatant, kad jame būtų prioritetiškai vystomos su jūrų sektoriumi susijusios studijos.

Į Lietuvos menų akademiją siūloma reorganizuoti sostinėje veikiančias Lietuvos dailės akademiją bei Muzikos ir teatro akademiją.

Tačiau konservatoriai sako, kad šiuo metu jau yra akivaizdu, kad valdantieji neturi politinės valios šį planą, taip pat įtvirtintą tik rekomendaciniu Seimo nutarimo projektu, o ne universitetų statutų keitimo dokumentais, palaiminti.

„Realiai iš to plano nieko nebus. Jau aišku, kad tas nutarimas jau yra neveiksmingas. Tuo tarpu mes grįžtame prie originalios minties ir įvedame etapiškumą. Nuo ko pradėti. Tikėtis šiandien, kad įmanoma vienu ypu sujungti visus universitetus, akivaizdu, šiandien negalima“, – aiškino G. Landsbergis.

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto (ŠMK) pirmininkas „valstietis“ Eugenijus Jovaiša sako, kad po pateikimo reikia pritarti vyriausybės parengtam nutarimo projektui dėl universitetų jungimo, tačiau neslepia, kad pasiūlymų projektui turės ir valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija.

„Šiandien teikiamas nutarimas, kurį priėmė vyriausybė, mes manome, kad jam reikėtų pateikime pritarti, bet labai puikiai suprantame, kad yra įvairios visuomenės reakcijos, ir mes esame sutarę, kad atsižvelgdami į visuomenės, mūsų partijos matymą tolumos ir šitų universitetų ateities, darysime savo pasiūlymus. Visuomenė ir Seimas, manau, turės nemažai pasiūlymų per svarstymo stadiją“, – antradienį žurnalistams Seime sakė E. Jovaiša.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...