captcha

Jūsų klausimas priimtas

Ragina neįgaliųjų integraciją į darbo rinką keisti iš esmės

Jelenai veiklos netrūksta – ji vadovauja neįgaliųjų draugijai, viešajai įstaigai, turi du aukštuosius išsilavinimus. Ir kaip pati sako, negalia jai netrukdo konkuruoti darbo rinkoje kartu su sveikaisiais. Jauna moteris – su rankos protezu.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

„Labai patinka motociklai, bet, deja, negaliu vairuoti „Chopperio“. Moku nerti, siuvinėti, plaukti, skusti bulves, užsirišti raištelius, auginu trejų metų sūnų – esu lygiai toks pat žmogus kaip ir kiti, todėl man yra labai skaudu, kai apie mus kalba kaip apie išlaikytinius, kaip apie nesugebančius keliauti, gyventi“, – atvirauja Jelena Ivančenko.

Neįgalus žmogus turi turėti savo krepšelį, su kuriuo eitų darbintis, pavyzdžiui, jei jis  rateliuose, iš to krepšelio reikėtų pritaikyti aplinką, kurčiasis turėtų gauti gestų kalbos vertėją ir taip toliau. Būtent to siekia neįgaliųjų organizacijos. Jų atstovų teigimu, socialinėse įmonėse žmonės dažniausiai įdarbinami tik fiziniam darbui, neatsižvelgiant į tikruosius jų gebėjimus. 

Skiriama parama socialinėms įmonėms, pasak neįgaliųjų, netikslinga ir neefektyvi. Šiuo metu dirba tik maždaug 47 tūkstančiai žmonių su negalia ir šis skaičius nesikeičia jau dešimtmetį, nors finansavimas neįgaliųjų įdarbinimui auga.

„Turi būti sukurtas paslaugų paketas, t.y. įvertinti individualūs žmogaus poreikiai ir atsirasti  galimybė žmogui dirbti, kur jis nori su pagalba. Mes dažnai įvairiose mugėse demonstruojame, kokius stebuklus daro žmonės su raidos sutrikimais, [...] bet oficialiai jie dalyvauti darbo rinkoje negali“, – pasakoja Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos vadovė Dana Migaliova.

Seime pradėtos svarstyti pataisos, kad valstybės pagalba būtų teikiama tik jau veikiančioms socialinėms įmonėms. Pasak  įstatymo iniciatorių, atėjo laikas baigti rūšiuoti žmones.

Plačiau apie tai – Redos Gilytės reportaže.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...