captcha

Jūsų klausimas priimtas

D. Grybauskaitė: NATO daliniai išdėstyti pagal pasenusią Šaltojo karo logiką

Briuselyje vykusiame NATO šalių vadovų susitikime prezidentė Dalia Grybauskaitė išreiškė būtinybę geografiškai perdislokuoti NATO pajėgas ir sunkiąją techniką. Pasak šalies vadovės, šiandien Aljanso daliniai išdėstyti pagal Šaltojo karo logiką – daugiausia Europos Vakaruose ir Pietuose, nors didžiausia grėsmė NATO saugumui kyla iš Rytų, rašoma prezidentūros pranešime spaudai.
AFP/Scanpix nuotr.
AFP/Scanpix nuotr.

D. Grybauskaitė pabrėžė, kad Rusija toliau tęsia intensyvią militarizaciją rytiniame Aljanso pasienyje, dislokuoja taktinius ginklus ir repetuoja prieš Vakarus nukreiptus scenarijus. Rudenį laukia plataus masto puolamojo pobūdžio pratybos „Zapad 2017“. Toks agresyvus ir nenuspėjamas Rusijos elgesys, pasak prezidentės, verčia Aljansą adekvačiai reaguoti į kylančią grėsmę ir stiprinti savo kovinę parengtį bei gynybinius pajėgumus.

Šalies vadovės teigimu, būtina parengti nuolatos atnaujinamus gynybos planus, numatyti karinius scenarijus ir reformuoti NATO sprendimų priėmimą, jį greitinant ir dalį galių perduodant NATO vyriausiajam karinių pajėgų vadui (SACEUR).

Kitas uždavinys, pasak D. Grybauskaitės – užtikrinti, kad prireikus Baltijos šalis pasiektų sąjungininkų pagalba, o tam būtina sukurti regioninę oro gynybą ir rasti sprendimus, kurie panaikintų galimą karinę regiono izoliaciją.

D. Grybauskaitė taip pat priminė, kad kiekviena šalis turi vykdyti savo įsipareigojimus NATO – užtikrinti tinkamą gynybos finansavimą ir savo karinių pajėgų modernizavimą. Kaip rašoma pranešime spaudai, Lietuvos gynybos išlaidos jau kitąmet viršys 2 proc. BVP., o karinių pajėgų modernizavimo srityje mūsų valstybė yra viena iš lyderių ir gerokai viršija NATO nubrėžtą standartą modernizavimui skirti 20 proc. gynybos lėšų. Lietuva tam skiria 30 proc. visų savo gynybos išlaidų.

Šalies vadovės teigimu, būtina stiprinti ir NATO vaidmenį atremiant nekonvencines grėsmes, veiksmingai kovoti su kibernetinėmis ir informacinėmis atakomis.

Be to, prezidentė pabrėžė, kad NATO turi išlaikyti atvirų durų politiką narystės Aljanse siekiančioms bei jai pasirengusioms valstybėms ir išsakė paramą Gruzijos ir Ukrainos siekiui tapti transatlantinės bendruomenės narėmis.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...