Lietuvoje

2017.05.25 16:48

R. Karbauskio ultimatumas suveikė: socialdemokratai dėl alkoholio ragų nerodė

Liepa Želnienė, 15min.lt2017.05.25 16:48

„Alkoholio ribojimai arba koalicija“ – dar šią savaitę ultimatumais švaistėsi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis. Ketvirtadienio balsavimai rodo, kad vieši grasinimai tikslą pasiekė. Socialdemokratai vienbalsiai nepalaikė net savo pačių teiktų pasiūlymų. Partijos pirmininkas Gintautas Paluckas neslepia, kad toks balsavimas jam staigmena.

Dar praėjusią savaitę R. Karbauskis buvo tikras, kad Alkoholio kontrolės įstatymą palaikys, jei ne socialdemokratai, tai konservatoriai, jei ne konservatoriai, tai Lenkų rinkimų akcijos atstovai ir atvirkščiai.

„Įstatymas bus toks, koks ir turėtų būti. Vyriausybės ir komiteto pasiūlymai turėtų praeiti Seime, turėtų būti priimti“, – praėjusią savaitę sakė R. Karbauskis.

Ir jis buvo teisus. Nors socialdemokratai ir konservatoriai viešai ne kartą kritikavo griežčiausius prekybos alkoholiu suvaržymus, priimant visas siūlytas esmines nuostatas „valstiečiams“ balsų pakako.

Socialdemokratai bandė nepasiduoti dėl asmenų, kuriems bus leidžiama įsigyti alkoholio, amžiaus. Patys socialdemokratai šiuo klausimu buvo registravę pataisą ir siūlė įstatyme palikti 18 metų ribą ir dauguma socialdemokratų balsavo už kolegų teiktą pasiūlymą. Tačiau ne visi. Juozas Olekas ir Antanas Vinkus nusprendė, kad alkoholį įsigyti galėtų tik dvidešimtmetį atšventę piliečiai. Taip pat už blaivaus žmonių amžiaus ilginimą pasisakė devyni konservatoriai.

Dar sklandžiau socialdemokratai palaikė diskusijų kėlusį R. Karbauskio pasiūlymą nemokamuose renginiuose leisti alkoholiu prekiauti tik specialiose, atskirtose vietose, kur jaunesni nei 20 metų asmenys negalėtų patekti. Tokiam pasiūlymui nepritarti išdrįso net vienas „valstietis“ Raimundas Martinėlis, o socialdemokratų frakcija visa balsavo už. Nepalaikė siūlymo tik „darbietis“ Petras Čimbaras.

Socialdemokratai, balsuojant dėl alkoholio reklamos draudimo, nepalaikė net savo pačių frakcijos kolegų teikto pasiūlymo leisti prekinius ženklus rodyti ant drabužių. Frakcijos nariai Rasa Budbergytė, Algirdas Butkevičius, Juozas Bernatonis, Rimantas Sinkevičius, Irena Šiaulienė ir Antanas Vinkus šiuo klausimu, matyt, nusprendė, kad koalicija svarbiau ir susilaikė arba balsavo prieš pasiūlymą.

Tai prajuokino konservatorių Andrių Kubilių, kuris net pasiūlė atlikti specialų tyrimą ir nustatyti, kas socialdemokratams „sulaužė rankas“.

Savo ruožtu Ramūnas Karbauskis padėkojo koalicijos partneriams.

„Noriu padėkoti koalicijos partneriams už supratimą ir palaikymą“, – pareiškė jis.

Balsuojant dėl viso įstatymo projekto „valstiečiai“ sulaukė dar daugiau palaikymo. Už visą projektą visiškai vieningai balsavo visi „valstiečiai“ ir socialdemokratai bei Lenkų rinkimų akcijos atstovai. Taip pat už įstatymą balsavo trys konservatoriai – Rimantas Jonas Dagys, Paulius Saudargas, Antanas Matulas – du „tvarkiečiai“ – Petras Gražulis ir Algimantas Dumbrava – bei liberalas Jonas Varkalys.

Išvis už įstatymą po svarstymo balsavo 75 Seimo nariai, prieš buvo 6, susilaikė 25.

G. Paluckas to nesitikėjo

Anksčiau socialdemokratų pirmininkas Gintautas Paluckas yra sakęs, kad socialdemokratų frakcija nepalaikys griežčiausių ribojimų dėl alkoholio įsigijimo amžiaus, prekybos renginiuose ir lauko kavinėse.

Ketvirtadienį G. Paluckas neslėpė buvęs nustebintas partijos frakcijos narių balsavimo.

„Mes su frakcija dar kalbėsimės, nes vakar buvo pasitarimas, šiandien iš ryto buvo pasitarimas, tai dėl kai kurių balsavimų, tiesą sakant, aiškinsimės, kas nutiko“, – 15min socialdemokratų balsavimus komentavo G. Paluckas.

Anot jo, buvo sutarta nepalaikyti R. Karbauskio pasiūlymo nemokamuose renginiuose alkoholiu leisti prekiauti tik uždarose teritorijose, kur nepateks jaunesni nei 20 m. asmenys.

„Dėl R. Karbauskio pasiūlymų dėl liaudyje vadinamų „gardelių“ įvedimo, mano galva, visiems absoliučiai yra aišku, kad tai techniškai realizuoti yra labai sudėtinga ir neprasminga. (...) Čia kažkoks lengvas konfūzas, nesusipratimas, bet aiškinsimės, nes dar bus priėmimas“, – teigė G. Paluckas.

Socialdemokratų pirmininkas pripažino, kad jam apmaudu ir dėl to, kad nepavyko priimti pasiūlymo nedrausti alkoholio įsigyti aštuoniolikmečiams bei alkoholio gamintojų prekės ženklų laikymo reklama.

„Šiandien buvo vos ne 50 psl. įvairiausių pataisų ir tam tikras chaosas, sumaištis yra natūralus dalykas“, – aiškino, kodėl socialdemokratai nepalaikė net savo pačių teiktų pasiūlymų, G. Paluckas.

Pasak jo, pataisos Alkoholio kontrolės įstatymui dar bus teikiamos ir priėmimo stadijoje.

Kol kas socialdemokratams pavyko pasiekti, kad neliktų draudimo alkoholiu prekiauti lauko kavinėse. Šio siūlymo atsisakė patys „valstiečiai“. Tačiau dar ketvirtadienį ryte premjeras Saulius Skvernelis nebuvo tikras, kad dėl visų nuostatų bus sutarta. Jis pats palaikė visus griežčiausius siūlymus.

Dėl Alkoholio kontrolės įstatymo Seimas turės dar kartą balsuoti priėmimo stadijoje. Tai padaryti numatoma birželio 1 dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt