Lietuvoje

2017.05.24 15:27

Vilniaus savivaldybė: Psichiatrijos klinikos vadovas pažeidė pacientų teises

Liepa Želnienė, 15min.lt2017.05.24 15:27

Po 15min straipsnio apie Birutės Garmanaitės ir Jelenos Tveretinos „Asmenybės augimo grupių“ mokymus, kurie vyko Vilniaus psichikos sveikatos centre, Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namuose ir Vilniaus nakvynės namuose situaciją aptarti nutarė Seimo savižudybių ir smurto prevencijos komisija. Komisijos posėdyje buvo paviešintos Vilniaus savivaldybės atlikto tyrimo išvados.

Vilniaus savivaldybės administracijos direktorė Alma Vaitkunskienė pranešė, kad savivaldybėje suburta komisija jau baigė savo tyrimą ir nustatė, kad Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovas Alvydas Navickas ir du jo kolegos organizuodami grupių mokymus Lietuvos banko darbuotojams pažeidė pacientų teises.

Taip pat nustatyta, kad Psichiatrijos klinikos A. Navicko sutartis su mokymus organizatore Jelena Tveretina dėl mokymų Lietuvos banko darbuotojams, kuriuose dalyvavo Vilniaus psichikos sveikatos centro pacientai, buvo neteisėta, nes A. Navickas neturėjo teisės jos pasirašyti.

Savivaldybė konstatavo, kad Lietuvos banko darbuotojų mokymai Vilniaus psichikos sveikatos centre negalėjo vykti.

Pats Psichiatrijos klinikos vadovas A. Navickas tikino, kad kursai nuo 2015 m. rengiami tam, kad žmonės kuo jautriau žiūrėtų į pacientus. Pasak jo, mokymų dalyviai pasirašo konfidencialumo sutartis, o pacientai žodžiu sutinka pusvalandį pasikalbėti su mokymų dalyviais.

„Jie buvo prižiūrimi medikų, jie nebuvo palikti kažkur atskiruose kabinetuose“, – teigė A. Navickas.

Seimo narė Dovilė Šakalienė tikino, kad net neturi klausimų A.Navickui, nes jis kalba lyg būtų ne ES, o sovietinis psichiatras, nesugebėjęs „Augimo grupėms“ išaiškinti, kad jų sugalvota verslo niša niekaip nesuderinama su žmogaus teisėmis.

D. Šakalienė sakė, kad drausminių nuobaudų čia greičiausiai nė nepakaks.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas Algirdas Utkus pranešė, kad Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Akademinės etikos komisija jau vertina A. Navicko veiklą ir tyrimą turi baigti iki birželio 15 dienos.

Medicinos fakulteto dekanas tikino pats iki 15min straipsnio nieko apie šiuos mokymus nežinojęs.

Seimo narys Justas Džiugelis tikino labai nusivylęs tokiu dekano požiūriu ir tikino, jog jam būtų gėda mokytis pas tokį profesorių, kuris tegali suburti komisiją, bet neturi valios iškart atleisti saviveikla užsiimančio ir pacientų teisių negerbiančio pavaldinio.

M. Marcinkevičius žada užkirsti kelią

Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro vadovas Martynas Marcinkevičius teigė, kad sutartis tarp ligoninės ir VU Psichiatrijos klinikos yra sudaryta 1999 m., tačiau pagal ją pas pacientus gali patekti tik studentai.

Pasak M. Marcinkevičiaus, ligoninėje iškart buvo pradėtas tyrimas. Klausimai pateikti ir Vilniaus universitetui, klausimas aptartas su Medicinos fakulteto dekanu.

Pasak jo, kol kas išsiaiškinta, kad mokymuose dalyvavo du pacientai iš Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus ir septyni Pirmojo skyriaus pacientai.

Ligoninės vadovo žiniomis, pacientai buvo informuoti, kad susitinka su Lietuvos banko darbuotojais ir žodžiu sutiko su jais kalbėtis.

„Nei pagal bendrus įstatymus, nei pagal centro tvarkos taisykles, ne sveikatos specialistų mokymai yra negalimi“, – sakė M. Marcinkevičius.

Be to, jis pabrėžė, kad nei skyrių vadovai, nei Psichiatrijos klinikos vadovas jo neinformavo apie tai, kas vyksta.

M. Marcinkevičius tikino prisiimantis atsakomybę dėl to, kad, kaip ligoninės vadovas, nesugebėjo pastebėti to, kas vyksta jam už nugaros.

„Visomis išgalėmis stengsimės, kad tokie dalykai nepasikartotų“, – žadėjo M. Marcinkevičius.

Lietuvos banko Personalo skyriaus vadovė Oksana Balsienė komisijai nurodė, kad bankas „Asmenybės augimo grupių“ mokymus už 7,7 tūkst. eurų nutarė įsigyti, nes norėjo mokymų, kuriuose „turėtų priėjimą prie kitokią pasaulėžiūrą turinčių žmonių“.

Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Mykolas Majauskas paklausė, kokia yra psichikos sveikatos sutrikimų turinčių žmonių pasaulėžiūra.

„Jautri“, – atsakė O. Balsienė.

Ji pabrėžė, kad mokymuose ilgiausiai truko paskaita, o paskui dalyviai galėjo susitikti su pacientais, bet akcentavo, kad tikrai nebuvo uždaryti.

15min pranešė, kad Vilniaus psichikos sveikatos centro pacientai be ligoninės vadovo Martyno Marcinkevičiaus žinios dalyvaudavo mokymuose vadovams.

Paaiškėjo, kad įmonių vadovus su ligoniais paslapčia suveda ne bet kas, o Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovas, Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidentas Alvydas Navickas.

Jis pats tokiuose mokymuose pacientų teisių pažeidimo nemato. Atvirkščiai – A. Navickas sako darantis tik gera: laužantis stereotipus apie psichikos sutrikimų turinčius asmenis.

Vilniaus psichikos sveikatos centras dėl situacijos pradėjo vidinį tyrimą.

Dėl šių mokymų tyrimus atlieka Vilniaus miesto savivaldybės administracija, situaciją stebi Sveikatos apsaugos bei Švietimo ir mokslo ministerijos, Vilniaus universitetas, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Valstybinę duomenų inspekcija.

Nevyriausybinė organizacija „Psichikos sveikatos perspektyvos“, gindama viešąjį interesą, antradienį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydama ištirti situaciją ir pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo pažeidimo.

Organizacijos vadovė Karilė Levickaitė teigė, kad į Lietuvos psichologų sąjungą negalėjo kreiptis, nes Lietuvoje nėra apibrėžta psichologo etika.