Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Parengtas Tautinių mažumų įstatymas

Lenkų rinkimų akcijos deleguoto kultūros viceministro vadovaujama darbo grupė parengė Tautinių mažumų įstatymo projektą, kuriuo būtų įteisintas vietovardžių ir gatvių pavadinimų rašymas ir lenkų bei rusų kalbomis gausiai tautinių mažumų atstovų gyvenamose savivaldybėse.

Lenkų rinkimų akcijos deleguoto kultūros viceministro vadovaujama darbo grupė parengė Tautinių mažumų įstatymo projektą, kuriuo būtų įteisintas vietovardžių ir gatvių pavadinimų rašymas ir lenkų bei rusų kalbomis gausiai tautinių mažumų atstovų gyvenamose savivaldybėse.

Darbo grupė taip pat rekomenduoja įteisinti vardų ir pavardžių rašybą lotyniškais rašmenimis oficialiuose dokumentuose.

Galutinius sprendimus žada priimti Vyriausybės strateginis komitetas.

Šiuo metu lietuviški ir lenkiški gatvių ir vietovardžių pavadinimai Vilniaus krašte kabo nelegaliai. Vienos iš valdančiųjų partijų – Lenkų rinkimų akcijos deleguoto kultūros viceministro Edvardo Trusevičiaus vadovaujama darbo grupė parengė tautinių mažumų įstatymą, kuris įteisintų dvigubus pavadinimus.

„Tautinės mažumos, organizacijos prašo, kad ta nuostata būtų galiausiai mūsų valstybėje įgyvendinta, įteisinta. Žvelgdami į europinę praktiką mes galime tuo keliu eiti“, – komentavo kultūros viceministras Edvardas Trusevičius.

Pagal pirminį projektą dvigubi pavadinimai būtų įteisinti savivaldybėse kur tautinės mažumos sudaro bent ketvirtadalį gyventojų. Šiuo metu ne mažiau nei tiek lenkų yra Vilniaus, Šalčininkų, Švenčionių ir Trakų rajonuose, rusų – Visagine.

Galutinis projektas dar neviešinamas, jį pasirašyti atsisako darbo partijos deleguotas kultūros ministras Šarūnas Birutis, kol projekto neapsvarstė Vyriausybės strateginis komitetas.

„Kaip pamatysiu dokumentus, vadovausiuosi Lietuvos Respublikoje galiojančiais įstatymais ir Konstitucija“, – pabrėžė Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Vyriausybė yra įpareigojusi Teisingumo ministeriją parengti siūlymus dėl nelietuviškų pavardžių rašymo oficialiuose Lietuvos dokumentuose. Kultūros viceministro E. Trusevičiaus vadovaujama darbo grupė parengė savo rekomendacijas: ji siūlo įstatymais leisti lietuviškuose pasuose ir kituose dokumentuose rašyti pavardes kalbomis, kurių raštas skurtas lotyniškos abėcėlės pagrindu.

„Tai būtų galima įteisinti atsižvelgiant į problemą, kuomet vyras turi vieną pavardę, o žmona – kitą. Tai yra rimti dalykai. Manau, neturėtų būti taip, kad vienoje šeimoje yra du skirtingi asmenys, turintys dvi skirtingas pavardes“, – nuomonę dėstė kultūros viceministras E. Trusevičius.

„Visa tai yra sureguliavimo klausimas – kad pagal vardą ir pavardę būtų galima atspėti, koks tai yra asmuo. Mūsų ministerija daugiausia skundų gauna iš moterų, kurios kažkodėl išteka už užsieniečių, kurių pavardėse yra raidės, kurių nėra mūsų abėcėlėje. Čia ir kyla identifikavimo klausimai“, – problemą aiškina teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Teisingumo ministras sako, kad jo vadovaujama ministerija savo poziciją paskelbs kitą savaitę.

Prieš porą savaičių Vilniuje vyko protestai prieš leidimą rašyti pavardes vietovardžių ir gatvių pavadinimus nelietuviškai. Protestuotojai baiminosi, kad dėl šių pakeitimų Rytų Lietuvoje gyvenantys lietuviai ir kitoms tautinėms bendrijoms priklausantys piliečiai būtų paversti diskriminuojama mažuma.