captcha

Jūsų klausimas priimtas

G. Palucką „užgesino“ Seimo frakcija ir prezidiumas

Kitą savaitę Seimas grįš prie naujojo Darbo kodekso svarstymo. Atrodo, parlamento dauguma palaikys pateiktą šiek tiek patobulintą Darbo kodeksą. Tiesa, nors konservatoriai iki šiol rėmė kodeksą, šią savaitę partijos pirmininkas kalbėjo kiek kitaip. Tuo metu socialdemokratų pirmininkas prieš tris savaites sakęs, kad tokiam Darbo kodeksui socdemai nepritars. Netgi surengęs apklausą, kurioje 90 proc. partijos narių pasisakė prieš Darbo kodeksą, pirmiausia sulaukė frakcijos nuomonės, kad apklausa nieko nereiškia, o vėliau ir prezidiumo sprendimo – palaikyti Darbo kodeksą balsuojant Seime. Naujasis partijos pirmininkas, regis, pirmą rimtą mūšį pralaimėjo.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Valstiečių žaliųjų deleguotas premjeras Saulius Skvernelis siekia, kad naujasis Darbo kodeksas įsigaliotų jau nuo liepos pirmosios – ir būtent toks, kokiam valdžios, darbdavių ir profsąjungų atstovai pritarė Trišalėje taryboje. Tiesa, profsąjungos yra pareiškusios, kad per kelis mėnesius Trišalė taryba iš esmės nepataisė socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus vyriausybės inicijuoto dokumento, kuriam praėjusios kadencijos Seimas buvo pritaręs, o naujasis, valstiečių žaliųjų dominuojamas, pusmečiui atidėjęs – neva kad būtų labiau apgintos dirbančiųjų teisės.

Artėjant galutinio sprendimo laikui naujasis Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas socialiniame tinkle „Facebook“ savo partijos narių paprašė atsakyti, ar šie pritaria naujojo Darbo kodekso įsigaliojimui nuo liepos pirmosios. O savaitės vidury išplatino pranešimą, kad tik 10 proc. socialdemokratų pritaria naujojo Darbo kodekso įsigaliojimui nuo liepos. Dauguma narių  – beveik 90 proc. apklausoje pasisakė už tai, kad Darbo kodeksas būtų toliau tobulinamas.

Seimo Valstiečių ir žaliųjų frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis sako, kad „nauji socialdemokratų lyderiai turi savo matymą, kuris kartais tolokas nuo matymo Seimo frakcijos, dėl to, kad tie žmonės nedirba Seime ir nedalyvauja  posėdžiuose“. Pasak, R. Karbauskio, pasisakant kai kuriais klausimais, pavyzdžiui, alkoholio kontrolės, atrodo, kad šnekama nežinant, kas buvo siūloma.

BNS nuotr.

Socialdemokratų pirmininko surengtos apklausos, kurioje paprasti partijos nariai nepalaiko naujojo Darbo kodekso įsigaliojimo nuo liepos, nesureikšmina ir partijos frakcija Seime.

„Balsavo ne tik socialdemokratai. Apklausa buvo paskelbta „Facebook“, galėjo visi, kurie apie tai žinojo, dalyvauti balsavime. Tai yra tiesiog apklausa, o frakcija visada sprendimus priima atsakingai, įsigilinusi, ir taip, kad pats įstatymo projektas nebūtų išbalansuotas. Galima rengti tokias apklausas, niekas nedraudžia, bet aš manau, kad didžioji dalis tų dalyvių apklausose yra net neskaitę to darbo kodekso“, – tikina Seimo Socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė.

Po ketvirtadienį įvykusio socialdemokratų partijos prezidiumo naujasis partijos pirmininkas G. Paluckas sušvelnino poziciją. Kalbos apie tai, kad reikia atidėti naujojo Darbo kodekso įsigaliojimą nebėra.

„Partijos prezidiumas rekomenduoja frakcijai paremti prezidentės ir Algirdo Syso registruotas pataisas, kurios yra papildomos nuo Trišalėje taryboje svarstytų pataisų ir joms jau yra pritaręs Socialinių reikalų ir darbo komitetas Seime, tai tokia rekomendacija frakcijai Seime yra išduota“, – komentuoja LSDP pirmininkas.

Tačiau premjeras ne kartą yra sakęs, kad Seimas turi taisyti tik tai, kas suderinta Trišalėje taryboje. To griežtai reikalauja ir darbdavių organizacijos.

Visgi, pasak G. Palucko, Trišalėje taryboje derybos vyko ne lygiateisiai.

„Darbdaviai ir vyriausybė turėjo daugiau galių, o profesinių sąjungos paskui yra pareiškusios nemažai priekaištų, todėl mes prisiimam tą politinę atsakomybę ir norėtumėm žiūrėti į turinį, o ne į formą – tos papildomos pataisos gal nekeičia daugelio kodekso nuostatų, bet daro jį žmogiškesniu, socialiai šiek tiek atsakingesniu“, – tvirtina socialdemokratų lyderis.

R. Karbauskio nuomone, bus priimta tai, ką patvirtino Trišalė taryba, ir visi kiti pasiūlymai bus grąžinti Trišalei tarybai svarstyti.

Tuo tarpu premjeras sako, kad tokiais klausimais koalicija turėtų sutarti.

„Jeigu kalbam apie koaliciją, aš nebėgiosiu ir neieškosiu būnant koalicijoj ir turint daugumą Seime opozicinių partijų paramos tokiems esminiams sprendimams“, – tikina S. Skvernelis.

BNS nuotr.

Bėgios ar nebėgios, didžiausios Seimo opozicinės Tėvynės sąjungos lyderis Gabrielius Landsbergis premjerui paramos nebežada, nors anksčiau konservatorių dauguma rėmė kuo greitesnį naujojo kodekso įsigaliojimą.

„Tai toksai vyriausybės darbo jovalas. Net mes jau frakcijoj nelabai žinom, kas registruoja, kokias pataisas, kurioje stadijoje Darbo kodeksas ir kiti panašūs dalykai. Visiškai nėra lyderystės, niekas nėra atsakingas už procesą. Premjeras pasakė, kad užtenka jam tik treptelėti kojele ir niekas daugiau pataisų neregistruos, paaiškėjo, kad tai visiškai neveikia – registruota pataisų ir mes nebežinom, ar tas Darbo kodeksas yra geresnis negu buvo ar yra daugiau prigadintas ir sunku atsirinkti. Man atrodo, kad ši vyriausybė nėra pajėgi apskritai jokio Darbo kodekso priimti, ir kaip darysis ateity – aš negaliu pasakyti. Tai dėl konkrečių pataisų balsuoti greičiausiai mes susilaikysim“, – komentuoja G. Lansbergis.

Liberalai stoja į premjero pusę, nes jų tikslas, kad kuo greičiau nebegaliotų senasis kodeksas, kurį jie vadina atspindinčiu sovietines realijas ir kaltina nulėmus emigraciją. Tačiau jie taip pat kritikuoja naujojo Darbo kodekso priėmimo procesą.

„Beviltiška šita situacija, valstiečiai norėjo suvaidinti, kad jie kažką keičia ir dėl to atidėjo, per tą pusmetį iš esmės nieko naujo nepadarė – pagerino, pablogino – čia kiekvienas subjektyviai žiūri, socdemai iš vienos pusės lyg turėtų gelbėt savo kūdikį, už kurį didžiule persvara balsavo pernai birželį, tačiau išsirinkę naują pirmininką dabar jau jie sutriko – vieni sako, kad klaida, kiti – ne. Socdemų pajėgos nėra didelės, tačiau jie yra valdantieji ir nuo jų labai daug kas priklausys“, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Pasak, Tvarkos ir teisingumo lyderio Remigijaus Žemaitaičio, jų frakcija Seime palaikys Trišalėje taryboje palaimintą naujojo Darbo kodekso variantą.

Lenkų rinkimų akcija vėl planuoja balsuoti prieš naujojo Darbo kodekso įsigaliojimą.

„Teko girdėt viešoj erdvėj, kad bus siūloma atidėti ir vis dėlto galvotumėm, kad tas sprendimas iš tikrųjų yra geras, reikia priimti tuos dalykus kurie priimtini visoms pusėms ir atidėti Darbo kodeksą iki kol mes spręsime žmonių pajamų klausimą“, – aiškina Seimo Lenkų rinkimų akcijos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė.

Premjero teigimu, „dabar yra pritarta keletui pataisų, kurios yra techninio pobūdžio ir nesprendžia problemų, kurias partneriai populiariai deklaruoja, matyt, irgi procesas vyks plenarinių posėdžių salėje.

Seimas naująjį Darbo kodeksą plenarių posėdžių salėje svarstys antradienį.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...