captcha

Jūsų klausimas priimtas

Seimo komitetas – už plačias nekonkuravimo sutartis

Nekonkuravimo sutartis Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas siūlo leisti darbdaviams su darbuotojais sudaryti ir darbo sutarties galiojimo laikotarpiu, o ne tik jai pasibaigus (bet ne ilgiau kaip dvejiems metams), kaip leis naujasis Darbo kodeksas.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Komitetas šią savaitę svarstydamas nuo liepos turinčio įsigalioti kodekso pataisas, pritarė konservatoriaus Rimanto Jono Dagio siūlymui. Galutinį sprendimą per porą savaičių priims Seimas.  

Jeigu jis pritars komiteto sprendimui, darbdaviai tokias sutartis galėtų sudaryti su darbuotojais, turinčiais specialių žinių ar gebėjimų, kurie gali būti pritaikyti konkuruojančioje su darbdaviu įmonėje, įstaigoje, organizacijoje ar pradėjus vykdyti savarankišką veiklą ir taip padaryti darbdaviui žalos.

„Ši pataisa leidžia darbuotojui savo vertę turėti rinkoje - kad nesi pastumdėlis“, - po pataisos patvirtinimo komitete BNS sakė jo vadovas socialdemokratas Algirdas Sysas.

Jis neatmeta galimybės, kad tokios nuostatos vers darbdavius kelti darbuotojams atlyginimus.

„Gauni geresnį pasiūlymą arba siūlymą dėl papildomo darbo ir darbdaviui sakai, kad gali išeiti kitur arba nori prisidurti prie algos, arba nori didesnės algos“, - teigė A.Sysas.

Pasak jo, nekonkuravimo sutartis darbdaviai galėtų sudaryti su brangiai kainuojančiais, aukšto išsilavinimo vadybininkais, informacinių technologijų ir kitais specialistais, pavyzdžiui, biochemikais, kurie su savimi į kitas įmones arba įsteigę savo verslus gali išsinešti ankstesnėse darbovietėse pradėtus kurti ar sukurtus produktus, idėjas.

A.Sysas taip pat prognozuoja, kad tokias sutartis su darbuotojais darbdaviai gali siekti sudaryti daugelyje sričių, todėl parlamentaras darbuotojams siūlo atidžiai skaityti darbo sutartis.

„Turime pavyzdžių, kaip Vilniuje valytojoms liepė pasirašyti nekonkuravimo sutartį“, - teigė jis.

Lietuvos verslo konfederacijos vadovas Valdas Sutkus piktinasi, kad planuojamas reglamentavimas yra perteklinis, nes jį būsią sunku įgyvendinti.

„Natūralu, kad jeigu tu dirbi vienoje darbovietėje, tai akivaizdu, kad tu negali dirbti pas konkurentą, nes tada kenki savo darbdaviui. Mokėti papildomai, kad tu nekenki tuo metu darbovietei, kai dirbi joje, nėra jokios logikos. Baigus darbą - taip. Tada žmogus laisvas rinktis savo kelią“, - komitete pareiškė darbdavių atstovas.  

Už nekonkuravimo kompensacijų mokėjimą darbo santykių metu, o ne tik jiems pasibaigus, pasisakantis Nerijus Kasiliauskas abejoja, ar tokiuose susitarimuose būtų galima įžvelgti galimą piktnaudžiavimą dėl atlyginimo.   

„Teismų praktika yra suformavusi poziciją, kad turi būti susitarimuose atskirai ir aiškiai nurodyta, kokios dydžio ta kompensacija turi būti  ir negali ji būti darbo užmokesčio dalis“, - teigė jis.

Seimo Teisės departamento teisininkė Jadvyga Andriuškevičiūtė komiteto narius įspėjo, kad kompensacijų avansu mokėjimas ne visada pasiteisina, todėl tuo metu kai darbuotojas dirba, jam nederėtų tos kompensacijos skirti, o mokėti ją tada, kai darbo santykiai pasibaigia. 

„Šiuo metu, kai yra sudaromi nekonkuravimo susitarimai, darbdavys su darbuotoju susitaria, kad jau tuo metu, kai bus veikianti darbo sutartis, darbdavys jam mokės tam tikrą nekonkuravimo kompensaciją. Nežinant į ateitį, ar jis steigs konkurencinį verslą, ar eis pas kažką dirbti. Ir ta kompensacija dažniausiai yra kaip tam tikra darbo užmokesčio dalis, kuri tarsi paslepia tikrąjį darbo užmokestį, tarsi žmogus gauna atlyginimą, bet dalis yra kaip kompensacija. Tai piktnaudžiavimo elementas“, - parlamentarams aiškino teisininkė.

Nuo liepos įsigaliosiantis Darbo kodeksas numato, kad darbdaviai su darbuotojais gali sutarti dėl to, kad darbuotojas, pasibaigus darbo sutarčiai, tam tikrą laiką nevykdys veiklos pagal darbo sutartį su kitu darbdaviu arba pats nesteigs įmonės, kurį tiesiogiai konkuruotų su buvusio darbdavio veikla. Naujasis kodeksas nustato, kad nekonkuravimo kompensacija siektų ne mažiau kaip 40 proc. darbdavio mokėtos darbuotojui algos.

Dabar veikiantis Darbo kodeksas nekonkuravimo sutarčių nereglamentuoja.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...