captcha

Jūsų klausimas priimtas

Biuras po atviru dangumi: kokie privalumai ir trūkumai

Visame pasaulyje tampa populiaru bendradarbystės zonas įkurdinti lauke. Apie įvairiuose pasaulio kampuose veikiančias ir spontaniškai, kad ir vienai dienai, įkuriamas darbo vietas po atviru dangumi pasakoja „BBC Capital“ bendradarbis, verslo žurnalistas Bryanas Borzykowskis.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

Šiaurinio pusrutulio gyventojai nekantraudami laukia vasaros – daugelis jų norės kuo daugiau laiko praleisti gryname ore, kuo mažiau – biure.

O gal buvimą lauke ir biure būtų galima nesunkiai suderinti? Keletas miestų ir kai kurios bendrovės jau ėmėsi šio sumanymo įgyvendinimo – darbo zonos kuriamos gryname ore, pasirūpinant visais šiuolaikiniams biurams būtinais atributais: bevieliu internetu, elektros lizdais ir darbo stalais.

Ne visos užduotys geriausiai atliekamos prie darbo stalo, teigia Londone įsikūrusios architektūros bendrovės „Tate Harmer“ partneris Jerry Tate`as. „Kartais geriausia – pasikalbėti prie posėdžių stalo arba kavinėje, tačiau nėra priežasties, kodėl nemažos dalies šių reikalų nebūtų galima suderinti su buvimu lauke“, – sako jis.

Buvimas arčiau gamtos labiau įkvepia

2015-ųjų birželį architektas J. Tate`as kartu su menininke Natalie Jeremijenko įgyvendino biuro po atviru dangumi projektą „TREExOFFICE“. Pagrindinis Londono Hokstono skvere įrengtos darbo erdvės akcentas – biuro viduryje augantis didžiulis medis. Biuras veikė du vasaros sezonus, jame vienu metu galėjo dirbti aštuoni žmonės. J. Tate`o teigimu, šiemet Hokstono skvere biuras nebeveiks, tačiau galbūt šis projektas bus pakartotas kitame Londono rajone, Čelsyje.

Projektas „TREExOFFICE“ įgyvendintas siekiant surinkti lėšų skvero atnaujinimui – už galimybę naudotis biuru įmonės turėjo susimokėti mokestį. Kita po atviru dangumi įkurdinto biuro paskirtis – padidinti darbuotojų produktyvumą.

Kaip nurodo straipsnio autorius B. Borzykowskis, atlikta daugybė tyrimų, patvirtinančių, kad gamtos apsuptyje žmonės dažnai dirba našiau. Teigiamą poveikį daro net vazone ant darbastalio žaliuojantis augalas ir netgi galimybė pro biuro langą matyti medžius ar pievą. Remdamasis žmogaus reikmėms pritaikytų erdvių ataskaitos (Human Spaces Global Report) duomenimis, autorius teigia, kad tose darbo vietose, kuriose įkomponuoti natūralios gamtos elementai, kaip antai žaluma ir saulės šviesa, darbuotojai yra 6 proc. produktyvesni ir 15 proc. kūrybiškesni nei tie, kurie dirba biuruose be šių privalumų.

Tad kyla klausimas, ar dirbant atvirame ore nebūtų galima tikėtis ne ką prastesnių, o gal ir dar geresnių rezultatų, nei turint galimybę grožėtis vien vaizdu pro langą? „Nemažai tyrimų atskleidė, kad, susilieję su natūralia aplinka, žmonės tampa labiau atsipalaidavę, jų širdies ritmas sulėtėja, jie pasidaro kūrybiškesni“, – sako J. Tate`as.

Reuters/Scanpix nuotr.

Surenkami lauko biurai

Šią vasarą Merilando valstijoje (JAV), Silver Springse, jau antrą sezoną darbuotis kvies biuras po atviru dangumi pavadinimu „Outbox“. Šį biurą praėjusiais metais įkūrė amerikiečių nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „Peterson Companies“.

Maždaug 12 metrų ilgio ir trijų metrų pločio karkasinis statinys šaltuoju laikotarpiu gali būti išardomas, o pavasarį vėl sukonstruojamas. Panašiai kaip „TREExOFFICE“, jame įrengti visi darbui biure reikalingi patogumai: bevielis internetas, elektros lizdai, darbo stalai ir bendradarbystės erdvės.

Tačiau, kitaip negu J. Tate`o sukurta erdvė, biuras „Outbox“ yra nemokamas ir atviras kiekvienam – kas pirmesnis užsiima vietą, tas ir dirba. Įmonės atstovės Laurie Yankowski teigimu, „Outbox“ visada pilnas žmonių. „Žmonės nori ištrūkti iš biurų, iš savo aptvarų ir įkvėpti gryno oro, – sako ji. – Mes suteikiame žmonėms kitokią erdvę dirbti ir bendradarbiauti“.

O jeigu lyja lietus ir pučia vėjas?

Suprantama, darbas gryname ore turi ir savų niuansų. Neseniai Naujojoje Zelandijoje atlikus nedidelį eksperimentą nustatyta, kad tam tikri veiksniai, pavyzdžiui, vėjas ir lietus, darbą gali kiek sutrikdyti.

Praėjusią savaitę vienas iš Niu Plimuto (Naujoji Zelandija) bendradarbiavimo ir renginių erdvės „Manifold“ įkūrėjų Grahamas Nelsonas šalyje minimos bendradarbiavimo dienos proga darbo vietas iš biuro perkėlė į lauką.

Deja, dėl užklupusios liūties ir stiprių vėjo gūsių – veiksnių, visiškai neaktualių dirbant įprastame biure, – darbas iš dalies sutriko. Nepaisant to, kaip pasakoja pats G. Nelsonas, turėdami šiokį tokį stogą virš galvos, 16 darbuotojų lauke dirbo visą dieną.

Pašnekovas teigė svarstantis galimybę darbuotojus iškelti į lauką visai vasarai, nesvarbu, kad oras kartais nėra tam labai palankus.

Dar vienas biuro gryname ore trūkumas – triukšmas. Kaip nurodo biurą „Outbox“ įsteigusios bendrovės atstovė L. Yankowski, jų biuras yra vidury miesto, aplinkui – parduotuvės ir restoranai, tai triukšmo išties nemažai. „Ši vieta skirta žmonėms, norintiems generuoti idėjas, o ne tiems, kurie ieško atokios darbo aplinkos“, – sako ji.

Reuters/Scanpix nuotr.

Nors sumanymas bendradarbystės oazes kurti lauke dar palyginti naujas, tokios bendrovės kaip „Spotify“ ir „Google“ jau daugelį metų savo darbuotojus kviečia dirbti gryname ore.

J. Tate`o nuomone, ateityje šia praktika susidomės vis daugiau ir daugiau įmonių, nes šiuolaikinės technologijos leidžia dirbti praktiškai bet kur. Negana to, vis dažniau pasigirstant, kaip prastai darbuotojus veikia vadinamieji atvirieji biurai, darbdaviai aktyviai ieško naujų kelių, kaip būtų galima padidinti darbuotojų įsitraukimą į darbą ir užtikrinti, kad jie būtų laimingi ir sveiki.

Vis daugiau žmonių nori suartėti su gamta ir išmokti mąstyti kūrybiškiau, įsitikinęs J. Tate`as.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...