Naujienų srautas

Lietuvoje2013.05.07 21:17

Dar 20 asmenų prašoma pripažinti įtariamaisiais 1991 m. sausio įvykių byloje

ELTA 2013.05.07 21:17

Prokurorai prašo teismo pripažinti 20 asmenų įtariamaisiais 1991-ųjų sausio įvykių byloje.

Prokurorai prašo teismo pripažinti 20 asmenų įtariamaisiais 1991-ųjų sausio įvykių byloje.

Generalinė prokuratūra praneša antradienį kreipusis į Vilniaus miesto apylinkės teismą dėl dvidešimties asmenų, kurie yra užsienio valstybių piliečiai, pripažinimo įtariamaisiais 1991 m. sausio įvykių baudžiamojoje byloje.

Anot pranešimo, ikiteisminio tyrimo grupės surinkti duomenys leido pradėti ir tęsti šį ikiteisminį tyrimą ne tik dėl Baudžiamajame kodekse numatytų nusikaltimų žmoniškumui – tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis –bet ir dėl karo nusikaltimų – tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymo, žalojimo, draudžiamos karo atakos prieš civilius, uždraustų karo priemonių naudojimo.

Baudžiamojon atsakomybėn siekiama patraukti asmenis, kurie 1991 m. buvo Tarybų Sąjungos komunistų partijos LKP/TSKP CK vadovai (išskyrus 1999–08–23 nuosprendžiu nuteistus asmenis), TSRS Gynybos ministerijos, TSRS Vidaus reikalų ministerijos, TSRS Valstybės saugumo komiteto pareigūnai, taip pat karininkus, vadovavusius ir dalyvavusius 1991 m. sausio mėnesio įvykiuose užgrobiant Spaudos rūmus, Televizijos bokštą, Lietuvos radiją ir televiziją bei vykdžiusius nurodymus per komendanto valandą.

Prokurorai teigia, kad esminį postūmį šios bylos tyrimui suteikė Baudžiamojo proceso kodekso ir Baudžiamojo kodekso pataisos, palengvinusios baudžiamosios atsakomybės taikymą už nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus. Šios pataisos numato galimybę užbaigti ikiteisminį tyrimą įtariamajam nedalyvaujant procese.

Sausio 13-osios bylą iki šiol sudarė daugiau nei 650 tomų medžiagos. Joje figūravo ne tik 23 įtariamieji, bet ir dar 58 asmenys, kurie 1990-1991 metais tarnavo TSRS Gynybos ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Valstybės saugumo komiteto (KGB) padaliniuose ir dalyvavo TSRS kariškiams jėga užgrobiant Spaudos rūmus, Televizijos bokštą, Lietuvos radijo ir televizijos komitetą bei kitus pastatus, o šių veiksmų metu buvo nužudyti ir sužaloti Lietuvos laisvės gynėjai.

Artimiausiu metu Generalinė prokuratūra spręs klausimą dėl kreipimosi į teismą pripažinti įtariamaisiais šioje byloje dar 61 asmenį. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi