Seimas patenkino generalinio prokuroro kreipimąsi ir sutiko, kad Seimo narys Vitas Matuzas būtų patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, suimtas ar kitaip suvaržyta jo laisvė. Už tokį Seimo Laikinosios tyrimo komisijos pateiktą rezoliucijos projektą ketvirtadienį balsavo 79 Seimo nariai, 1 buvo prieš, 4 parlamentarai susilaikė.
Seimas patenkino generalinio prokuroro kreipimąsi ir sutiko, kad Seimo narys Vitas Matuzas būtų patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, suimtas ar kitaip suvaržyta jo laisvė. Už tokį Seimo Laikinosios tyrimo komisijos pateiktą rezoliucijos projektą ketvirtadienį balsavo 79 Seimo nariai, 1 buvo prieš, 4 parlamentarai susilaikė.
V. Matuzas iš Seimo tribūnos kategoriškai atmetė visus jam adresuojamus kaltinimus, tvirtindamas, kad tai politinė byla.
„Kolegos, dauguma jūsų esate patyrę politikai. Puikiai suprantate, kad kalbu apie klasikinę politinę bylą ir tik laiko klausimas, kas sekantis.
O kad sekantis tikrai bus, beveik neabejoju. Tai vyks tol, kol politikai teisėsauga naudosis kaip susidorojimo su netikusiais įrankiu. Taigi nemanau, kad panaikinus mano teisinę neliečiamybę kam nors rūpės nustatyti visą tiesą ir vykdyti tikrą teisingumą, kurio šiandien taip trūksta Lietuvos žmonėms“, – iš Seimo tribūnos sakė V. Matuzas.
Politikas tvirtino, kad nepadarė nė vieno nusikaltimo, kuriuo buvo apkaltintas ir yra visiškai ramus prieš savo sąžinę ir prieš piliečius.
„Generalinis prokuroras prašo panaikinti mano teisinę neliečiamybę, teigdamas, kad surinkta duomenų, kurie neva leidžia pagrįstai įtarti, kad aš padariau ne vieną sunkų nusikaltimą. Nuoširdžiai ir visiškai ramia sąžine žiūrėdamas jums į akis galiu pasakyti: nepadariau jokio nusikaltimo. (...) Jeigu atidžiai perskaitysite prokuroro kreipimąsi, jame nė su žiburiu nerasite bent menkiausio konkretaus fakto ar konkrečios faktinės aplinkybės, kuri įrodytų, kad padariau bent vieną nusikaltimą, kuriuo esu įtariamas, konkrečių faktų prokuratūros atstovai nepateikė ir komisijos posėdyje. Nepateikė, nes jų nėra“, – tikino V. Matuzas.
Jis apgailestavo, kad laikinoji komisija nenorėjo išklausyti bent tų asmenų, kurie „stovi už šio politinio sumanymo“.
„Pasikartosiu, nesilaikau Seimo nario kėdės, nesislepiu už teisinio imuniteto ir galiu numanyti, kaip jį panaikinus viskas klostysis toliau. Nenustebčiau, jeigu čia pat už Seimo durų dėl šou man būtų uždėti antrankiai. Tačiau po kurio laiko būčiau paleistas taip, kaip buvo paleista mano žmona. Beje, po to spektaklio teisėsauga ir prokurorai daugiau nieko ir nenuveikė. Esu įsitikinęs, kad prieš rinkimus įvyktų viešas mano teismo procesas, o po rinkimų jis baigtųsi taip pat, kaip ir daugelis kitų užsakytų atvejų - tyrimas nutrauktas nesurinkus pakankamai įrodymų“, – galimą scenarijų prognozavo V. Matuzas.
Tačiau daugumos Seimo narių neįtikino jo argumentai. Jie patarė V. Matuzui įrodinėti tiesą ne laiškais, ne iš tribūnos, o apsiginti per teismą.
„Seime yra du Seimo nariai, kurie tai yra padarę, ir sėkmingai sugrįžo į politiką. Kaltinimai rimti ar nerimti, ne mums spręsti“, – sakė konservatorius Kęstutis Masiulis.
Generalinis prokuroras D. Valys kreipėsi į Seimą, prašydamas duoti susitikimą patraukti Seimo narį V. Matuzą baudžiamojon atsakomybėn, jį suimti arba kitaip suvaržyti jo laisvę. Seimo posėdyje D. Valys informavo, kad STT Panevėžio valdyboje yra atliekamas ikiteisminis tyrimas, kuriame yra surinkta duomenų, leidžiančių pagrįstai įtarti, kad 2010–2011 metais Seimo narys V. Matuzas galimai padarė nusikalstamas veikas.
Buvusį Panevėžio merą, dabar Seimo narį V. Matuzą prokurorai įtaria piktnaudžiavus tarnyba bei organizavus kitų asmenų piktnaudžiavimą. Jis įtariamas įsivėlęs į galimą „Panevėžio energijos“ viešųjų pirkimų skandalą, kai vienai bendrovei buvo sudarytos išskirtinės sąlygos laimėti 4 biokuro pirkimų konkursus už daugiau nei 17 mln. litų. Kitai bendrovei politikas galėjęs padėti laimėti Panevėžio urėdijos skelbtą miškų valymo konkursą už daugiau kaip 60 tūkst. litų.
V. Matuzas įtariamas organizavęs, kad apgaule būtų gautos Europos Sąjungos fondo ir valstybės biudžeto paramos lėšos už beveik 700 tūkst. litų. Be to, jis esą organizavęs neteisėtą 73 valstybinės žemės ūkio paskirties sklypų išnuomojimą vienai bendrovei. Ir, neva, galėjęs klastoti dokumentus apie sumedžiotus žvėris bei sumokėtus mokesčius.
Konstitucija ir Seimo statutas numato, kad Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė.