captcha

Jūsų klausimas priimtas

E. Misiūnas: policijos pirkimo skaidrumu abejoti nėra pagrindo

Mažiausiai 120 naujų automobilių ketinantis pirkti Policijos departamentas konkurso sąlygas parengė pritaikydamas vienam tiekėjui, teigia Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).
BNS nuotr.
BNS nuotr.

BNS žiniomis, specialistai nustatė, kad pagal policijos ketinamo skelbti konkurso sąlygas gali būti įsigyjami tik „Volkswagen Transporter“ automobiliai. Numatoma pirkti 120, o esant finansavimui papildomai dar 36 transporto priemones.

„Taip, labai tikslios detalios sąlygos, bendrai visų sąlygų visuma yra subalansuota vienam tiekėjui. Mes suprantame, kad policijos kokybiškas, operatyvus darbas yra svarbus dėl mūsų visų saugumo. Mes tikrai norime, kad jie važinėtų kokybiškais automobiliais ir kad jie neturėtų bėdų. Bet kokybės ir kainos santykis yra užtikrinamas konkurencija“, – BNS sakė Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė.

Įtarimais, kad konkurso sąlygos gali riboti konkurenciją, VPT pasidalijo su Vidaus reikalų ministerija (VRM).

E. Misiūnas ramina

Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas sako nematantis jokio pagrindo abejoti daugiau kaip šimto policijos automobilių pirkimo skaidrumu, o Viešųjų pirkimų tarnybos priekaištus vadina nepagrįstais.

Ministro teigimu, policija sąlygose pagrįstai numatė, kad jai reikia automobilių su automatine greičių dėže ir keturiais varomaisiais ratais.

„Policija pateikė poreikį, manau, poreikis yra sąžiningas – jie mano, kad vykdant policijos funkcijas reikia tokių automobilių – autobusiuko, automatinės greičių dėžės, keturiais varomais ratais. Jie pagrindė, kodėl tokių automobilių reikia ir kalbėti apie nesąžiningas sąlygas, neskaidrų pirkimą kol kas nėra jokių galimybių“, – žurnalistams sakė E. Misiūnas.

„Buvo tik ruošiamos sąlygos pirkimui, dar nežinome jokių pasiūlymų, kokios kainos bus pateiktas. Ministerija, jei sakote, ar duos žalią šviesą – taip, duos žalią šviesą“, – pridūrė ministras.

E. Misūnas teigė, kad pirminės konkurso sąlygos būtų leidusios konkurse dalyvauti tik vienam tiekėjui, bet jos buvo pakeistos.

Anot ministro, policijos generalinis komisaras Linas Pernavas, jo pavaduotojai sąlygas prieš mėnesį aptarė su juo pačiu, po konsultacijų sąlygose sumažintas automobilio aukštis, todėl atsirado dar vienas gamintojas, galintis dalyvauti konkurse.

„Prieš tai buvo, kad vienam gamintojui. Bet galime klausti kitaip – ar Linas Pernavas kaltas, kad niekas daugiau negamina tokių autobusiuku?, – kalbėjo ministras. – Nematau generalinio komisaro kaltės, kad jo poreikius atitinka tik du gamintojai“.

E. Misiūnas sako, kad policijos reikalavimai yra specifiniai, tačiau pagrįsti ir parengti atsižvelgiant į patrulių darbo pobūdį.

„Tikiu, kad policija vykdo sąžiningai ir skaidriai viešuosius pirkimus“, – aiškino jis.

Jis taip pat pabrėžė, kad šiuo metu Valstybės kontrolė vertina viešųjų pirkimų sistemą ir teigė neabejojantis, kad po institucijos išvadų bus sulaukta esminių pakeitimų.

BNS nuotr.

„Situacija yra gera dėl to, kad tai yra pati pirkimo pradžia, dar tik bus skelbiamas konkursas. Kai jau pasirašyta sutartis, kai jau randami „auksiniai šaukštai“ sandėlyje, tuomet jau esame nelaimingi, nes pinigai sumokėti, viskas pavėluota. Dabar yra užkardymas pačioje pirkimo pradžioje – užsitikrinsime konkurenciją, ateis daugiau tiekėjų, jie tarpusavyje konkuruos, ir bus geriausia kaina“, – teigė VPT vadovė.

Konkurso sąlygose numatyta, kad automobilio su dyzeliniu, 100 iki 150 kW galios varikliu ilgis turi būti 4,8–5 metro, aukštis ir plotis – nuo 1,9 iki 2 metrų, atstumas nuo priekinių iki galinių ratų – nuo 3 iki 3,2 metro. Keleivių salono aukštis turėtų būti 1,5–1,6 metro, sulaikytųjų skyriaus aukštis – 1,3–1,4 metro, ilgis – 0,7–0,8 metro.

Automobiliuose turi būti įrengta papildoma variklio, karterio ir pavarų dėžės apsauga.

Taip pat reikalaujama, kad transporto priemonės turėtų papildomą dugno apsaugą, o automobilio pardavėjas ar įgaliotas atstovas privalo užtikrinti techninę priežiūrą ne mažiau nei trijuose Lietuvos miestuose.

Policija kovą skelbė apie ambicingą planą atnaujinti automobilių parką įsigyjant apie 500 naujų automobilių. Generalinis komisaras L. Pernavas teigė, kad jų greičiausiai bus perkama mažiau, dalį numatytų naujų transporto priemonių ketinama pirkti galbūt ir kitąmet. Šiemet policijos komisariatams jau pristatyta apie 80 naujų automobilių, juos, anot L. Pernavo, pavyko įsigyti iš sutaupytų lėšų bei iš dalies pinigų, gautų už parduotus nebenaudojamus pastatus.

Policija atmeta VPT priekaištus dėl automobilių pirkimo, svarsto ginti reputaciją teisme

Policijos vadovai atmeta Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovės priekaištus dėl konkurso sąlygų pirkti daugiau kaip šimtą automobilių, ir svarsto galimybę kreiptis į teismą ginti savo reputaciją.

Policijos vadovybė teigia, kad pagal numatytus reikalavimus dėl automatinės greičių dėžės ir keturių varomųjų ratų konkurse gali dalyvauti mažiausiai du automobilių gamintojai – „Mercedes“ modelis „Vito“ ir „Volkswagen“ gaminamas „Transporter“, o patobulinę modelius galėtų konkuruoti bent penki gamintojai.

Policija konkursą nori skelbti dėl 120 automobilių pirkimo.

„Pagal tai, kokia yra padaryta rinkos analizė, žinome, kad pagal mūsų poreikius gaminami dviejų gamintojų automobiliai su automatinės greičių dėžės ir keturių varomų ratų komplektacija. Daugiau jokių gamintojų nėra, todėl net ir labai norėdami, negalime sudaryti galimybės dalyvauti ar nedalyvauti kitiems“, – žurnalistams sakė policijos generalinio komisaro pavaduotojas Rimantas Bobinas.

„Tikrai noriu paneigti visus gandus, kad pirkimas nėra skaidrus“, – pridūrė jis.

Policija teigia, kad sąlygas konkursui rengė metus, domėjosi Estijos ir Suomijos pareigūnų praktika. Policijos vadovai taip pat pabrėžia, kad Viešųjų pirkimų tarnyba iki šiol nėra pateikusi oficialaus atsakymo dėl konkurso skelbimo.

Policijos vadovo pavaduotojas Edvardas Šileris sako, kad automatinės greičių dėžės reikia dėl patrulių darbo specifikos – tenka įjunginėti švyturėlius, garsinius signalus, naudotis radijo stotele, naudotis garsiakalbiu pažeidėjų ar kitų vairuotojų perspėjimui, o su paprasta pavarų dėže šiuos veiksmus atlikti sudėtinga. Keturių varomų ratų automobiliuose reikalaujama dėl to, jog patruliuoti tektų ir rajonuose, kur kai kuriais keliais pravažiuoti įprastu automobiliu sudėtinga.

„Jei gausime oficialų atsakymą su paaiškinimais, kodėl tai yra sustabdyta, jei bus poreikis, teismine tvarka kreipsimės į teismą tiek dėl garbės ir orumo įžeidimo institucijos, tiek dėl procedūrų tęsimo. Mes nematome jokių variantų, kad mes keistumėme specifikaciją ir atsisakytumėme šių reikalavimų“, – sakė E. Šileris.

E. Šileris sako, kad VPT išsakoma kritika dėl tikslių automobilių išmatavimų, kitų parametrų, yra menkavertės pastabos. Būtent tokius reikalavimus atitinkančiais automobiliais, anot E. Šilerio, važinėja estų ir suomių pareigūnai.

Jo teigimu, konkurse turbūt dalyvaus tik „Volkswagen“ ir „Mercedes“, nes užsakant palyginus nedidelį skaičių transporto priemonių, kitų automobilių gamintojams nėra naudinga keisti bazinius modelius – perdaryti pavarų dėžę, pritaikyti keturis varomuosius ratus.

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) sukritikavo Policijos departamento parengtas konkurso sąlygas, kurios, VPT teigimu, buvo pritaikytos vienam tiekėjui.

Be kita ko, VPT kritikuoja, kad sąlygose nenumatytos automobilių kuro sąnaudos. E. Šileris sako, kad to nepadaryta dėl tarptautinio „Volkswagen“ skandalo, kai nustatyta, kad viešai pateikiamos ir realios „Audi“, „Volkswagen“ dyzelinių automobilių kuro sąnaudos skiriasi. Anot jo, nėra žinoma, ar galima pasitikėti ir kitų gamintojų pateikiamais duomenimis. Konkretūs ilgio, aukščio parametrai, anot jo, numatyti tam, kad transporto priemonės būtų pakankamai manevringos, galėtų apsisukti sudėtingose vietose, jos nebūtų per aukštos, bet išliktų patogios pareigūnams.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas taip pat teigė, kad atsisakyta reikalavimo, jog tiekėjas privalo aptarnauti automobilius bent trijuose miestuose – jo teigimu, reikalavimas perteklinis, nes dauguma automobilių gamintojų jį atitinka.

Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas sako, jog pirkimo sąlygos su juo derintos, jos yra skaidrios, todėl leidimas vykdyti pirkimą bus duotas.

Policija numato pirkti 120, o esant finansavimui – papildomai dar 36 transporto priemones.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...