captcha

Jūsų klausimas priimtas

Prasidėjo prieš šešėlį nukreipta akcija: vogti iš valstybės – tas pats, kaip iš mamos kišenės

Pirmadienį Lietuvoje prasidėjo jau šeštus metus iš eilės rengiama akcija „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šešėlinės ekonomikos problemas. Šiemet akcijos iniciatoriai ragina atsigręžti į regionus, rašoma pranešime spaudai.
Organizatorių nuotr.
Organizatorių nuotr.

Pirmadienio rytą Vilniuje, į Vinco Kudirkos aikštę dalinti akcijos skrajučių miesto gyventojams ir svečiams išėjo premjeras Saulius Skvernelis, finansų ministras Vilius Šapoka, vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas, susisiekimo ministras Rokas Masiulis, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, aplinkos ministras Kęstutis Navickas, teisingumo ministrė Milda Vainiutė, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, Ūkio ministerijos atstovai.

Nemokantys mokesčių kenkia patys sau

Akcijos rytą vyriausybės rūmuose vykusioje žiniasklaidos konferencijoje buvo aptartos šešėlinės ekonomikos Lietuvoje problemos ir priemonės jas spręsti.

„Rengdami šią akciją siekiame atkreipti visų Lietuvos gyventojų dėmesį į šešėlinės ekonomikos daromą žalą mūsų valstybei ir asmeniškai kiekvienam jos gyventojui. Taip pat draugiškai priminti, kad šešėlyje nusėdantys pinigai – nuslėpti ir nesumokėti mokesčiai į valstybės biudžetą – tai mūsų valstybės piliečiams nesuteiktos kokybiškesnės viešosios paslaugos, neišplėtota infrastruktūra ir mažesnė socialinė piliečių gerovė“, – teigė Rūta Skyrienė, „Investors` Forum“ vykdomoji direktorė, iniciatyvos „Baltoji banga“ tarybos pirmininkė.

Pasak jos, nors valstybės ekonomika stiprėja, šešėlinės ekonomikos mastas šalyje vis dar didžiulis: vien pernai metais Valstybinė mokesčių inspekcija nustatė 190 mln. eurų nesumokėtų mokesčių į valstybės biudžetą. Ši suma tolygi papildomiems 300 eurų pensijos per metus kiekvienam šalies senjorui.

„Žmonėms norime priminti: jeigu tavo kaimynas, dirbdamas pilną darbo dieną, oficialiai dirba tik pusę etato, jis parazituoja tavo, tavo vaikų ir visos mūsų valstybės sąskaita. Ir jeigu piktiniesi, kad tavo vaikui trūksta vaikų darželio, kartu pastebėk ir kur artimoje aplinkoje yra šešėlis“, – sakė R. Skyrienė.

Premjeras taip pat akcentavo šešėlinės ekonomikos žalą visuomenei ir kiekvienam iš mūsų.

„Žmonėms gali atrodyti, kad jie nieko blogo nedaro, tiesiog apsaugo arba gausina savo piniginę. Tačiau pasekmės yra tos, kad mes prarandame galimybę teikti geresnes medicinos paslaugas, pastatyti naujus darželius, renovuoti mokyklas, galiausiai sukurti ir tam tikras darbo vietas. Manau, kad žmonių švietimas yra labai svarbu, tačiau tai ne vienintelė priemonė“, – pažymėjo Ministras Pirmininkas S. Skvernelis.

Finansų ministras Vilius Šapoka įsitikinęs, kad šešėlis yra gobšumo, abejingumo ir veidmainiškumo simbolis.

„Skundžiamės per mažomis pensijomis ir tuo pačiu kuriame schemas, kaip išvengti mokesčių, išsisukti iš esamos socialinės-mokestinės sistemos. Šešėlis – tai prastas kultūrinis reliktas. Okupacijoje sukčiavimas buvo įprastas reiškinys, nors jau seniai gyvename laisvoje Lietuvoje, tačiau tam tikri įpročiai yra išlikę. Mūsų užduotis – neperduoti jų iš kartos į kartą. Žmonės turėtų priimti teisingus sprendimus ir ieškoti darbo tose vietose, kur vystomas sąžiningas verslas. Šešėlinis verslas – praeitis, galvokime apie ateitį, nes vogti iš valstybės – tai tas pats, kaip vogti iš mamos kišenės“, – sakė V. Šapoka.

Anot jo, žmonės dažnai savo kūrybiškumą nukreipia į mokesčių slėpimą, kai tą energiją galėtų panaudoti ateities kūrimui.

Pristatė „Vyšninio voko“ iniciatyvą

„Sodra“ vadovas Mindaugas Sinkevičius pristatė „Vyšninio voko“ iniciatyvą, kurios tikslas – atkreipti dėmesį į nuslepiamus mokesčius ir nesukaupiamą būtinąjį darbo stažą: kiekvienais metais ketvirtadalis į pensiją išeinančių žmonių neturi sukaupę būtinojo 30 metų stažo, o iš viso tokių pensininkų šiuo metu yra virš 51 tūkst.

„Šiandien pradėsime siųsti vyšninius vokus. Manome, kad yra apie 160 tūkst. asmenų, kurie neuždirba net minimalaus atlyginimo. Darome prielaidą, kad ženkli dalis tų žmonių gauna pajamas „vokelyje“. Per vienerius metus žmonės turi surinkti 12 mėn. stažą, t. y. uždirbti 12 minimalių atlyginimų. Deja, Lietuvoje yra vien 10 tūkst. įmonių vadovų, kurie neuždirba net minimalaus atlyginimo. Kai palyginame tų asmenų, kurie turi sukaupę 30 m. stažą ir kurie neturi, pensijos dydis skiriasi beveik dvigubai“, – teigė „Sodra“ direktorius Mindaugas Sinkevičius.

Savo ruožtu „Telia Lietuva“ vadovas Kęstutis Šliužas konferencijoje akcentavo skaidraus ir atsakingo verslo poziciją bei technologijų svarbą kovojant su šešėliu šalyje.

„Technologijos, kurios keičia verslą ir visuomenę – jau čia. Todėl vis labiau atvirame skaitmeniniame pasaulyje skaidrumas tampa vienu iš svarbiausių kriterijų. Renkantis paslaugos tiekėją dabar galima vienu paspaudimu patikrinti jo kredito istoriją, domintis viešojo sektoriaus veikla – internete sužinoti apie viešuosius pirkimus ir jų skaidrumą, renkantis darbdavį – per kelias sekundes gauti jo etikos kodeksą. Be to, atsakingas verslas ir technologijos gali padėti sumažinti skaitmeninę ir socialinę atskirtį, padėti žmonėms lengviau dalintis žiniomis bei informacija. Čia matome didelį savo vaidmenį“, – sakė K. Šliužas.

Buvo paliesta ir korupcijos sveikatos apsaugos sektoriuje problema. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad medicinos srityje yra aktuali ir stambios, ir smulkios korupcijos problema, bet valdžia turi ambicijų kovoti su šiais reiškiniais ir jau galima įžvelgti padėties gerėjimo tendencijų.

„Kiek matome iš apklausų, situacija po truputį gerėja. Ji nėra tokia, kokios norėtume, bet pamažu keičiasi. Apskritai, mentalitetas visuomenėje keičiasi ir supratimas jau yra kitoks. Natūralu, kad tai turi būti susieta ir su tinkamu atlygiu medikams: medikas turi gauti orų atlyginimą, kad jam nereikėtų žemintis ir žeminti pacientų neteisėtais veiksmais“, – sakė A. Veryga.

Ministras paragino gyventojus ieškoti kitų padėkos už gydytojų suteiktas paslaugas būdų.

„Nė vienas chirurgas ar kitas gydytojas specialiai kažko blogo tikrai nedarys ir nedaro. Ir žmonės tikrai neturėtų galvoti, kad nedavus pinigų jie bus negydomi ar bus neprižiūrimi. O padėkai išreikšti yra ir kitų būdų, nebūtina nešti pinigus ar dovanas: žmonės gali tinkamai vykdyti gydytojo nurodymus, pagarbiai su juo elgtis, gražiai padėkoti“, – sakė ministras A. Veryga.

Šeštąjį kartą vykstančia akcija siekiama šviesti Lietuvos visuomenę apie šešėlinės ekonomikos žalą ir skatinti atsakingą bei sąžiningą piliečių elgesį. Praėjusiais metais prie šios iniciatyvos jungėsi per 80 šalies miestų ir miestelių, apie 1000 dalyvių, o kasmet ji pasiekia maždaug 30 tūkst. gyventojų.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...