captcha

Jūsų klausimas priimtas

R. Karbauskis aukštųjų mokyklų bendruomenes įspėjo: taip būti nebegali

Antradienį valdančiųjų atstovai aukštųjų mokyklų bendruomenėms pristato rengiamą aukštojo mokslo reformą. „Valstiečių“ pirmininkas Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad taip, kaip yra, būti nebegali. Premjeras Saulius Skvernelis prašė universitetų atstovų pakilti aukščiau savo asmeninės naudos.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Susitikime su universitetų atstovais dalyvauja švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis, premjeras Saulius Skvernelis, parlamento pirmininkas Viktoras Pranckietis.

R. Karbauskis: niekas rankų laužyti neketina

„Valstiečių“ pirmininkas R. Karbauskis universitetų bendruomenei pareiškė, kad negali negalvoti apie rytojų. „Taip būti negali, jei yra manančių, kad taip toliau būti gali, mes nerasime bendros kalbos“, – kalbėjo jis.

R. Karbauskio teigimu, niekam niekas rankų laužyti neketina, tačiau reikia rasti bendrą sprendimą.

„Tiesiog prašau visų bendradarbiauti, šnekėtis. Rankų nelaužys niekas, bet pamėginkime suprasti, kad taip, kaip buvo, nebebus, ačiū labai“, – sakė jis.

V. Pranckietis pažadėjo nebūti lobistas

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis renginyje prisipažino esantis dvilypiame įvaizdyje – politikas kone visą savo gyvenimą dirbo Aleksandro Stulginskio universitete.

Jis pripažino, kad universitetai nerimauja dėl ateities, todėl reikia pasikalbėti, kad šio nerimo būtų mažiau. Tačiau, anot V. Pranckiečio, reikia pripažinti realybę: universitetų perteklinė infrastruktūra, demografiniai pokyčiai, finansavimo skirtumai.

„Atstovaudami Seimui, ministerijai, nebegalime būti lobistais, atskiros mokyklos pasiuntiniais ar atstovais. Esu už savo universitetą, bet negaliu būti tik už jį, man svarbus vaizdas visos Lietuvos“, – kalbėjo V. Pranckietis.

S. Skvernelis prašė universitetų atstovų savęs paklausti, ar juos tenkina aukštojo mokslo kokybė.

„Aš manau, kad tiek vyriausybė, tiek Seimas turi valią daryti ir „ne“ transformuoti į „taip“. Bet kaip mes tai padarysime, priklauso nuo mūsų visų, ar sugebėsime nusiasmenininti, ar sugebėsime pakilti aukščiau virš asmeninių pozicijų“, – kalbėjo premjeras.

BNS nuotr.

J. Petrauskienė: tik padidinti finansavimą nepakaktų

Švietimo ir mokslo ministrė J. Petrauskienė universitetų atstovams sakė, kad Lietuvoje yra registruota 1,8 tūkst. studijų programų, o studijų pasiūla ir kokybė neatitinka darbo rinkos. 58 proc. bakalauro absolventų dirba aukštojo mokslo kvalifikacijos reikalaujantį darbą. Anot ministrės, tai yra resursų švaistymas ir žmonių nuvylimas.

Anot ministrės, dėstytojai, mokslo darbuotojai dirba ne viename universitete, algos mažos, o valstybės lėšų naudojimas nėra efektyvus.

J. Petrauskienės teigimu, reikia investuoti į švietimą, tačiau svarbu ne tik kiek, bet ir kaip. „Neefektyvumas daugelyje sričių tikrai yra didelis“, – sakė ji.

Ministrės teigimu, rektoriai yra sakę, kad jei finansavimas būtų trigubai didesnis, universitetas galėtų tapti konkurencingas, tačiau esant tiek universitetų, valstybė tokių lėšų pažadėti negali.

Anot jos, mažiausiai finansuojami yra moksliniai tyrimai. „Čia atsilikimas yra didžiulis ir konkuruoti tarptautiniu lygiu sudėtinga“, – pabrėžė ji.

J. Petrauskienė pripažino, kad visiems smalsiausia sužinoti, ką su kuo bus siūloma jungti, tačiau ji pabrėžė, kad atsakymo į šį klausimą tebeieškoma, nepaisant to, kad premjero sudaryta darbo grupė jau pateikė siūlymus, kurias aukštąsias mokyklas sujungti, kurias palikti.

Persigalvojo dėl LEU

Pirmadienį paaiškėjo, kad Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) gali būti jungiamas prie kuriamo naujo Kauno universiteto, nors premjero sudaryta darbo grupė, vadovauta švietimo ir mokslo ministrės, siūlė, kad LEU taptų Vilniaus universiteto dalimi. Ministerija dabar siekia, kad pedagogai būtų rengiami ir Vilniuje, ir Kaune, ir Šiauliuose.

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) įregistruotame nutarimo projekte siūloma LEU prijungti prie Kauno universiteto. Kartu pažymima, kad pedagogų rengimą reikia užtikrinti ne tik Kaune, bet ir Vilniuje – Vilniaus universitete.

LEU ir Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) yra dar prieš porą metų pradėję jungimosi procesą, kuris, užtarėjų Seime dėka, buvo atkeliavęs ir į parlamentą, jungtuvėms pritarė Seimo Švietimo ir mokslo komitetas.

Tačiau premjerui Sauliui Skverneliui ir švietimo ir mokslo ministrei pasipiktinus tokiu savarankiškumu, valdantieji sutarė, jog parlamente LEU ir VDU susijungimas nebus svarstomas, kol į jį neatkeliaus pertvarkos planas.

Taigi, pagal naują ŠMM siūlymą, tiek LEU, tiek VDU būtų vieno darinio – naujai formuojamo Kauno universiteto dalimi.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...