Lietuvoje

2017.05.09 14:56

Kur kreiptis pastebėjus kenčiantį gyvūną?

LRT.lt2017.05.09 14:56

Pastebėjus netinkamą elgesį su gyvūnais arba gyvuliais, pasiklydusį augintinį arba aptikus sužalotą gyvūną svarbu žinoti, kur kreiptis, norint operatyviai jiems pagelbėti. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) pateikia sąrašą, kur kreiptis konkrečiu atveju pastebėjus nukentėjusius gyvūnus ar gyvulius.

Pastebėjus gyvūnų laikymo pažeidimus

Savivaldybių teritorijose gyvūnų laikymo taisykles nustato ir kontroliuoja savivaldybių administracijos, todėl dėl pažeidimų  reikia kreiptis į atitinkamą savivaldybę. Taisyklės turi būti skelbiamos savivaldybių interneto svetainėse, praneša VMVT. 

Galimi gyvūnų laikymo taisyklių pažeidimai – netinkamas vedžiojimas viešose vietose, gyvūnų keliamas triukšmas poilsio metu, higienos stoka, sklindantys kvapai, perteklinis gyvūnų laikymas daugiabučiuose ar jų laikymas bendro naudojimo patalpose ir t.t. 

Radus benamį ar pasiklydusį augintinį

Kaip skelbia VMVT, už neturinčių šeimininkų, valkataujančių ar pasiklydusių gyvūnų augintinių gaudymą, prieglaudų jiems kūrimą ir kontrolę taip pat atsakingos savivaldybės. 

Radus pasimetusį augintinį, reikėtų pranešti atitinkamam savivaldybės, kurios teritorijoje rastas gyvūnas, skyriui arba kreiptis į oficialią gyvūnų globėjų organizaciją. Radus priklydusį šunį ar katę, svarbu specialiu skaitytuvu patikrinti, ar gyvūnas identifikuotas poodine mikroschema, pagal kurios duomenis galima būtų surasti gyvūno šeimininką. Identifikavimo priemonių skaitytuvus turi gyvūnų globėjai, dauguma veterinarijos gydyklų ir teritoriniai VMVT padaliniai.

Radus sužeistą laukinį gyvūną ar paukštį

Radus sužeistą laukinį gyvūną ar paukštį, reikia kreiptis į Aplinkos ministeriją arba tiesiogiai į Gamtos apsaugos departamentus visoje Lietuvoje. Klausimus, susijusius su Aplinkos ministerijos kompetencija, galima pateikti elektroniniu paštu info@am.lt ar kreiptis tel. (8 5) 266 3661. Mieste pastebėjus laukinį gyvūną, galima pranešti bendros pagalbos centro numeriu – 112.

Jei kyla įtarimas, kad rastas gyvūnas gali sirgti pasiutlige (nekoordinuoti gyvūno judesiai, seilėtekis, agresyvumas), reikėtų pranešti ir Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.

Dėl žiauraus elgesio su gyvūnais

Už žiaurų elgesį su gyvūnais numatyta ne tik administracinė, bet ir baudžiamoji atsakomybė, todėl dėl žiauraus elgesio su gyvūnais (kankinamų, sužalotų ar nužudytų gyvūnų) reikia kreiptis į policiją. 

Dėl gyvūnų gerovės pažeidimų

Dėl gyventojų pastebėtų gyvūnų sveikatos ir gerovės pažeidimų (pavyzdžiui, gyvūnas laikomas netinkamomis sąlygomis, neturi galimybės pasislėpti nuo nepalankių klimato sąlygų, sulysęs, kenčia alkį ar troškulį, kenčia nuo sužalojimų, ligų ir pan.) reikia kreiptis:

– į teritorinius VMVT padalinius (http://vmvt.lt/kontaktai ),

– visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403,

– internete – užpildžius elektroninę pranešimo formą, (http://vmvt.lt/skundu-formos )

– raštu: Siesikų g. 19, LT-07170, Vilnius,

– faksu – (8 5) 249 1717.

„Gyvūnų laikytojų pareigos – nuolat rūpintis savo augintinių gerove ir apsauga, užtikrinti, kad jų laikomi gyvūnai nekeltų grėsmės žmonių ar kitų gyvūnų gyvybei, sveikatai ar turtui. Už nustatytus pažeidimus institucijos taiko nuobaudas ir kitas teisines priemones. 

Atsakingas gyvūno laikymas, kaip ir geranoriškas problemų sprendimas su kaimynais, yra esminė augintinių laikytojų pareiga“, – pranešime spaudai cituojama VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjo pavaduotoja, valstybinė veterinarijos inspektorė Rasa Sirutkaitytė.