Lietuvoje

2013.05.06 12:53

Europos dieną Prezidentei bus įteiktas Karolio Didžiojo apdovanojimas

LRT.lt 2013.05.06 12:53

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė gegužės 8-9 dienomis lankysis istoriniame Vokietijos Acheno mieste, kur šalies vadovei bus įteiktas garbingas Tarptautinis Karolio Didžiojo apdovanojimas.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė gegužės 8-9 dienomis lankysis istoriniame Vokietijos Acheno mieste, kur šalies vadovei bus įteiktas garbingas Tarptautinis Karolio Didžiojo apdovanojimas, rašoma Prezidentūros pranešime spaudai.

„Politikos Oskaru" vadinamas apdovanojimas Prezidentei skirtas už Lietuvos indėlį siekiant Europos Sąjungos vienybės ir visos Europos ekonominio stabilumo. Apdovanojimo komitetas taip pat pabrėžia Prezidentės vaidmenį vykdant ES biudžeto reformą ir užtikrinant Baltijos valstybių dinamišką raidą.

Apdovanojimo ceremonija įvyks Europos dieną - gegužės 9 d., 12.15 val. Karolio Didžiojo rūmuose, dabartinėje Acheno rotušėje. Joje iškilmingą sveikinimo kalbą „Laudatio" sakys Europos Parlamento pirmininkas Martinas Šulcas. Ceremoniją tiesiogiai transliuos Lietuvos ir Vokietijos nacionalinės televizijos.

Iškilmėse dalyvaus Europos lyderiai, garsūs politikai, menininkai ir akademinės bendruomenės atstovai.

Tradiciškai ceremonijos išvakarėse Karolio Didžiojo apdovanojimo laureatas dalyvauja specialiuose jo garbei skirtuose susitikimuose, diskusijose, daug dėmesio skirdamas bendravimui su visuomene.

Lietuvos ir Prezidentės Dalios Grybauskaitės garbei Achene taip pat įvyks daug renginių. Gegužės 8 d. Lietuvos vadovė dalyvaus Karolio Didžiojo premijos forume „Europa - qou vadis?", kuriame su žymiais Europos politikos, ekonomikos ir finansų ekspertais diskutuos apie Europos ateitį.

Šalies vadovė taip pat susitiks su Reino - Vestfalijos technikos universiteto studentais ir akademinės bendruomenės nariais. Šiame susitikime dalyvaus ir Europos universitetuose studijuojantis Lietuvos jaunimas.

Vėliau Prezidentė apžiūrės istorinę Acheno Katedrą ir lankysis Acheno miesto šventėje, kuri vainikuos visą mėnesį Lietuvos pristatymui Vokietijoje vykusius renginius.

Vizito metu Prezidentė duos interviu Vokietijos televizijoms WDR ir Deutsche Welle, Acheno radijui ir laikraščiams.

Tarptautinį Karolio Didžiojo apdovanojimą 1950 m. įsteigė Acheno miestiečiai. Karo nualintoje Europoje jis tapo simboliniu kvietimu siekti vienybės, solidarumo ir tarpusavio supratimo tarp Europos tautų. Juo yra apdovanotas Popiežius Jonas Paulius II, Europos Sąjungos įkūrėjai - Jeanas Monnet, Konradas Adenaueris, Robertas Schumanas, taip pat Didžiosios Britanijos Premjeras Winstonas S. Churchillis, JAV Prezidentas Billas Clintonas, Čekijos humanistas ir šios šalies vadovas Vaclavas Havelas, Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Nyderlandų Karalienė Beatričė, Liuksemburgo Ministras Pirmininkas Jeanas Claude Junckeris ir daugelis kitų iškilių politikų.

Istorinis Acheno miestas turi ypatingą reikšmę Vokietijos ir visos Europos istorijoje. VIII amžiuje suvienijęs frankų ir germanų gentis imperatorius Karolis Didysis Acheną pavertė Europos centru. Jo statytoje ir daugiau nei tūkstantmetį skaičiuojančioje Acheno Katedroje daugelį šimtmečių buvo karūnuojami Vokietijos karaliai ir Šv. Romos imperijos imperatoriai.