Lietuvoje

2017.05.05 14:57

„Valstiečiai“ atmetė prekybą stipriu alumi griežtinančias pataisas

Jurgita Lapienytė, 15min.lt2017.05.05 14:57

Remigijus Žemaitaitis ketvirtadienį Seimui pateikė siūlymą, kuris, regis, turėjo patikti  „valstiečiams“ – „tvarkietis“ siūlė sugriežtinti prekybą stipriu alumi, kuriuo dažniausiai ir svaiginasi nuo alkoholio priklausomi asmenys. Tačiau Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos tarpe neatsirado nė vieno, balsavusio už pataisas. Partija neslepia, kad balsuos tik už savo pateiktus alkoholio rinką griežtinančius pasiūlymus.

R. Žemaitaitis Seimui pateikė alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis griežtinama prekyba stipriuoju alkoholiu. Jei pataisos būtų priimtos, negalima būtų parduoti stipresnio nei 7,5 laipsnio alaus, fermentuotų gėrimų bei alkoholinių kokteilių, išpilstytų į didesnę negu 0,2 litro tarą, nuo 7 iki 7,5 laipsnio – 0,25 litro, 6,5–7 laipsnio – 0,3 litro, 6–6,5 laipsnio – 0,35 litro, o iki 6 laipsnių – 0,5 litro.

Pataisų Seimas net nepriėmė svarstyti. „Valstiečiai“, deklaruojantys ryžtą maksimaliai apriboti alkoholio rinką, taip pat nepalaikė siūlymo – už nebalsavo nė vienas jų, prieš pasisakė 30 „valstiečių“, susilaikė 9 jų. Kodėl?

„Matyt, kad ne Karbauskis užregistravo“, – pečiais gūžčiojo R. Žemaitaitis. O „valstiečiai“ neslepia – kol Seimui nebus pateiktas jų pasiūlymų paketas dėl rinkos ribojimo, kitų siūlymų apskritai nepalaikys.

Opozicija įžvelgia šizofreniją ir paranoją

„Jie visus kaltina, kad kokie jie vargšai, kokie jie nuskriausti, kaip nespėja nieko užregistruoti, o opozicija registruoja jų projektus. Vakar plenarinių posėdžių salėje tai nuskambėjo gal penkis kartus. Kažkas pajuokavo, kad jiems vystosi šizofrenijos požymiai“, – 15min kalbėjo R. Žemaitaitis.

Pasak jo, „valstiečiai“ svarstė, ar verslininkai galės įgyvendinti tokį siūlymą, ar rasis, kas gamins atitinkamą tarą. Tokius argumentus „tvarkietis“ vadina niekiniais.

„Jokių normalių argumentų nėra, nors šiuo metu Lietuvos rinkoje tokie buteliai yra gaminami, alus yra pilstomas į įvairias taras. Reikia išeliminuoti tą prakeiktą „bambalinį“ stiprų alų, kuris yra 7,5 laipsnio ir pilstomas yra į litro ir didesnes taras, tai jį reikia išimti. Kuo stipresnis alkoholis, tuo į mažesnę tarą turėtų būti pilamas. Taip mokai žmogų alkoholio vartoti kuo mažiau“, – sakė parlamentaras.

Pasak ko, jeigu kaimo parduotuvėse bus leidžiama pardavinėti alų, bet mažesnėse pakuotėse, joms nereikės užsidaryti.

A. Matulas: tai – paranoja

Žiūrėdamas į „valstiečius“ antakį kilnoja ir konservatorius, Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas, nors ir nepritaria R. Žemaitaičio pasiūlymui.

BNS nuotr.

A. Matulas aiškino, kad R. Žemaitaičio pateiktas pasiūlymas veikiausiai analogų neturi ne tik Europos Sąjungoje, bet ir pasaulyje.

„Verslui tai čia yra sunkiai įsivaizduojama, kaip tą galima realizuoti. Tos priemonės turi būti adekvačios, protingos. Daug dalykų jau yra padaryta. Reikia suvokti, kad alkoholizmas priklauso ir nuo kitų dalykų – nuo ekonominės situacijos, nedarbo, nuo žmonių nusivylimo. O tas nusivylimas visuomenės, ypač periferijų, šiuo metu yra pasiekęs aukščiausią lygį. Tos priemonės, kurios buvo pasiūlytos Žemaitaičio, yra perteklinės“, – kalbėjo A. Matulas.

Pasak jo, Europoje populiarėja mažesnės alaus pakuotės, tačiau jos turi ateiti natūraliai. Be to, reikėtų tuomet galvoti ir apie stipraus alkoholio taras.

„Šiandien degtinė gali būti pilstoma į įvairią tarą, o akivaizdu, kad išpilstymas irgi skatina vartojimą. Yra majonezo dydžio indeliai po 100 mililitrų, ir žmogus gali nusipirkti, įsidėti į kišenę ir išgerti už kampo. Šituos dalykus turime keisti“, – kalbėjo A. Matulas.

Konservatorius taip pat negaili kritikos „valstiečiams“.

„Vakar buvo daug gražių pasiūlymų pateikta, bet kai kurie valstiečių atstovai priekaištavo, kad kai kurie Seimo nariai, kurie teikė įstatymų projektus, nukopijavo idėjas iš „valstiečių“ programos. Tai yra paranoja. Mes jau kelintą kartą girdim, kad kažkas kažką nukopijavo arba per greitai pateikė“, – kalbėjo A. Matulas.

Pasak jo, „logiškai mąstant, deklaruojant tokią kovą su alkoholizmu, galbūt ir reikėjo balsuoti už Žemaitaičio projektą jiems ir jį po to tobulinti.“

A. Matulo teigimu, dabar, galvojant apie alkoholio rinką, dar reikėtų uždrausti alkoholio reklamą, sugriežtinti įsigijimo amžių ir alkoholio pardavimo laiką.

„Valstiečiai“: norime viską svarstyti vienu metu

„Valstietis“ Andriejus Stančikas teigė, kad jis ne tik nepritaria R. Žemaitaičio pasiūlymui, bet ir siūlo palaukti viso įstatymų paketo, kuris Seimui esą turėtų būti pateiktas dar šios pavasario sesijos metu.

„Fragmentas, kuris yra abejotinas, ar tikrai verta į jį kreipti dėmesį ir už jį balsuoti. Ir vakar dėl to dalis susilaikė, dalis balsavo prieš. Matome iš opozicijos pusės norą tas programines nuostatas, kurias mes turėjome, pirma mūsų užbėgti, stumtelėti, ne visai tuo keliu, kuriuo mes norėtume eiti, argumentuodami, kad, jeigu mes esame prieš, tai esame prieš savo nuostatas. Bet taip nėra“, – aiškino parlamentaras.

Jis pabrėžė, kad R. Žemaitaičio pasiūlymas galėtų užkliūti ir Briuseliui.

„Mes ir su Europa turėtume reikalų, nes tai atitinkamai liečia ir laisvąją prekybą, įsipainiotume į tam tikrus derinimo klausimus, gautume tam tikras pastabas, prieštaravimus. Kitas dalykas – laukiame bendro paketo, kuris būtų susijęs su alkoholio vartojimo apribojimu ir visais pokyčiais, apie kuriuos mes kalbame“, – sakė A. Stančikas.

Pasak jo, R. Žemaitaičio siūlymas yra keistas ir gali sukurti tik dar daugiau problemų.

„Keistokas ir tas siūlymas, tos taruotės. Šiandien galbūt reikėtų kalbėti, ar tai yra tikslinga, kai degtinė yra pakuojama į 100 gramų indelius „pachmielui“. Tai yra ne priemonė iš tos problemos išeiti, o kaip tik didesnę problemą galime turėti. Mano manymu, tai tikrai ne tas žingsnis. Manau, kad gautume prieštaravimų iš Europos Sąjungos dėl šitokio chaoso rinkoje. Tai yra laisva rinka, į mūsų rinką ateina atitinkamai produktai, ypač alus, iš kitų šalių. Tai ką, jie taip pat pagal laipsnių kiekį turės pritaikyti ir tarą?“, – sakė A. Stančikas.

15min pateiktoje oficialioje LVŽS frakcijos pozicijoje teigiama, kad mažinti alkoholio vartojimą galima tik nuosekliai ir ramiai įvertinus visas aplinkybes. „Kolegos R. Žemaitaičio pasiūlymas savo esme gal ir gali būti svarstomas, tačiau esmė – imtis sisteminių pokyčių. Tai ir numatyta SAM pateiktoje ir LRV patvirtintoje pozicijoje, kuri artimiausiu metu pateks į Seimo darbotvarkę“, – rašoma LVŽS frakcijos pranešime.