Lietuvoje

2017.05.03 13:53

Lietuvai rengiantis tapti EBPO nare, tikslinamas Baudžiamasis kodeksas

LRT.lt2017.05.03 13:53

Lietuva, siekdama jau 2018 metais tapti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) nare, turi suderinti baudžiamuosius įstatymus su EBPO keliamais reikalavimais, kovojant su galima  korupcija tarptautiniuose sandoriuose.

Teisingumo  ministerija parengė  atitinkamas Baudžiamojo kodekso nuostatų  pataisas, kurioms buvo pritarta vyriausybės  posėdyje, rašoma pranešime spaudai.  

Mūsų šalies Baudžiamojo kodekso nuostatos bus pakoreguotos pagal EBPO Konvencijos dėl kovos su užsienio šalių pareigūnų papirkinėjimu tarptautiniuose verslo sandoriuose reikalavimus  ir  EBPO darbo grupės dėl papirkinėjimo tarptautiniuose verslo sandoriuose rekomendacijas. 

„Šių metų pradžioje Lietuva tapo visateise EBPO darbo grupės ir balandžio mėnesį ratifikavo Konvenciją. Siekdami narystės  EBPO,  turime  įgyvendinti  jos ekspertų pastabas dėl mūsų šalies įstatymų ir jų taikymo teismų praktikoje“,   – sako teisingumo ministrė Milda Vainiutė.

Šiuo metu galiojančiame Baudžiamojo kodekse numatyta, kad pagal šį kodeksą baudžiamoji atsakomybė kaip juridiniam asmeniui netaikoma valstybei, savivaldybei, valstybės ir savivaldybės institucijai ir įstaigai bei tarptautinei viešajai organizacijai. Siūlomomis pataisomis siūloma patikslinti, kad valstybės ir savivaldybės institucijomis ir įstaigomis nėra laikomos valstybės ir savivaldybės įmonės, taip pat viešosios įstaigos, kurių savininkė ar dalininkė yra valstybė ar savivaldybė, ir akcinės bendrovės bei uždarosios akcinės bendrovės, kurių visos akcijos ar jų dalis nuosavybės teise priklauso valstybei ar savivaldybei.

Taip pat projekte siūloma numatyti naują papildomą papirkimo ir prekybos poveikiu nusikaltimo sudėtį. Šiuo metu sunkiu nusikaltimu laikomas tik didesnio nei 250 MGL dydžio kyšio pasiūlymas ar davimas.

Sunkiu nusikaltimu būtų pripažinti ir tie  atvejai, kai duodamas kyšį papirkėjas siekia didesnės negu 250 MGL (9 415 Eur)  turtinės naudos sau arba kitam asmeniui. Pavyzdžiui, asmeniui, davusiam mažesnį nei 250 MGL arba nematerialaus pobūdžio kyšį, bet siekusiam laimėti viešojo pirkimo konkursą ir tokiu būdu nepagrįstai uždirbti 10 tūkst. eurų, grės laisvės atėmimo bausmė iki 7 metų.

Taip pat siūloma patikslinti  Baudžiamojo kodekso nuostatą, kad draudžiamas kyšininkavimas ar  papirkimas, kai   siekiama, kad valstybės tarnautojas atliktų arba neatliktų veiksmus, kurie neįeina į jo oficialias funkcijas.