Lietuvoje

2012.06.29 15:08

D. Grybauskaitė: po rinkimų verta grįžti prie siūlymų mažinti spec. tarnybų skaičių

ELTA 2012.06.29 15:08

Pasak Prezidentės Dalios Grybauskaitės, po Seimo rinkimų gali būti grįžta prie pasiūlymų mažinti specialiųjų tarnybų skaičių. Pasak šalies vadovės, dabar jų funkcijos didele dalimi dubliuojasi.

Pasak Prezidentės Dalios Grybauskaitės, po Seimo rinkimų gali būti grįžta prie pasiūlymų mažinti specialiųjų tarnybų skaičių. Pasak šalies vadovės, dabar jų funkcijos didele dalimi dubliuojasi.

„Mes turime aštuonias tokias tarnybas, kurios didele dalimi dubliuoja savo funkcijas ir nesidalija informacija. Pavaldumų painiava, kai dalis struktūrų pavaldi Prezidentui, dalis – Vyriausybei, o dar kita priklauso nuo kurio nors ministro, sukuria tam tikrą konkurenciją ir skatina kovą dėl įtakos“, – interviu žurnalui IQ sakė Dalia Grybauskaitė.

Prezidentė atkreipė dėmesį, kad daug tokių tarnybų yra politizuotos ir dažnai partijos nenori prarasti savo įtakos joms. D. Grybauskaitė pabrėžė, kad su tuo reikia kovoti.

„Matome ir Seime, ir Vyriausybėje pastangas išlaikyti tam tikras institucijas savo rankose. Reikia kuo labiau mažinti politikų įtaką bet kurioms institucijoms, jau nekalbant apie specialiąsias tarnybas. Būtina jas depolitizuoti. Džiaugiuosi, kad, pavyzdžiui, STT ir kitos institucijos, kurios pavaldžios Prezidentui, yra santykinai depolitizuotos ir nebijo paklibinti nei valdančiųjų, nei opozicijos“, – kalbėjo valstybės vadovė.

Konfliktą dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovų atleidimo D. Grybauskaitė įvertino būtent kaip kovą dėl įtakos svertų. Kol kas pateiktus siūlymus keisti FNTT vadovų skyrimo tvarką ji vertino kritiškai.

„Kol kas Seime siūlymai dėl FNTT vadovų skyrimo tvarkos yra net ne kosmetiniai pakeitimai, o tiesiog juokingas perskirstymas, kuris nieko nesprendžia. Kiekviena naujai ateinanti Vyriausybė norėtų išlaikyti jai naudingus svertus. Konfliktas dėl FNTT kaip tik dėl to ir įvyko“, – akcentavo Prezidentė.

Valstybės saugumo departamento (VSD) pertvarkos rezultatus, pasak Prezidentės, vertinti dar per anksti.

„Pirmiausia, mes dar nepakankamai juos finansuojame. Vyko pokyčiai, rotacijos. Tačiau kokybės taip greit negausime. Į tokias institucijas reikia investuoti ne tik pinigus, bet ir žinias, patirtį. Pasakyti, kad jau įvyko ženklus kokybinis šuolis, negalėčiau. Tai, kad ši tarnyba tampa atviresnė ir mažiau politizuota – taip. Tačiau kokybinio pokyčio dar reikės palaukti“, – apie permainas VSD kalbėjo D. Grybauskaitė.