captcha

Jūsų klausimas priimtas

VDU rektorius: reformos siūlymai prasilenkia su realybe

Lietuvos visuomenei antradienį pristatytas aukštojo mokslo pertvarkos planas sunkiai įgyvendinamas, o jo priemonių efektyvumas abejotinas, įsitikinęs Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rektorius, Lietuvos universitetų rektorių konferencijos prezidentas Juozas Augutis, kartu teigiantis, kad VDU ir Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) jungimosi ketinimai išlieka.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Prof. J. Augutis teigiamai vertina vyriausybės iniciatyvą spręsti įsisenėjusias problemas, bet skeptiškai žvelgia į pateiktus sprendimus.

„Planą pavadinti planu niekaip neišeina. Jis neturi nieko bendra su realybe, su universitetais tai nėra suderinta. Be tų ekonominių, verslininkiškų požiūrių neįžiūriu humanistinių, kitų klausimų, kas pridera universitetams, ir tikrai nepasirašyčiau po tokiu planu ramia širdimi, sakydamas, kad tai prisidės prie jaunimo skatinimo pasilikti Lietuvoje, greičiau atvirkščiai“, – teigia VDU rektorius, kurio vadovaujama aukštoji mokykla, pagal darbo grupės pristatytus planus, turėtų įsilieti į vieną iš dviejų šalies tarptautinio lygio universitetų – Kauno universitetą.

Pasak J. Augučio, antradienį pristatytam planui įgyvendinti nėra jokių prielaidų, nes jam trūksta bent trijų dalykų.

„Pirma, nėra suderinamumo su bendruomenėmis ir įtikinimo, kad tai atneš naudą universitetams ir studentams. Antra, tokie giluminiai pertvarkymai kainuotų šimtus milijonų eurų. Vietoje tokio sujungimo į tuos milžinus molinėmis kojomis gal geriau išgryninti universitetus, turėti mažesnius, bet nedubliuojančius studijų. Trečia, terminai – nurodytieji net arti nėra prie realių terminų“, – kalbėjo J. Augutis, teigęs, kad Rektorių konferencija neturėjo galimybės nei dalyvauti rengiant pertvarkos planą, nei išsamiai susipažinti su juo prieš pristatymą visuomenei.

Anot profesoriaus, remiantis įstatymais, universitetų pertvarką gali įgyvendinti Seimas kartu su universitetais, kurių tarybos turi pateikti parlamentui reorganizavimo planus, statutų projektus, o įstatymų leidėjai, savo ruožtu, tvirtina tuos planus arba atmeta.

Tuo metu kalbėdamas apie VDU ir LEU jungimosi planus prof. J. Augutis teigė, kad šių ketinimų neatsisakyta.

„Manau, kad dėl VDU ir LEU pagrindo keisti planų nėra, nes aukštojo mokslo pertvarkos planas yra kaip siūlymas, jis turi praeiti ir vyriausybės, ir Seimo patvirtinimą. Paskui tam, kad jis virstų kūnu, reikalingi minėti trys faktoriai. Kadangi jų čia nė vieno nėra, tai ką nors keisti mūsų jungimosi planuose nematome poreikio“, – kalbėjo VDU rektorius J. Augutis. Kaip žinoma, šių metų vasario 6 d. VDU ir LEU pasirašė integracijos sutartį ir įtvirtino jau prieš 2 metus pradėtą jungimosi procesą.

Kaip jau skelbta, premjero sudaryta darbo grupė antradienį pristatė sisteminę aukštojo mokslo pertvarką, jos planas apima studijų kokybės, aukštojo mokslo finansavimo bei tinklo konsolidavimo aspektus.

Darbo grupės siūlo du plačios aprėpties universitetus sutelkti Vilniuje ir Kaune. Pagal parengta planą, į VU įsilieja Mykolo Romerio universitetas ir Lietuvos edukologijos universitetas, Šiaulių universitetas tampa VU dalimi. Kaune sukuriamas naujas Kauno universitetas, kurį sudaro Kauno technologijos, Vytauto Didžiojo, Aleksandro Stulginskio, Lietuvos sporto universitetai.

Technologijų mokslą ir studijas numatoma koncentruoti aukštais rodikliais išsiskiriančiame Vilniaus Gedimino technikos universitete. Klaipėdos universitetas tampa universitetu, kuris specializuojasi uostui svarbiose studijų ir mokslo srityse. Kaune turėtų likti ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU).

Aukštojo mokslo pasiekiamumą ir kokybę regionuose ketinama išauginti per stiprių universitetų filialus, specializuotas akademijas bei pažangias kolegijas.

Investicijos aukštojo mokslo pertvarkai iš viso sieks apie 150 mln. eurų. Numatyta planuojamai reformai panaudoti sutaupytas lėšas bei Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijas.

Dabar Lietuvoje veikia 14 valstybinių universitetų.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...