captcha

Jūsų klausimas priimtas

Aukštųjų mokyklų reforma: siūlo palikti keturis universitetus, nemokamas bakalauro studijas

Švietimo ir mokslo ministerijos darbo grupė nusprendė, kad Lietuvoje turėtų veikti du tarptautinio lygio ir du technologijų universitetai. Antradienį skelbiami siūlymai vėliau keliaus į Seimą ir parlamentarai turės nuspręsti, kiek Lietuvoje turėtų likti aukštųjų mokyklų ir kurios privalės jungtis.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Siūloma palikti Vilniaus universitetą (VU) bei kurti naują Kauno universitetą – šiol aukštosios mokyklos matomos kaip tarptautinio lygio universitetai.

Prie VU siūloma jungti Mykolo Romerio ir Lietuvos edukologijos universitetus, VU dalimi taptų Šiaulių universitetas.

Kaune plačios aprėpties universitetas būtų kuriamas sujungiant Kauno technologijos universitetą, Vytauto Didžiojo universitetą, Aleksandro Stulginskio bei Lietuvos sporto universitetą.

Techniniai universitetai turėtų veikti Vilniuje ir Klaipėdoje.

Lietuvos sveikatos universitetą siūloma palikti.

Menų akademijas – Muzikos ir teatro ir Dailės akademiją, siūloma sujungti į vieną didelę menų akademiją, kuri Kaune, Vilniuje ir Klaipėdoje tinkliniu principu rengtų specialistus.

Darbo grupėje dirbęs „Lietuvos energijos“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Dalius Misiūnas sakė, kad siūloma sujungti dalį kolegijų. „Ta iniciatyva turi ateiti iš pačių aukštųjų mokyklų“, – pridūrė jis.

Didesnės algos dėstytojams, nemokamos bakalauro studijos

Švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Eugenijus Butkus antradienį spaudos konferencijoje sakė, kad studentų kasmet vis mažėja. „Skaičiai rodo, kad situacija yra sunkiai kontroliuojama, reikia ryžtingų žygių“, – sakė jis.

Reformos plane numatyta finansavimo pertvarka, sudarant sąlygas nemokamoms bakalauro studijoms nuo 2018 metų.

Tačiau mokamos studijos išlieka, slenkstinis balas visoms studijų programoms bus skirtingas, jo nepasiekęs studentas už mokslą mokės.

Taip pat planuojama sukurti studijų kokybės vertinimo sistemą, kurio metu būtų vertinamas ne studijų procesas, o rezultatas. Anot E. Butkaus, studijų kokybė bus gerinama ir keliant algas dėstytojams.

„Turi būti užtikrinta socialinė parama studentams, kad nereikėtų derinti darbo ir studijų, todėl reikia intensyvinti studijas“, – kalbėjo E. Butkus.

Darbo grupėje dirbusi Agnė Paliokaitė, „Visionary Analytics“ direktorė, teigė, kad jau nuo šių metų bus siūloma garantuoti studentams nemokamas bakalauro studijas. „Jau artimiausiu metu valstybė bus įsipareigojusi skirti finansavimą iš valstybės biudžeto dėstytojams, ne tik finansavimas, o tinkamo krūvio garantavimas vienoje institucijoje, nes ne paslaptis, kad dėstytojai dirba ne vienoje vietoje“, – kalbėjo ji.

Aukštųjų mokyklų žmogiškojo potencialo stiprinimui planuojama pritraukti 150 mln. eurų ES struktūrinių fondų lėšų.

Perteklinio turto reinvestavimas, skaičiuojama, turėtų leisti sutaupyti 50 mln. eurų. Tyrėjų ir dėstytojų algų kėlimui prireiks 22 mln. eurų per metus.

Kaune ir Vilniuje – po klasikinį universitetą

Darbo grupė, parengusi planą, jau anksčiau yra sutarusi, kad Lietuvoje galėtų likti trijų tipų universitetinės aukštosios mokyklos: klasikinis plačios aprėpties universitetas, technologijos universitetas ir specializuota akademija. Pastarieji du tipai gali būti plačios aprėpties universiteto dalimi.

J. Petrauskienė yra sakiusi, kad Kaune, kaip ir Vilniuje, po pertvarkos galėtų veikti klasikinis universitetas.

Darbo grupė taip pat yra nutarusi, kad Vilniaus universitetų filialai Kaune ir Kauno universitetų filialai Vilniuje nėra tikslingi, tačiau didžiųjų universitetų filialai galėtų veikti mažesniuose miestuose, jei juose būtų pakankamas aukštąjį išsilavinimą turinčių specialistų poreikis.

Darbo grupė nagrinėjo daugiau kaip keturias dešimtis suinteresuotų institucijų pasiūlymų dėl pertvarkos.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) švietimo analitikas Thomas Weko pabrėžė, kad aukštųjų mokyklų tinklo pertvarka Lietuvai yra būtina. „Lietuva dėl tokio kiekio universitetų yra visiškame užribyje. Todėl universitetų konsolidacija turi būti įgyvendinama kuo greičiau“, – yra sakęs jis.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...