Lietuvoje

2012.06.29 15:05

Lygtinai paleidžiamų kalinių sumažės

Teisingumo ministras ramina: nuo kitos savaitės įsigaliojus Probacijos įstatymui, lygtinai paleistų nuteistųjų iš įkalinimo įstaigų nepasipils.

Teisingumo ministras ramina: nuo kitos savaitės įsigaliojus Probacijos įstatymui, lygtinai paleistų nuteistųjų iš įkalinimo įstaigų nepasipils.

Remigijus Šimašius tikina, kad pritaikius alternatyvią bausmę įkalinimui lengviau į laisvę anksčiau laiko galės išeiti tik padarę nesunkius nusikaltimus.

Šiuo metu Lietuvos kalėjimuose kali per 9 tūkstančius  asmenų. Nuo liepos pirmosios įsigaliojus Probacijos įstatymui, kai kuriems nuteistiesiems durys į laisvę gali atsiverti anksčiau. Tiesa, probacija arba įkalinimui alternatyvi bausmė bus taikoma tik padariusiems nesunkius nusikaltimus.

„Kuo didesne laivės atėmimo bausme jis yra nuteistas, tuo vėliau gaus teisę į laisvę. Pavyzdžiui, už žmogžudystę nuteistas asmuo teoriškai įgydavo teisę ir jau po 1/3 bausmės atlikimo. Pagal naują tvarką po 1/3 bausmės atlikimo tokie asmenys nei teorinių, nei kitų pagrindų išeiti anksčiau neturės“, – sako teisingumo viceministras Gytis Andriulionis.

„Buvo pasigirdę gąsdinimų, kad neva 3000 asmenų išeis į laisvę liepos pirmą dieną – problema yra lygiai atvirkštinė, galėčiau sakyti, kad liepą lygtinio paleidimo srautas turėtų labai smarkiai sumažėti, nes kol nauja tvarka įsibėgėja, probacijos tarnybos, pataisos namai, teismai kol susižinos, spėju, kad tas srautas bus kelis kartus sumažėjęs. Vėliau lygtinis paleidimas bus žymiai atsakingesnis“, – tvirtina teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Žadama, kad jau nuo liepos anksčiau laiko paleisti asmenys bus labiau kontroliuojami pasitelkiant tam tikrus elektroninius įrenginius. Pritvirtinus juos prie kojos pareigūnai nuotoliniu būdu galės stebėti, ar asmuo laikosi teismo apribojimų.

„Yra du aiškūs draudimai: vartoti svaiginančias medžiagas, nusiimti ar gadinti stebėjimo įtaisą. Be viso šito yra specialios pareigos, kad su apykoju turi būti tam tikroje vietoje, dalyvauti pataisos programose, kitų pareigų“, – tikina Kalėjimų departamento direktorius Arūnas Norkevičius.

„Šiandien nuteistojo kalinimas kainuoja apie 50 litų. Tik apie 5 litus skiriama maistui, visa kita – saugojimo kaštai. Elektroniniai įrenginiai, tvirtinami prie kojos,  kainuoja 13 litų – tai keliskart pigiau“, – sako R. Šimašius.

Prietaisas nuteistajam bus užsegamas teismo sprendimu ir tik asmeniui sutikus.