captcha

Jūsų klausimas priimtas

Pažėrė kritikos e. sveikatai: kartojamos praeities klaidos

Valstybės kontrolės auditas rodo, kad šalyje diegiama elektroninė sveikatos sistema e. sveikata turi itin daug trūkumų, lėšos naudojamos neracionaliai, kartojamos praeities klaidos. Pasak Valstybės kontrolės, klausimų kelia ir planuojamos investicijos ateityje. Sveikatos apsaugos ministerija savo ruožtu tikina, kad projekto klaidos jau yra taisomos.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

E. sveikatos sistema – tai skaitmenizuoti pacientų sveikatos duomenys (ligos istorijos įrašai, receptai, medicininės pažymos ir pan.) ir informacinės technologijos, kuriomis sudaroma galimybė šiais duomenimis keistis tarp gydymo ir kitų susijusių įstaigų („Sodra“, Valstybinė liginių kasa ir pan.). Lietuvoje e. sveikatos sistema buvo diegiama nuo 2005 m. trimis plėtros etapais, į jos kūrimą investuota beveik 40 mln. Eur.

Auditas parodė, kad naudojimasis sistema išlieka pasyvus, neišspręsta IT infrastruktūros trūkumo problema, nėra sukurtos visos būtinos e. sveikatos sistemai reikalingos sąsajos tarp įstaigų, stringa e. parašo naudojimas, nėra aiškus incidentų valdymo ir šalinimo procesas, užtikrinamos ne visos ypatingos svarbos asmens duomenų saugumo priemonės, kyla klausimų dėl sukurtos sistemos palaikymo ateityje.

Vienas strateginio valdymo trūkumų ir neracionalaus lėšų panaudojimo pavyzdžių – besidubliuojantys sprendimai. E. sveikatos sistemos regioninių projektų planavimo etape nebuvo išsamiai apsvarstytos lygiaverčių projektų sujungimo ir tiražavimo galimybės, todėl 8 regioniniuose projektuose, kurių vertė siekia beveik 2 mln. Eur, dalyvavusios asmens sveikatos priežiūros įstaigos atskirai kūrė, modernizavo ir finansavo 17 analogiškų IS funkcijų.

Auditoriai atkreipia dėmesį, jog 2015 m. patvirtinta 2015–2025 m. e. sveikatos plėtros programa, planuojamos investicijos sudaro apie 28 mln. Eur. Jos pagrindu planuojama toliau vystyti e. sveikatos sistemą, tačiau, jei ši programa nebus peržiūrėta, bus susidurta su tomis pačiomis šios sistemos plėtros problemomis.

Aukščiausioji audito institucija Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pateikė rekomendacijas, padėsiančias užtikrinti sukurtos sistemos veikimą, taip pat rekomendavo, prieš pradedant naująjį sistemos plėtros etapą dar kartą įsivertinti klaidas ir numatyti priemones, užtikrinančias, kad naujajame plėtros etape būtų sukurtas tvarus sistemos valdymo ir finansavimo modelis.

Ministerija: e. sveikatos projekto klaidos jau yra taisomos

Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybė ketvirtadienį išplatintame pranešime pažymi, kad į Valstybės kontrolės pateiktas rekomendacijas bus atsižvelgta ir jomis vadovaujantis taisomi e. sveikatos trūkumai.

Anot SAM vadovybės, yra paveldėtas itin sudėtingas projektas, kuris tęsiasi nuo 2005 m. ir kurio du pirmieji bandymai buvo nesėkmingi. 

„Taip pat šiai dienai nustatėme, kad ir trečiasis e. sveikatos projektas turi ne vieną probleminę vietą, pvz. nėra supaprastintas el. parašo naudojimas, kaip kitose šalyse ir kt. Neabejotinai, šias ir kitas problemas būtina spręsti. Suprasdama e. sveikatos ypatingą svarbą bei įvertinusi jau išleistą pinigų sumą - 40 mln. Eur, dabartinė ministerijos vadovybė prisiima atsakomybę taisyti problemines e. sveikatos projekto vietas, taip išsprendžiant dėl jų kylančias problemas. Jau yra duoti konkretūs terminai atsakingiems SAM darbuotojams VK nurodytiems trūkumams šalinti“, – sako ministro patarėjas Audrius Daunoravičius, kuruojantis e. sveikatos klausimus.

Ministerijos vadovybė teigia, kad dėl kai kurių projekto dalyvių galimai korupcinio pobūdžio veiklos jau kreiptasi į specialias tarnybas.

„Ministerija pasirengusi efektyviai bendradarbiauti su Specialiųjų tyrimų tarnyba, panaikinant korupciją ir jos pasireiškimo tikimybę toliau plėtojant e. sveikatos projektą“, – teigiama SAM pranešime.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...