captcha

Jūsų klausimas priimtas

Prie Seimo neįgalieji prašė negriauti socialinių įmonių tinklo

Antradienį prie Seimo įspėjamąjį mitingą surengę neįgalieji parlamentarų reikalavo nepriimti naujos Socialinių įmonių įstatymo redakcijos, kuri, anot protestuotojų, sunaikintų dabar esančią socialinių įmonių sistemą ir be darbo paliktų apie 7 tūkstančių dirbančiųjų su negalia.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Nešini plakatais „Neįgalieji irgi žmonės – neatimkite iš mūsų darbo!“, „Patys gyvenkite iš pašalpų, mes norime darbo“ ir „Nenorime būti valstybės išlaikytiniais“, prie Seimo atėjo per 200 žmonių. Seime šiuo metu svarstomi pakeitimai nuo birželio nebenumatytų subsidijų naujai steigiamoms socialinėms įmonėms, o jau veikiančios bendrovės valstybės pagalbą gaus tik už tas darbo vietas, kurios buvo sukurtos iki įstatymo įsigaliojimo datos. Subsidijos neįgaliojo darbo vietos įrengimui taip pat nebūtų numatytos.

Lietuvos socialinių įmonių asociacijos pirmininko Leono Kirkilovskio teigimu, naujoji tvarka per pusantrų metų sunaikintų didžiąją dalį socialinių įmonių, nes be subsidijų nebeliktų paskatų darbinti žmonių su negalia.

„Šitas įstatymas veda į tai, kad per metus ar pusantrų išvis įmonių galėtų likti tik 10-15 proc. Skaičiuokime: jei dabar yra apie 7 tūkst. su negalia dirbančių žmonių, praktiškai per kelerius metus liktų gal dešimtadalis“, – protesto akcijoje žurnalistams sakė L. Kirkilovskis.

Įstatymo projektą parengę parlamentarai teigia, kad socialinės įmonės piktnaudžiauja teikiama parama, darbuotojus įdarbina fiktyviai, o nesant subsidijų neįgaliesiems bus siūloma įsilieti į bendrą darbo rinką. Pasak L. Kirkilovskio, tokias įmones prižiūrinčios institucijos jau dabar turi visus instrumentus atlikti patikrinimus, bet tą reikėtų daryti atidžiau.

„Mes visada buvome už tai ir garsiai kalbėjome, kad įmonės, kurios nesąžiningai dirba, būtų išaiškintos, paviešintos ir būtų uždarytos“, – sakė L. Kirkilovskis.

Asociacijos vadovo teigimu, įstatymo pataisos parengtos atsižvelgiant į šiemet pasibaigusį socialinių įmonių subsidijavimą iš Europos Sąjungos (ES) lėšų – anksčiau iš Bendrijos fondų socialinės įmonės gaudavo 75 proc. subsidiją, likusią dalį apmokėdavo valstybė iš biudžeto.

„Kada pasibaigė finansavimas iš struktūrinių fondų, liko tik tie procentai, tada atitinkamos institucijos pradėjo galvoti ar ieškoti pinigų (...), ar parengti tokį įstatymą, kuris atitiktų turimas lėšas ir dabar ieškoma būdų kaip tai pagrįsti“, – piktinosi L. Kirkilovskis.

Socialinių įmonių asociacijos vadovės Ilonos Tarvydienės teigimu, darbuotojus su negalia į atvirą darbo rinką ruošiamasi įlieti tam nepasiruošus, todėl tokie žmonės susidurs su problemomis darbinantis ir įmonės nebus suinteresuotos tokius žmones samdyti pavieniui, nes tam reikės investicijų į darbo vietą.

„Yra ir psichologinės problemos neįgaliajam, ne visi moka save „parduoti“, save pateikti“, – prie Seimo kalbėjo I. Tarvydienė.

Lietuvoje dabar veikia per 170 socialinių įmonių, kuriose dirba virš 7 tūkst. žmonių. I. Tarvydienės teigimu, šalyje yra per 166 tūkst. darbingo amžiaus neįgaliųjų, iš kurių 47 tūkst. dirba, bet realybėje šis skaičius yra didesnis, nes ne visi dirbantieji nori deklaruoti savo neįgalumą.

Prie Seimo protestavęs Kęstutis Pocius teigė dirbantis Klaipėdoje esančioje įmonėje „Regseda“, kuri gamina kartono ir metalo gaminius. Įmonė deklaruoja turinti 90 darbuotojų, o, K. Pociaus teigimu, 80 proc. jų yra neįgalieji, pusė turi regėjimo sutrikimų. Baldų furnitūrą surinkinėjantis ir regėjimo negalią turintis K. Pocius teigė, kad įsidarbinti bendrojoje rinkoje jam ir daugeliui kitų neįgaliųjų būtų sunku, dabartinėje jo darbovietėje sukurta visa reikiama infrastruktūra – reljefinės plytelės neprimatantiems, garsinės nuorodos. Protestuotojo teigimu, kai kurių darbdavių piktnaudžiavimą gaunamomis subsidijomis galima pažaboti atliekant realią įmonių patikrą.

„Nereikėtų žiūrėti pro pirštus į visa tai, kas darosi. Reikia daugiau tikrinti tokias įmones ir ne fiktyviai, o realiai (...) į tas įmones, kurios yra socialinės, reikia, kad komisijos atvažiuotų dažniau, pasižiūrėtų kaip dirba, ar dirba, ar yra realių neįgaliųjų darbo vietų“, – teigė K. Pocius.

Balandžio 6 d. paruoštas pataisas Seime pristatė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narys Justas Džiugelis. Jo teigimu, dabar sąžiningai dirbančios socialinės įmonės dėl pakeitimų nenukentės. Prie pataisų parlamentarai planuoja sugrįžti gegužės 25 d.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...