captcha

Jūsų klausimas priimtas

Socialinių įmonių įstatymo pakeitimai gali lemti neįgaliųjų atleidimus

Seime svarstoma Socialinių įmonių įstatymo nauja redakcija gali lemti, kad didelė dalis socialinėse įmonėse dirbančių neįgaliųjų praras darbo vietas ir pablogės jų įdarbinimo galimybės.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

„Pagal dabar svarstomą projektą, numatyta, kad neįgalieji negalės dirbti kitos įmonės patalpose. Tai reiškia, kad valytojas valo kitos įmonės patalpas. Jis negalės dirbti. Dėl to valytojai turės būti atleisti. Darbo netekimas arba susvyravimas galimybei gauti darbą neįgaliems žmonėms yra labai skaudu. Manau, kad valdžios vyrai apie tai nemąsto“, – pirmadienį per spaudos konferenciją sakė vienas iš Socialinių įmonių steigimo konsultacijų bendrovės „Sopro consulting“ savininkų Nerijus Briedis.

Jis teigė, kad socialinės įmonės yra vienos labiausiai tikrinamų bendrovių Lietuvoje, todėl jose sunku piktnaudžiauti valstybės parama, o priimtos Socialinių įmonių įstatymo pataisos sužlugdys visas tokio pobūdžio įmones, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Dotacijos skiriamos darbo užmokesčiui kompensuoti. Šios dotacijos skiriamos tik neįgaliesiems. Tokiu būdu socialinės įmonės yra labai tikrinamos. Vykdomi planiniai patikrinimai. (...) Kiekvienas Lietuvos darbdavys turi tas pačias galimybes įdarbinti neįgalius žmones ir gauti panašias arba analogiškas kompensacijas iš valstybės kaip socialinės įmonės, bet darbdaviai to bijo, nes įdarbinant neįgaliuosius atsiranda papildomų dalykų, pavyzdžiui, jų atostogos yra ilgesnės“, – tvirtino N. Briedis.

Seimas balandžio pradžioje priėmė svarstyti naują Socialinių įmonių įstatymo redakciją, kad nuo šių metų birželio būtų draudžiama kurtis naujoms socialinėms įmonėms, tačiau negalią turintys gyventojai galėtų lengviau įsidarbintų laisvoje rinkoje. Pakeitimais siekiama pažaboti dabar nesąžiningai veikiančias socialines įmones, kurios neįgaliuosius įdarbina ne realiai, o tik „popieriuje“, tačiau už tai gauna finansinę paramą iš valstybės ir Europos Sąjungos.

Projektas numato, kad valstybės pagalba būtų teikiama tik jau veikiančioms socialinėms įmonėms – subsidijos darbo užmokesčiui ir „Sodros“ įmokoms būtų skiriamos tik už tuos darbuotojus, kurie bus įdarbinti iki šio įstatymo įsigaliojimo. Subsidijos neįgalių darbuotojų darbo vietoms įsteigti ar pritaikyti ir darbo priemonėms įsigyti naujai įdarbinant žmonėms nebūtų mokamos.

Minėtą projektą parengė ir pateikė svarstyti 45 parlamentarai. Tarp jų – „valstiečiai“ Justas Džiugelis, Ramūnas Karbauskis, premjeras Saulius Skvernelis, konservatoriai Gabrielius Landsbergis, Ingrida Šimonytė, Mišriai Seimo narių grupei priklausanti Aušra Maldeikienė ir kt.

Lietuvoje veikia 172 socialinės įmonės, pusšimtyje iš jų dirba tik neįgalieji. Šiose įmonėse 2016-aisiais dirbo per 7 tūkst. žmonių, šios bendrovės gavo beveik 24 mln. eurų valstybės paramos. Vieno dirbančiojo tokiose įmonėse išlaikymas kainuoja 3820 eurų per metus.

Lietuvoje iš viso 166 tūkst. darbingo amžiaus žmonių turi negalią, iš jų 47 tūkst. dirba.

Socialinių įmonių įstatymas Lietuvoje veikia nuo 2004 metų.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close