captcha

Jūsų klausimas priimtas

Baltarusija perspėja Lietuvą galinti panaudoti jėgą pažeidus oro erdvę

Baltarusijos gynybos ministerija sekmadienį perspėjo, kad Minskas gali būti priverstas panaudoti karines priemones, jeigu bus vėl pažeista šalies oro erdvė. tuo metu valstybės įmonės „Oro navigacija“ ir Civilinės aviacijos administracijos vadovai teigia, kad Baltarusijos oro erdvę praėjusią savaitę pažeidė iš Vilniaus oro uosto pakilusio Danijos piliečio pilotuojamas lengvasis lėktuvas P46T.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Laikinasis „Oro navigacijos“ generalinis direktorius Mindaugas Gustys sakė, kad lėktuvas P46T kilo iš Vilniaus oro uosto ir pažeidė skrydžio plane numatytą maršrutą nuskristi iki Baltarusijos sienos bei grįžti.

„Orlaivis P46T, šaukinys „N600EU“, pagal skrydžio planą pakilo iš Vilniaus oro uosto maršrutu Vilnius-Lavaras-Kotovas-Vilnius treniruotės tikslu. Apie skrydį buvo informuotas Minsko „Šiaurės“ sektoriaus skrydžių vadovas. Orlaivio pilotas neįvykdė skrydžių plane nurodyto maršruto ir, praskrisdamas Lavaro tašką, įskrido į Baltarusijos teritoriją“, – teigė M. Gustys.

„Jam nedelsiant buvo nurodyta suktis ir grįžti į Lietuvos Respublikos teritoriją, kas buvo įvykdyta“, – pridūrė jis.

Baltarusių pareigūnai pažeidimą užfiksavo balandžio 19 dieną, 13.40 val. vietos ir Lietuvos laiku. Orlaivis į Baltarusijos teritoriją įskrido iki aštuonių kilometrų, o po trijų minučių apsisuko ir išskrido iš Baltarusijos oro erdvės.

„Oro navigacija“ patvirtino šią informaciją.

Civilinės aviacijos administracijos direktoriaus pavaduotojas Alvydas Šumskas BNS sakė, kad P46T pilotavo Danijos pilietis. Su juo skrido lietuvis, planavęs pirkti lėktuvą.

„Pilotas buvo vienas – Danijos pilietis. Čia buvo demonstracinis skrydis potencialiam pirkėjui iš Lietuvos. Jie skrido dviese. Kaip aiškina, (Danijos pilietis) truputį užsikalbėjo, rodydamas lėktuvo privalumus, ir netyčia praskrido“, – teigė A. Šumskas.

BNS nuotr.

Baltarusijos diplomatai šeštadienį dėl oro erdvės pažeidimo įteikė notą Lietuvos ambasadoriui Minske Andriui Pulokui. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius žurnalistams Seime sakė, kad Lietuva į notą atsakys.

Užsienio reikalų ministerija nustatyta tvarka atsakys į Baltarusijos notą dėl oro erdvės pažeidimo, gavusi oficialias Lietuvos institucijų išvadas, sako ministras L. Linkevičius.

Ministro teigimu, situacija bus kruopščiai ištirta.

„Akivaizdu, kad visa tai, ką mes kalbame, susiję su civiliniu orlaiviu, ir tai tikrai jokios grėsmės niekam negalėjo sukelti. Tačiau tai visiškai nepateisina oro erdvės pažeidimo, jeigu tai įvyko“, – pirmadienį teigė L. Linkevičius.

Dėl oro erdvės pažeidimo iš Lietuvos pusės Baltarusija išsikvietė ambasadorių Minske Andrių Puloką.

Baltarusijos pareiškimas buvo paskelbtas dėl anksčiau praeitą savaitę įvykusio incidento, kai iš Lietuvos skridęs orlaivis esą įskrido į Baltarusijos oro erdvę netoli statomos Astravo atominės elektrinės.

„Reikia atsižvelgti, kad pažeidimas įvyko netoli mūsų statomos atominės elektrinės. Pažeidėjas buvo identifikuotas kaip civilis orlaivis. Pagal tarptautinės teisės normas ir Baltarusijos Respublikos įstatymus šiuo atveju jėgos priemonių prieš tą lėktuvą nenaudojome“, – sakė šalies karinių oro pajėgų vadas Olegas Dvigalovas.

„Nors su Lietuvos Respublika palaikomi geri kaimyniški santykiai, norėtųsi, kad Lietuva suprastų, kaip svarbu vykdyti susitarimus, tarptautinius įstatymus ir neleisti įvykti tokiems pažeidimams. Jeigu tokie atvejai kartosis, karinės oro pajėgos ir priešlėktuvinės gynybos pajėgos bus priverstos panaudoti ir jėgos poveikio priemones“, – kariškis sakė televizijai „Voen TV“.

„Norisi tikėti, kad tai buvo netyčinė piloto klaida, o ne iš specialiai suplanuota akcija, ir tikiuosi, kad Lietuva tai patvirtins“, – pridūrė O. Dvigalovas.

Baltarusijos kariškiai sakė, kad nebuvo jokių aplinkybių, pateisinančių lietuvių orlaivio įvykdytą oro erdvės pažeidimą.

„Baltarusijos Respublika griežtai laikosi tarptautinių teisės normų dėl oro erdvės naudojimo ir turi teisę tikėtis, kad kaimyninės šalys laikysis oro erdvės suverenumo principo. Mes supratingai vertiname tokias situacijas, jeigu jos kyla dėl nenugalimos jėgos arba įvykus avarijai. Vis dėlto šiuo atveju nematome aplinkybių, pateisinančių Baltarusijos Respublikos valstybės sienos pažeidimą oro erdvėje“, – sakė kariuomenės oro erdvės naudojimo valdybos viršininkas Germanas Aleksandrovas.

Baltarusijos užsienio reikalų ministerija šeštadienį Lietuvos ambasadoriui įteikė protesto notą dėl Baltarusijos oro erdvės pažeidimo, kurį esą įvykdė lietuvių orlaivis.

„Balandžio 22 dieną į Baltarusijos Respublikos užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas Lietuvos Respublikos pasiuntinys Andrius Pulokas. Susitikimo metu Lietuvos diplomatinės misijos vadovui buvo įteikta nota, kurioje Baltarusija išreiškia protestą dėl užfiksuoto lietuvių orlaivio (įvykdyto) Baltarusijos Respublikos valstybinės sienos pažeidimo fakto“, – pranešė ministerijos spaudos tarnyba.

Pranešime pažymima, kad pažeidimas buvo užfiksuotas balandžio 19 dieną, 13 val. 40 minučių (vietos ir Lietuvos laiku). Orlaivis į Baltarusijos teritoriją įskrido iki 8 km, o po trijų minučių apsisuko ir išskrido iš Baltarusijos oro erdvės.

„Visą laiką, kol buvo Baltarusijos oro erdvėje, lėktuvas buvo kontroliuojamas priešlėktuvinės gynybos priemonėmis“, – nurodė Baltarusijos užsienio reikalų ministerija.

Notoje pažymima, kad Minskas laukia paaiškinimų dėl šio incidento, nurodė spaudos tarnyba.

Koks orlaivis pažeidė Baltarusijos oro erdvę, URM pranešime nesakoma.

Baltarusių gynybos ministerija perspėjo, kad Minskas gali būti priverstas panaudoti karines priemones, jeigu vėl bus pažeista šalies oro erdvė. Anot pareigūnų, pažeidimas įvyko netoli Astrave statomos atominės elektrinės.

2012 metų liepą dviejų Švedijos piliečių pilotuojamas lengvasis civilinis lėktuvas įskrido į Baltarusijos teritoriją iš Lietuvos ir mėtė virš Minsko ir netoli sostinės esančio Ivenčiaus miestelio pliušinius meškiukus su pritvirtintais parašiutais bei šūkiais už žiniasklaidos laisvę.

Lietuvos prokurorai buvo pradėję ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto sienos kirtimo. Vėliau jį perėmė švedų teisėsauga.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...