Lietuvoje

2017.04.19 17:26

V. Bakas: kova su korupcija reikalauja skubių sprendimų

ELTA 2017.04.19 17:26

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) trečiadienį pristačius savo 2016 metų veiklos ataskaitą Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK), šio komiteto pirmininkas Vytautas Bakas mano, kad kovoje su korupcija šalies institucijų laukia bent keli svarbūs ir skubūs darbai. Tarp pastarųjų Seimo narys vardijo korupcinių bylų nagrinėjimo trukmės, lobizmo reglamentavimo ir kitus klausimus.

„Turime brandžią, stiprią teisėsaugos instituciją: STT analitiniai gebėjimai įspūdingi, tam skiriama labai daug dėmesio. Anksčiau analitinei sričiai dėmesio buvo mažiau. Antra, mūsų specialiosios tarnybos, šiuo atveju – STT, nebijo imtis pačių sudėtingiausių – ir politinės korupcijos – bylų. Kita vertus, Parlamentui bus nemažai darbo, kad galėtume apsaugoti savo visuomenės interesus“, – naujienų agentūrai ELTA trečiadienį sakė Vytautas Bakas. 

NSGK pirmininkas mano, kad politikams būtina nuodugniau pažvelgti į lobistinės veiklos reguliavimą. Pasak jo, pokyčių iš Lietuvos šioje srityje laukia ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), kurios nare mūsų šalis pretenduoja tapti. 

„Turime pakelti STT teikiamą informaciją į abiejų Seimo komitetų (NSGK ir Teisės ir teisėtvarkos) lygmenį, galbūt net į Seimo valdybos lygmenį, ir labai greitai priimti sprendimus, kurių iki šiol nepriėmėme. Turime padaryti „namų darbus“ su lobizmo įstatymu, šiandien ši sritis nereglamentuota. Po neskaidriu lobizmu slepiasi kartais korupcinės schemos, juo naudojamasi paveikti svarbius politikų sprendimus“, – sakė V. Bakas, pridūręs, kad kalbant apie sisteminę korupciją būtina susirūpinti ir pranešėjų apsauga, kad žmonės nebijotų bendradarbiauti su teisėsauga. 

Seimo komiteto pirmininkas pabrėžė, kad korupciniais nusikaltimais daroma žala visai visuomenei, vagiami valstybės biudžeto, Europos Sąjungos (ES) pinigai, todėl ypač svarbu užtikrinti spartų bylų nagrinėjimą, bausmių adekvatumą nusikaltimams. 

„Teks teisėjų savivaldai, teisėsaugos įstaigoms – ne tik STT – susitarti, kaip trumpinti bylų nagrinėjimo terminus. Ir antras dalykas – kad bausmės būtų adekvačios. Turėjome šiandien pavyzdžių: yra bylų, kur interesai matuojami milijonu euru ar daugiau, o teismo bausmė yra 6 tūkst. eurų. Tai nežinau, ar tai yra bausmė tam verslininkui, – juk jis moka didesnius kyšius, nei gauna baudą“, – teigė V. Bakas. 

NSGK pirmininko teigimu, Seimo nariams – tiek pozicijai, tiek opozicijai – taip pat derėtų sutarti, kad šiuo metu nėra tikslinga įgyvendinti iniciatyvas, kuriomis būtų ribojama gerai dirbančių teisėsaugos ar žvalgybos įstaigų veikla (nors parlamentinė kontrolė numatytais atvejais ir yra reikalinga).