Lietuvoje

2017.04.19 14:54

VTEK: įstatymą pažeidė ir A. Kubilius, ir R. Karbauskis

Konservatorių Andrių Kubilių apskundę „valstiečiai“ gali triumfuoti: Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pripažino, kad automobilio nuomos iš partijos kolegos įmonės nedeklaravęs politikas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą, nes praleido terminus. Taip pat įstatymą pažeidė ir Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis, kai laiku nedeklaravo viso savo ir sutuoktinės turto bei sandorių.

Konservatorius A. Kubilius išsinuomojo automobilį „Nissan Qashqai“ iš bendrovės „Alkesta“. Iš šios bendrovės automobilį jis nuomojasi nuo 2012 m.

Politikas iš pradžių automobilį nuomojosi paprastąja, o ne išperkamąja nuoma. Paprastoji nuoma truko nuo 2012 m. gruodžio iki 2016 m. gruodžio.

Šį laikotarpį automobilis buvo nuomojamas iš parlamentinei veiklai skirtų lėšų.

2016 m. gruodį A. Kubilius nusprendė automobilio nuomą tęsti iki 2019 m. vidurio, nes automobilio techninė būklė visiškai tenkino. Politikas sudarė naują sutartį.

Pasikeitus parlamentinių lėšų naudojimo tvarkai ir uždraudus šias lėšas naudoti automobilių nuomai, A. Kubilius už automobilį ėmė mokėti iš asmeninių lėšų.

Sandorio jis sakė nedeklaravęs, nes jo nuomos metinė vertė neviršija 3 tūkst. eurų. Tai yra riba, nuo kurios reikia deklaruoti privačus sandorius.

Galiausiai A. Kubilius deklaravo sandorį nuo 2017 m. sausio.

Iš viso nuo 2012 m. iki 2016 m. A. Kubiliaus pasirinktai automobilio nuomos bendrovei „Alkesta“ sumokėta 19 673 eurų mokesčių mokėtojų pinigų.

Registrų centro duomenimis, didžiausi „Alkestos“ akcininkai yra sutuoktiniai Aldona Zambacevičienė ir Vytautas Zambacevičius.

Pastarasis yra ilgametis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys, išrinktas pagal jos sąrašą buvo 2002–2007 m. Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys.

„Alkesta“ yra laimėjusi ne vieną viešųjų pirkimų konkursą. Vien tuo laikotarpiu, kai A. Kubilius buvo premjeras (2008–2012 m.), šiai įmonei atiteko dešimtimis milijonų eurų vertinamų užsakymų, o grupėje su kitais ūkio subjektais – dar daugiau.

Tiesa, didelių valstybinių užsakymų ši bendrovė gavo daugelį metų ir prieš, ir po to.

Įstatymą pažeidė ir R. Karbauskis

R. Karbauskis savo deklaracijoje, kuri prieinama VTEK puslapyje, nebuvo laiku deklaravęs 770 tūkst. eurų paskolos iš Ispanijoje veikiančio banko „Banco Popular Espanol“.

Paskola paimta 2005 metais, numatomas grąžinimo terminas – 2037 metai. Tačiau VTEK deklaracijoje informacija apie paskolą nurodyta tik 2017 m. vasario 21 dieną, kai tai buvo išviešinta žiniasklaidoje.

Pats R. Karbauskis DELFI yra aiškinęs, kad šią paskolą buvo pamiršęs, nes ne pats buvo jos tvarkytojas. Tą patį trečiadienį vykusiame VTEK posėdyje patvirtino ir R. Karbauskio advokatas Evaldas Valčiukas.

Seimo nario pareigas R. Karbauskis pradėjo eiti 2017 m. lapkričio 14 dieną, todėl paskolą turėjo deklaruoti per 30 dienų.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis taip pat laiku nenurodė sutuoktinės Linos Karbauskienės darbovietės. Ispanijoje L. Karbauskienė vadovauja baldų prekyba užsiimančiai įmonei „Corporation Mobiliaria del Baltico“, kurios akcininkais yra abu sutuoktiniai.

Be to, R. Karbauskis praleido terminą deklaruoti, kad jo žmona L. Karbauskienė už 40 tūkst. eurų iš „Corporation Mobiliaria del Baltico“ įsigijo automobilį „Porsche Cayenne Diesel II“.

R. Karbauskio advokatas E. Valčiukas pripažino, kad tiek L. Karbauskienės darbovietė, tiek automobilio pirkimas deklaruoti nebuvo, tačiau abu šie faktai yra susiję su Ispanijos įmone, kuri priklauso abiems sutuoktiniams.

„Iš esmės ryšys su šia įmone buvo deklaruotas. Todėl visuomenei negali kilti kažkokių klausimų, kad čia gali būti interesų konfliktas, nes buvo aišku kieno valdoma įmonė. Pats ryšys deklaruotas, o tai, kad nedeklaruota darbovietė ir sandoris, buvo neapsižiūrėjimas“, – teigia E. Valčiukas.

Viešumoje pasirodė ir informacija apie L. Karbauskienės veiklą dviračių sporto klube „B.I.G. Cycling“, tačiau šie duomenys buvo deklaruoti laiku. „Dėl klubo tai jis formaliai įsteigtas vėliau nei apie jį pradėjo rašyti spauda“, – sakė R. Karbauskio advokatas ir VTEK su tuo sutiko.

Kuo nusižengė R. Karbauskis:

1) laiku nedeklaravo, kad iš Ispanijos banko „Banco Popular Espanol“ 2005 m. paėmė 770 tūkst. eurų paskolą;

2) laiku nedeklaravo, kad žmona L. Karbauskienė vadovauja įmonei „Corporation Mobiliaria del Baltico“;

3) laiku nedeklaravo, kad iš savo įmonės L. Karbauskienė pirko automobilį „Porsche Cayenne Diesel II“.