Lietuvoje

2013.05.03 07:30

Lietuviškų partijų gijos driekiasi per pasaulį

Mūsų šalies politinės partijos bendraminčius buria ne tik Lietuvoje, bet ir tolimuose užjūriuose. Savo užsienio skyrius partijos steigia visomis lietuvių emigracijos kryptimis.

Mūsų šalies politinės partijos bendraminčius buria ne tik Lietuvoje, bet ir tolimuose užjūriuose. Savo užsienio skyrius partijos steigia visomis lietuvių emigracijos kryptimis, rašo „Lietuvos žinios“.

Lietuvos politinės jėgos savo įtaką stiprina svetur gyvenančių tautiečių bendruomenėse. Jungtinės Karalystės sostinėje Londone jau veikia beveik visų didžiųjų parlamentinių partijų skyriai. Tačiau partijų padaliniai steigiami ne tik Europoje – lietuviška politinė mintis jau skverbiasi ir į kitus pasaulio žemynus.

Telkia rinkėjus užsienyje

Net penkiose užsienio šalyse – Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Belgijoje, Vokietijoje ir JAV – savo partijos padalinius turi įsteigęs Liberalų sąjūdis (LS). Didžiausia šios partijos atstovų bendruomenė šiuo metu sutelkta Dubline. LS atsakingasis sekretorius Raimondas Imbrasas užsiminė, kad dar vienas užsienio skyrius buriamas ir tolimajame Australijos žemyne. „Turime ten vieną iniciatorių ir planuojame atidaryti Australijos skyrių“, – LŽ tvirtino jis. R. Imbrasas neslėpė, kad partijoms, turinčioms savo skyrių užsienyje, nauda pasireiškia per rinkimus. „Kai vyksta rinkimai, balsuoja ir užsieniečiai. Tie skyriai konsoliduoja svetur gyvenančius lietuvius“, – aiškino jis.

Ryšys su tėvyne

Didžiausia opozicinė Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) partija užsienyje turi įsteigusi padalinius Vokietijoje ir Briuselyje. TS–LKD vykdomojo sekretoriaus Raimundo Aleknos teigimu, neformaliai partijos skyriai veikia ir JAV bei Jungtinėje Karalystėje. Užsienyje esantys partijos skyriai, pasak R.Aleknos, emigravusiems tautiečiams suteikia galimybę neatitrūkti nuo Lietuvos visuomeninio ir politinio gyvenimo. „Tai ryšys su savo tėvyne ir artimaisiais“, – pažymėjo jis.

TS–LKD Belgijos skyrius, pasak jo pirmininkės Ramintos Keršytės, vienija lietuvius, kurie gyvena ir dirba Briuselyje, Europos Sąjungos institucijoje ir diplomatinėse atstovybėse. „Tai – skyrius, pildantis globalios Lietuvos viziją ir skatinantis aktyvius Lietuvos piliečius burtis po dešiniųjų vėliava, įsitraukti į bendruomenių veiklą“, – LŽ teigė R. Keršytė.

Pasak jos, skyriaus nariai aktyviai dalyvauja Belgijos lietuvių bendruomenės renginiuose, bendradarbiauja su TS–LKD politikais, susitinka su europarlamentarais. Vienas iš Belgijos skyriaus narių – Lietuvos deleguotas Europos Komisijos narys Algirdas Šemeta. „Šiuo metu skyriuje registruota 12 narių, tačiau susitikimuose dalyvauja kur kas daugiau prijaučiančiųjų, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių negali dalyvauti politinėse organizacijose“, – tikino R. Keršytė.

Bendrauja per programą „Skype“

„Darbiečiai“ savo partijos padalinius turi vadinamojoje JAV lietuvių sostinėje Čikagoje ir emigrantų pamėgtame Londone. „Vienu ir kitu atveju iniciatyvą parodė ten gyvenantys lietuviai, panorę dalyvauti politinėje veikloje“, – LŽ teigė Darbo partijos (leiboristų) pirmininkas Vytautas Gapšys.

Pasak jo, svetur gyvenantys bendražygiai laikomi lygiaverčiais partijos nariais Lietuvoje esantiems. „Aišku, jiems sudėtingiau dalyvauti partijos taryboje, prezidiumo posėdžiuose, bet kiek įmanoma stengiamės naudotis šiuolaikinėmis technologijomis. Pavyzdžiui, kai buvo steigiamas Čikagos skyrius, tiesioginės vaizdo konferencijos metu bendravome per „Skype'ą“, – pažymėjo V. Gapšys.

Ateityje „darbiečiai“ planuoja partijos skyrius atidaryti Airijoje ir net Australijoje. „Tačiau problema yra ta, kad lietuviai, rodantys tokią iniciatyvą, įsidėstę per kelis Australijos miestus“, – sakė V. Gapšys.

Saugo istorinius dokumentus

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) informacijos centro vadovo Gedimino Kirkilo teigimu, šios partijos skyriai veikia Jungtinėje Karalystėje, Airijoje ir JAV. „Jie atlieka tokią pat funkciją, kaip ir Lietuvoje esantys skyriai. Londone aktyviai remiama elektroninio balsavimo idėja, o mūsų Amerikos skyrius, kuris buvo išlaikytas per visą sovietmetį, saugo istorinius dokumentus“, – LŽ sakė G. Kirkilas. JAV esantis LSDP skyrius, jo teigimu, neseniai partijai perdavė socialdemokratų patriarcho Stepono Kairio dokumentus. Pasak G.Kirkilo, po partijos suvažiavimo dar vieną užsienio skyrių planuojama įsteigti Ispanijoje. „Tokie siūlymai paprastai ateina iš pačių žmonių, gyvenančių užsienyje“, – tikino parlamentaras.

Partija „Tvarka ir teisingumas“ užsienyje šiuo metu neturi nė vieno skyriaus. Prieš kelerius metus, kaip teigė partijos atsakingasis sekretorius Rimas Antanas Ručys, bendraminčiai partijos padalinius buvo įsteigę Jungtinėje Karalystėje ir JAV. „Blogai, kad šiuo metu neturime partijos skyrių užsienyje. Tai būtinas dalykas, šią problemą kažkaip reikės spręsti“, – pripažino R. A. Ručys.