Lietuvoje

2017.04.19 09:13

V. Pranckietis: Seimas turėtų atmesti prezidentės veto dėl vidaus sandorių savivaldybėse

BNS 2017.04.19 09:13

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad parlamentas turėtų atmesti prezidentės veto dėl vidaus sandorių savivaldybėse, nes juos panaikinus nukentėtų regionuose veikiančios įmonės.

„Nėra sprendimo būdų su įmonėmis, kurios dirba savivaldoje, kas jas pakeistų, jei nebūtų vidaus pirkimų, todėl negalime vieną dieną uždaryti ir pasakyti, kad nebegalima. Nėra vienodų sprendimų regionuose ir Vilniuje, todėl, liaudiškai sakant, mes negalime palikti ant ledo, jog nebus paslaugos teikėjų, arba yra įmonės daug investavusios į techniką, o mes staiga nukonkuruotume jas, tai atsirastų bankrotai“, – trečiadienį interviu Žinių radijui sakė V. Pranckietis.

Anot jo, regionuose reikėtų tiesiogiai kovoti su korupcija.

„Turime suvaldyti korupcinę sistemą, o nemanyti, kad toks pirkimo būdas užtikrina korupcinę sistemą. Gal reikėtų ieškoti kelių ir tartis kaip išspręsti šią problemą“, – kalbėjo V. Pranckietis.

Jo nuomone, Seimas turėtų balsuoti prieš šalies vadovė veto.

„Taip, atrodo, kad yra nuotaikos tokios“, – sakė V. Pranckietis, paklaustas, ar Seimas turėtų atmesti prezidentės veto.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį vetavo Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas, kuriomis buvo palikta galimybė savivaldybėms rengti vidaus sandorius. Prezidentės manymu, vidaus sandoriai iškreipia konkurenciją, yra terpė korupcijai, todėl turi būti uždrausti, nepaliekant išimčių.

Prezidentūra pažymi, kad per pastaruosius penkerius metus savivaldybės vidaus sandoriams išleido beveik 400 mln. eurų. Prezidentūra remiasi tyrimais, kad vidaus sandoriai perkamos atliekų tvarkymo paslaugos kainą gali išauginti net iki 100 procentų.

Kovo pabaigoje Seimo priimtos pataisos leido vidaus sandorius sudaryti savivaldybėms ir jų kontroliuojamoms įmonėms, tačiau neleido naudoti tokios praktikos valstybės ir savivaldybės įmonėms, akcinėms ir uždarosios akcinėms bendrovėms, kuriose valstybei priklauso daugiau kaip pusė akcijų. Grupė parlamentarų kovo pabaigoje kreipėsi į D.Grybauskaitę, prašydami vetuoti įstatymo pataisas.

Viešųjų pirkimų tarnybos skaičiavimais, 2011–2016 metais vidaus sandorių sudaryta už 1,005 mlrd. eurų, iš jų vien savivaldybėse – už 420,7 mln. eurų.

Vidaus sandoriai Lietuvoje yra galimi nuo 2010 metų.