Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Per žingsnį nuo prestižinio klubo

Lietuva siekia tapti Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos nenuolatine nare 2014–2015 metų kadenciją. Nors šiuo metu esame vieninteliai kandidatai, užsitikrinome Baltijos ir Šiaurės šalių, Europos Sąjungos (ES) valstybių paramą, tai negarantuoja, kad tikrai būsime išrinkti.

Lietuva siekia tapti Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos nenuolatine nare 2014–2015 metų kadenciją. Nors šiuo metu esame vieninteliai kandidatai, užsitikrinome Baltijos ir Šiaurės šalių, Europos Sąjungos (ES) valstybių paramą, tai negarantuoja, kad tikrai būsime išrinkti, rašo „Lietuvos žinios“.

Siekį tapti nenuolatine JT Saugumo Tarybos nare Lietuva pirmą kartą pareiškė dar 1996 metais. Vėliau šiuos planus pakoregavo stojimo į ES iššūkiai, tad 2001–aisiais nuspręsta kandidatavimo kadenciją perkelti į 2014–2015 metų laikotarpį.

Į vieną JT Saugumo Tarybos vietą, skirtą Rytų Europos regioninei grupei, šiemet, be Lietuvos, kandidatavo Gruzija, tačiau ji savo kandidatūrą atsiėmė. Balsavimas dėl naujos narės planuojamas spalio viduryje JT Generalinėje Asamblėjoje. Pagal taisykles, norint būti išrinktiems į Saugumo Tarybą, būtina surinkti 2/3 balsuojančių šalių balsų. Jei rinkimuose dalyvaus visos 193 valstybės narės, reikės surinkti ne mažiau kaip 129 balsus.

Pristato šalies kandidatūrą

Užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus teigimu, siekdama užsitikrinti daugumos JT šalių paramą diplomatinė tarnyba daug ir intensyviai dirba pristatydama Lietuvos kandidatūrą, ypač tuose pasaulio regionuose, su kuriais mūsų šalies ryšiai mažiau išplėtoti. „Nors šiuo metu jau nemažai nuveikta, toliau būtina tęsti aktyvią dvišalę ir daugiašalę kampaniją visais lygiais. Šiuo tikslu, nors labai intensyvi pasirengimo pirmininkavimo ES Tarybai darbotvarkė, toliau aktyviai susitikinėju su užsienio kolegomis, iki pat rudens vidurio jau suplanuota daug svarbių vizitų į regioninių organizacijų renginius“, – pasakojo jis.

Pasak L.Linkevičiaus, susitikimuose ir dalykiniuose pokalbiuose su skirtingoms regioninėms grupėms priklausančių valstybių atstovais Lietuvos požiūris į svarbiausius JT ir Saugumo Tarybos darbotvarkės klausimus sulaukė supratimo ir teigiamo vertinimo. Diskusijos Niujorke esą parodė, kad dauguma valstybių laikosi nuostatos, jog renkant Saugumo Tarybos nenuolatines nares būtina atsižvelgti į kandidačių patirtį, neretai įgytą grumiantis su sudėtingais transformacijų iššūkiais, ir realius laimėjimus, o ne tik į pretendentės ekonominę galią bei politinę įtaką. „Mus ypač džiugino dažnai skambėjusi mintis, kad Lietuvos patirtis, jos atstovaujama politinė perspektyva galės realiai praturtinti Saugumo Tarybos diskusijas ir reikšmingai prisidės prie bendrų pastangų stiprinant regioninį bei globalų saugumą ir užtikrinant pagarbą žmogaus teisėms“, – pažymėjo L. Linkevičius.

Tvirta kaimynų parama

Rinkimuose į JT Saugumo Tarybą, anot L.Linkevičiaus, Lietuva turi tvirtą Baltijos ir Šiaurės šalių, taip pat ES valstybių paramą. „Su kitomis valstybėmis aktyviai dirbame ir jau turime nemažai vienokio ar kitokio lygio įsipareigojimų remti Lietuvos kandidatūrą. Kartu noriu pridurti, jog diplomatinėje praktikoje įprasta, kad tokio pobūdžio informacija traktuojama su reikiamu diskretiškumu“, – pabrėžė jis.

Dirbdama JT Saugumo Taryboje Lietuva, kaip ir bet kuri kita narė, pirmiausia turės susitelkti į konkrečius uždavinius, susijusius su taikos, saugumo užtikrinimu atskiruose regionuose ir pasaulyje. Tačiau Lietuva norėtų daug dėmesio skirti mažųjų valstybių vaidmeniui globalaus saugumo klausimais stiprinti, siekti didesnio Saugumo Tarybos veiklos skaidrumo bei efektyvumo. „Mums labai rūpi civilių, ypač vaikų ir moterų, apsauga, jų teisių užtikrinimas konfliktų zonose. Be abejo, tokie klausimai kaip saugumo, ekonominio ir socialinio vystymosi ryšys, ginkluotės kontrolės ir masinio naikinimo ginklo platinimo grėsmė, klimato kaita, energetinio saugumo iššūkiai taip pat būtų mūsų dėmesio centre“, – tikino L. Linkevičius.

Padidintų prestižą

Klausiamas, kodėl Lietuva siekia tapti JT Saugumo Tarybos nenuolatine nare, L. Linkevičius teigė, kad siekdami globalaus saugumo, be kurio neįmanomas ir mūsų valstybės vystymasis, augimas, turime įdėti savo indėlį, prisiimti dalį atsakomybės už pasaulio taiką bei saugumą. „Atsakingai valstybei tiesiog nebeįmanoma likti nuošalyje. Taikos ir saugumo pasaulyje užtikrinimas nėra vien galingų ir įtakingų valstybių pareiga ar prerogatyva. Esame įsitikinę, kad visos šalys čia turi savo atsakomybės dalį ir savo žodžio teisę“, – tvirtino jis.

L.Linkevičius pažymi, kad turime padaryti viską, kad nepraleistume istorinio šanso – pirmą kartą patekti į forumą, kuriame sprendžiami svarbiausi globalios politikos klausimai, kuriame turėsime balso teisę. „Narystė JT Saugumo Taryboje reiškia galimybę tiesiogiai vienu ar kitu mastu dalyvauti sprendžiant svarbiausius regioninio ir globalaus saugumo klausimus. Tai savo ruožtu didina šalies matomumą, prestižą ir įtaką, kuri gali reikšmingai sustiprinti valstybės diplomatinės veiklos instrumentų paveikumą ginant šalies nacionalinius interesus“, – teigė ministras.

Atsargus optimizmas

Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Benediktas Juodka sakė, kad siekdama tapti JT Saugumo Tarybos nenuolatine nare Lietuva aktyviai užsiima lobizmu. Susitikimuose su užsienio valstybių atstovais prašoma, kad balsuodamos jų šalys palaikytų mūsų kandidatūrą. Anot B. Juodkos, tapti Saugumo Tarybos nare Lietuvai būtų reikšmingas laimėjimas. „Pasauliniu mastu tai labai įtakinga institucija. Būti jos dalimi – prestižo reikalas valstybei“, – įsitikinęs jis.

Seimo URK pirmininko pavaduotojas Audronius Ažubalis Lietuvos galimybes tapti nenuolatine JT Saugumo Tarybos nare vertina su atsargiu optimizmu. „Visada geriau apsidrausti ir nebūti per dideliu optimistu. Iš praėjusių rinkimų į simbolinį JT Generalinės Asamblėjos pirmininko postą žinome, kokius žaidimus sužaidė kai kurios valstybės ir mūsų kaimynė“, – priminė jis.

A. Ažubalio teigimu, JT Saugumo Tarybos narės kėdė – labai reikšminga. Šioje institucijoje drauge su pasaulio galingaisiais galima spręsti globalias problemas. „Tokiu atveju Lietuva žaistų aukščiausioje lygoje“, – pažymėjo parlamentaras.


JT Saugumo Taryba

Tai JT institucija, atsakinga už tarptautinės taikos ir saugumo palaikymą. Tarp kitų jos tikslų – vystyti draugiškus tautų santykius, bendradarbiauti sprendžiant tarptautines problemas ir skatinti pagarbą žmogaus teisėms.

Saugumo Tarybą sudaro 15 narių: 5 nuolatinės (Didžioji Britanija, JAV, Kinija, Prancūzija, Rusija) ir 10 narių, išrinktų Generalinės Asamblėjos dvejų metų laikotarpiui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi