Lietuvoje

2017.04.18 19:53

Seimo verdiktas: M. Bastys veikė prieš Lietuvos interesus

BNS, Liepa Želnienė, 15min.lt, ELTA2017.04.18 19:53

Socialdemokratų frakcijos atstovas Mindaugas Bastys veikė prieš Lietuvos interesus, jo ryšiai su Rusijai dirbančiais asmenimis kelia grėsmę šalies saugumui, tokias Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvadas patvirtino Seimas.

Už nutarimą, kuriuo patvirtintos komiteto išvados, antradienį balsavo 93 Seimo nariai, prieš – šeši, 16 parlamentarų susilaikė.

Asmenys, su kuriais Seimo narys M. Bastys palaikė artimus ryšius, norėjo pakeisti Lietuvos geopolitinę kryptį, antradienį pristatydamas parlamentinio tyrimo išvadas sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas. Išvadose teigiama, kad parlamentaras veikė prieš Lietuvos valstybę.

„Parlamentinio tyrimo surinkti duomenys, rodo, kad pagrindinis žmonių, su kuriais palaikė artimus ryšius ponas Mindaugas Bastys, veiklos tikslas buvo pakeisti Lietuvos geopolitinę kryptį ir veikti prieš mūsų interesus energetinio saugumo srityje“, – pareiškė V. Bakas.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, parlamento pavedimu atlikęs tyrimą dėl M. Basčio ryšių su Rusijos valstybinės atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovais, konstatavo, kad parlamentaras veikė prieš Lietuvos valstybės interesus.

Komiteto išvadose pažymima, kad „artimi Seimo nario M. Basčio ryšiai su buvusiais ir esamais Rusijos Federacijos žvalgybos ir saugumo struktūrų pareigūnais, Kremliui artimais žurnalistais ir buvusiais bei esamais nusikalstamo pasaulio atstovais kelia grėsmę nacionaliniam saugumui“.

Išvadose taip pat teigiama, kad M. Bastys, tarpininkaudamas „Rosatom“ ir su ja susijusioms įmonėms, „siekė daryti įtaką politiniams procesams ir aukščiausiems pareigūnams Lietuvoje, kurie galėjo pakeisti Lietuvos geopolitinę kryptį ir padaryti žalos Lietuvos valstybei“.

„Reikėtų pasidomėti M. Basčio partnerių veikla“

Pristatydamas tyrimo išvadas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas „valstietis“ V. Bakas tikino, M.Bastys ryšius su FSB pareigūnais užmezgė dar 2000 m., vos išrinktas į Seimą.

V. Bakas pabrėžė, kad M. Bastys puikiai žinojo su kuo bendrauja, tačiau santykių nenutraukė net ir 2006 m. apie jų pavojingumą įspėtas VSD pareigūnų.

V. Bakas tikino negalintis pasakyti, kodėl po šio įspėjimo M. Bastys vis dėlto gavo leidimą dirbti su slapta informacija. Anot jo, tai galėtų būti atskiro tyrimo tema.

Tačiau jis tikino, kad M. Basčio ryšiai buvo ne vienkartiniai, o nuolatiniai. Ypatingas suaktyvėjimas pasiektas 2013-aisiais, kai M.Bastys tarpininkavo „Rosatom“ atstovams siekiant susitikimų ir įtakos Lietuvos vadovams.

Konservatorės Ingridos Šimonytės klausiamas, ar komitetas nenuėjo lengviausiu keliu ieškodamas tik M. Basčio kaltės, bet neieškojo kitų jo aplinkos asmenų, su kuriais „buvo šokamas tango“, V. Bakas pripažino, kad M. Basčio ryšius komitetas ištyrė visiškai ir nuodugniai, tačiau jo partnerių veikla dar būtų galima pasidomėti.

„Aš norėčiau dar kelti klausimus ir gauti atsakymus, su kuo tas tango buvo šokamas“, – pripažino V. Bakas.

M. Bastys: aš neišdaviau savo Tėvynės Lietuvos

Seimo narys Mindaugas Bastys neigia Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvadose jam inkriminuojamus kaltinimus, tvirtindamas, kad neveikė prieš Lietuvos valstybę, neišdavė Lietuvos, nekelia grėsmės Lietuvos nacionaliniam saugumui ir nesulaužė priesaikos Lietuvos Respublikai. 

„Ramia sąžine sakau jums: aš neveikiau prieš Lietuvos valstybę ir nepadėjau veikti jokiai kitai valstybei prieš Lietuvos Respubliką. Aš nekenkiau savo valstybei Lietuvai ir aš neišdaviau savo Tėvynės Lietuvos, aš nekeliu grėsmės Lietuvos valstybės nacionaliniam saugumui ar Lietuvos Respublikos piliečių teisėms ir interesams. Aš nesulaužiau priesaikos Lietuvos Respublikai“, – antradienį iš Seimo tribūnos, svarstant NSGK parlamentinio tyrimo išvadas, sakė M. Bastys. 

M. Bastys teigė, kad Seimo komiteto tyrimas buvo neobjektyvus, politiškai šališkas. Anot jo, viską nustelbė politinis suinteresuotumas. Jis tvirtino, kad apgins savo teises, savo garbę ir orumą teisme. 

M. Bastys teigė, kad jo sąžinė švari ir jis sutinka atlikti tyrimą poligrafu.

Seimas performavo M.Basčio apkaltos komisiją

Seimas antradienį performavo M. Basčio apkaltos komisiją – iš jos išbraukti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai.

Mat NSGK Seimo pavedimu atliko parlamentinį tyrimą dėl M. Basčio ryšių, todėl jie jau turi susidarę nuomonę dėl apkaltos šiam parlamentarui. Tuo metu apkaltos komisija turi pateikti išvadą, ar yra pagrindas pradėti minėtam Seimui nariui apkaltą.

NSGK konstatavo, kad M. Bastys veikė prieš Lietuvos valstybę ir net melavo komitetui.

Nutarta, kad apkaltos komisijai vietoj NSGK nario Dainiaus Gaižausko vadovaus komisijos narė Agnė Širinskienė. Į ją vietoj Arvydo Anušausko, D.Gaižausko, Juozo Oleko ir Vytauto Bako įrašyti Rima Baškienė, Rasa Budbergytė, Lauras Stacevičius bei Mantas Adomėnas.

Savo išvadą apkaltos komisija turi parengti iki gegužės 15 dienos.

M. Basčio apkaltos komisija sudaryta kovo pabaigoje, tačiau ji savo veiklą buvo sustabdžiusi, kol tyrimo nebuvo baigęs NSGK. Atnaujinusi darbą apkaltos komisija galės pasinaudoti jo surinkta informacija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.