Naujienų srautas

Lietuvoje2017.04.18 10:57

Socialdemokratai M. Bastį gins iki galo: komitetas tyrimo neatliko

Liepa Želnienė, 15min.lt 2017.04.18 10:57

Seimui antradienį bus pristatytos Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atlikto tyrimo dėl Seimo nario Mindaugo Basčio veiklos išvados. Išvadose teigiama, kad parlamentaras veikė prieš Lietuvos valstybę. Socialdemokratai nutarė išvadoms nepritarti. Jie teigia, kad komitetas nieko neištyrė.

„Frakcija nusprendė, kad toms išvadoms nepritars, mes nepalaikysim, todėl, kad tai yra daugiau remiamasi prielaidomis. Tyrimo, mūsų supratimu, nebuvo atlikta ir iš to seka tokios išvados, kurioms pritarti negalime“, – sakė socialdemokratų partijos frakcijos Seime seniūnė Irena Šiaulienė.

Anot jos, Valstybės saugumo departamentas (VSD) pateikė komitetui tokią informaciją, kokią turėjo, tačiau komitetas privalėjo tyrimą atlikti kruopščiau.

„Pagal datas kai kurie faktai nesutampa. Pavyzdžiui, Mindaugas neigia, kad jis 2015 m. buvo Maskvoje ir tai nėra įrodyta. Tai ir darosi, kad prielaidomis remtis neužtenka, tam yra tyrimo komisija, kuri turėjo atlikti darbą kruopščiai“, – kabėjo I. Šiaulienė.

Socialdemokratams kliūva ir tai, kad komiteto išvada formuluojama su aiškiu kaltinimu, kad M. Bastys veikė prieš valstybę, o už tokį nusikaltimą Baudžiamasis kodeksas numato 7 metų laisvės atėmimo bausmę.

V. Pranckietis prašė pagalvoti apie reputaciją

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad nepritardami komiteto atlikto tyrimo išvadoms socialdemokratai klysta.

„Aš jų prašiau lygiai taip pat galvoti apie partijos reputaciją, kaip ir liberalų prašiau. Turime galvoti apie partijų reputaciją, apie jų išlikimą, kad nebijotume dėl jų ateities“, – teigė V. Pranckietis.

Seimo pirmininkas viliasi, kad komisijos išvados bus priimtos. Jam neatrodo, kad jos yra per griežtos.

Trečiadienį laikinosios komisijos statusu veikęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas priėmė išvadas, kuriomis nustatyta, kad M. Bastys veikė prieš Lietuvos interesus ir kelia grėsmę nacionaliniam saugumui. Už išvadas balsavo aštuoni komiteto nariai, prieš buvo tik socialdemokratas Juozas Olekas.

„Seimo narys M. Bastys, palaikydamas artimus ir nuolatinius ryšius su Rusijos Federacijos valstybinės atominės energetikos korporacijos „Rosatom“, Kaliningrado srityje pradėjusios statyti Baltijos atominę elektrinę, o Baltarusijoje statančios Astravo atominę elektrinę, atstovais, veikė prieš Lietuvos valstybės interesus“, – konstatavo komitetas.

Komitetas daro išvadą, kad artimi Seimo nario Mindaugo Basčio ryšiai su buvusiais ar esamais Rusijos Federacijos žvalgybos ir saugumo struktūrų pareigūnais, Kremliui artimais žurnalistais ir buvusiais ar esamais nusikalstamo pasaulio atstovais kelia grėsmės nacionaliniam saugumui.

M. Bastys, teikdamas paaiškinimus komitetui, vengė atskleisti, melavo savo ryšių pobūdį su asmenimis, siekusiais realizuoti „Rosatom“ planus Lietuvoje.

Be to, komiteto turimi duomenys suponuoja, kad Seimo narys M. Bastys, tarpininkaudamas „Rosatom“ ir su ja susijusioms įmonėms, žvalgybos ir saugumo struktūrų pareigūnams, Kremliui artimiems žurnalistams ir buvusiems ar esamiems nusikalstamo pasaulio atstovais, siekė daryti įtaką politiniams procesams ir aukščiausiems valstybės pareigūnams Lietuvoje, kurie galėjo pakeisti Lietuvos geopolitinę kryptį, ir padaryti žalos Lietuvos valstybei.

Sprendimo dėl pagrindo pradėti M. Basčiui apkaltos procedūrą Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas sprendimo nepriėmė. Jis nurodo, kad tai turi nuspręsti Seime suburta specialioji tyrimo komisija.

Ši komisija Seime jau yra suburta, tačiau gali būti performuota, nes dalis jos narių priklauso Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui ir jau nagrinėjo M. Basčio ryšius, todėl gali turėti išankstinę nuomonę.

Nusišalinti ketina ir specialiosios komisijos vadovas Dainius Gaižauskas, todėl komisiją performuoti turės visas Seimas. Tai planuojama padaryti dar antradienį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi